Giacomo Agostini v Zschorlau – všetko je raz po prvýkrát…

Marián Zeman

Bola že to veľká sláva… Vlastne tak ako všade, kde sa charizmatický 15-násobný majster sveta, božský AGO, objaví a poctí davy fanúšikov všetkých vekových kategórii svojou prítomnosťou.

Mnohí z vás to zažili na vlastnej koži pri návšteve Giacoma, dlhoročného priateľa Petra Baláža, ktorému vďačíme za zorganizovanie týchto nevšedných udalostí pred štyrmi rokmi v Piešťanoch, respektíve o dva roky neskôr pri pretekoch veteránov v Holíči.

Všetko je raz po prvýkrát a väčšinou sa vám to hlboko vryje do pamäti. Spomínate na to celý život, nech ide o čokoľvek a keď ide o dobrú vec a príjemné spomienky tým duplom.
Túžba vidieť žijúcu legendu motocyklového športu, ktorú som nemal možnosť bližšie spoznať počas aktívnej pretekárskej kariéry bola veľká.

V zime 2013 kujem svoj prvý „veľký“ plán a chystám sa na svoje prvé „samostatné“ preteky v roli fanúšika mimo územia Slovenska a Čiech. Vo dvojici sa to ale lepšie ťahá. Virtuálna realita sa premieňa na rozdiel od rozplývajúceho sa letného rozpáleného vzduchu v skutočnosť a po ceste do nemeckého Zschorlau sa zastavujem v dedinke Trstenice pri Moravskom Krumlove po pasažiera, ktorý ma rovnaký cieľ. Vojtěch Horák je taktiež nadšeným motocyklovým fanúšikom. Víta ma pani domu a snaží sa nás oboch presvedčiť, že by v tejto neznesiteľnej horúčave bolo lepšie stráviť víkend niekde pri vode. Dobrý nápad, telo hovorí áno, ale myseľ je už naprogramovaná inak.

Podvečer na konci programu sobotného dňa prichádzame do Zschorlau, ležiaceho na západnom okraji Krušných hor v Nemecku. Naše prvé kroky vedú do depa, parkoviska pretekárskych motocyklov a do oka nám padne naleštený stroj značky Jawa. „Proč jedete takovou dálku?“ pýtajú sa nás členovia jedného zo zúčastnených českých tímov v štartovej listine po zvítaní sa a otázke odkiaľ prichádzame.

K spokojnosti na duši po zhliadnutí nádherných historických motocyklov rôznych značiek z celého sveta nám ale čosi chyba. Hviezdu, za ktorou sme putovali už dnes nestretneme. Tak až zajtra maestro. Unavení cestou a teplom hľadáme vhodne miesto na zaparkovanie a prenocovanie v blízkosti trate a hlavného diania. Večerná hygiena a osvieženie v parkovisku pretekárskych strojov padne vhod ako dážď z neba a našu pozornosť upúta cez cestu stojaci veľký stan typu „oktoberfest“ plný domácich fanúšikov sediacich pri živej hudbe a nejakom tom poháriku. V šľapkách, uterákom na ramene, zubnou pastou a kefkou v ruke pozeráme ako vyoraná myš na jeden zo zaplnených stolov, kde medzi baviacimi sa Nemcami sedia Giacomo Agostini, Jim Redman a domáci Heinz Rosner. Ako namydlený blesk letíme do auta po starostlivo pripravene materiály na podpis, pero, foťáčik a niečo na seba.

Jiří Průcha (94)

Prekvapení neobvyklou situáciou, ale už omnoho spokojnejší si užívame nedeľný slnečný pretekový deň. Aj ten bol v znamení tohto šampióna, podpisovalo sa všetko od fotografií, kníh až po motocykle. Chtiac nechtiac boli tentoraz tak trošku do úlohy komparzistov postavení popri lesku jagavej hviezdy aj také esá ako Jim Redman či Heinz Rosner.

V jednotlivých triedach sa na štart postavilo viacero českých jazdcov, medzi inými aj Jiří Průcha či v kategórii Sonderlauf Golden 125 Zdeněk Židlík na Morbidelli, ktorý nás už žiaľ medzičasom opustil. V bohatom programe 17. Zschorlauer Dreieckrennen 2013 pod taktovkou usporadujúceho klubu 1. Auer MSC sa tešili priazni divákov aj sajdkáry, kde dvojica Horst-Maria Kowalski a Marcel Reimann predvádzala počas jazdy akrobatické kúsky, ktoré môžete vidieť na fotke.

Dvojica Horst-Maria Kowalski a Marcel Reimann predvádzala počas jazdy takéto akrobatické kúsky

História motocyklového športu v Zschorlau siaha až do roku 1962 kedy sa na dlhej verzii trate jazdilo do roku 1966. V roku 1997 sa podarilo tradíciu obnoviť už na súčasnej skrátenej podobe trate a od roku 2006 sa podujatie koná pod názvom Zschorlauer dreieckrennen. V ostatných ročníkoch sa právom v názve podujatia objavuje označenie Classic Grand Prix, pretože v Zschorlau sa postupne predstavili viaceré popredne hviezdy zo svetových okruhov ako Freddie Spencer, Luigi Taveri, Dieter Braun, Dirk Raudies, Ralf Waldmann, Pierpaolo Bianchi a mnohí ďalší…

Pomyselnou čerešničkou na torte bola pre miestnych zapálených nadšencov v rámci oslavy 50tky návšteva Yamaha Classic Racing Teamu pod vedením Ferry Brouwera v roku 2012, kedy sa na trati predstavil aj Phil Read či Američan Steve Baker.

Historické podujatia classicov ma očarili a takisto aj osobnosť Giacoma Agostiniho, ktorého som mal odvtedy možnosť obdivovať viackrát.
Všetko je ale raz po prvýkrát….

Text a foto: Marian Zeman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *