Do Malaciek sa vracajú motocyklové preteky

Richard Karnok 6

22. septembra sa na mestskom okruhu v Malackách uskutočnia motocyklové preteky pod názvom Memoriál Arnolda Gašpara. Podujatie bude súčasťou seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky cestných pretekov historických motocyklov.

Organizátorom pretekov je združenie Racing Club Záhorák, za ktorým sa skrývajú známe osobnosti z histórie motocyklového športu, veď pamätníkom slovenskej pretekárskej histórie mená ako Blusk či Haranta určite niečo hovoria.
Na pretekárov čaká 1480 metrov dlhá trať v šírke 6 – 10 metrov, ktorej štart bude na Radlinského ulici pred Mestským úradom a jazdiť sa bude v protismere hodinových ručičiek. Presný profil trate vám priblíži nasledujúca mapka.


Zobraziť Malacky – motocyklové preteky na väčšej mape

Prihláška a Zvláštne ustanovenia
Predovšetkým pre pretekárov sú určené informácie uvedené v Zvláštnych ustanoveniach, ktoré si môžete stiahnuť kliknutím sem…
Pokiaľ ste pretekár, určite uvítate možnosť stiahnuť si prihlášku z tohto miesta a vzápätí ju vyplnenú môžete odoslať na emailovú adresu rczahorak@gmail.com.

Prípravy sú v plnom prúde
Organizátori majú v týchto dňoch plné ruky práce. „Stále je čo robiť, prípravy pokračujú na plné obrátky,“ vraví Ľubomír Haranta z organizačného výboru. „Športová komisia cestných pretekov SMF nás poverila úlohami a na ich naplnení teraz pracujeme. S políciou musíme doriešiť uzávierky komunikácií a obchádzky, potom nás čakajú opravy ciest, na niektorých miestach budeme opravovať asfaltový povrch. Moje veľké poďakovanie patrí rodine Vladimíra Bluska, bez ktorého by sa toto podujatie vôbec nemohlo konať. Ich zanietenie pre tieto preteky je obrovské a pre uskutočnenie sa tohto podujatia rozhodujúce,“ vyjadruje vďačnosť Haranta a dodáva: „Rovnako nám pomocnú podávajú kopčianski a ďalší, ktorým rovnako patrí naša vďaka.“

Hľadal sa vhodný termín
Pôvodne sa uvažovalo o termíne 14. september. „Z toho nakoniec zišlo, keďže v Českej republike sa posúval termín pretekov v Kyjove, ktoré mali byť pôvodne o týždeň skôr,“ vysvetľuje Haranta. „Preto sme určili termín v nedeľu 22. septembra, čo je týždeň pred pretekmi v Holíči. Bude sa jednať o jednodňové podujatie rovnako ako tomu býva práve v Holíči. Veríme však, že pretekárov a návštevníkov prilákame už na sobotu večer, v súčasnosti plánujeme spoločenský program.“

Z histórie pretekov v Malackách
Prvé motocyklové preteky sa v Malackách uskutočnili 30. mája v roku 1971 pod názvom Rýchlostné preteky sériových motocyklov. Jazdilo sa v triedach 50, 125 a 250 cm3. Celkovo štartovalo 20 jazdcov, z toho trinásť Malačanov. Od roku 1972 už boli päťdesiatky súčasťou Majstrovstiev Slovenska, preteky sa konali v strede mesta, no od roku 1973 sa pre prestavbu križovatky presťahovali mimo centra, o rok neskôr tu už štartovali aj pretekárske špeciály. Do centra mesta sa podujatie vrátilo v roku 1978. V roku 1983 sa tu v kubatúre 50 cm3 (o rok neskôr ju nahradili osemdesiatky) jazdilo už o body do federálnych československých majstrovstiev. Na trati sa počas šestnástich ročníkov predstavila celá slovenská špička na čele s Petrom Balážom, Rudolfom Mitošinkom, Ernestom Korčákom, svoj debut na okruhoch tu v sedemdesiatych rokoch zažil Pavol Dekánek… V Malackách bolo v prvých ročníkoch špecialitov, že sa tu počas jednej sezóny konali aj dve podujatia, na jar a na jeseň.
Celú históriu Malackých pretekov odštartoval ako riaditeľ už v spomenutom prvom ročníku 1971 Arnold Gašpar, s ktorého menom bola spätá celá história okruhu. Aj preto si súčasní organizátori z Racing Clubu Záhorák chcú uctiť jeho pamiatku práve týmto podujatím, ktoré ponesie jeho meno.

6 komentárov k článku “Do Malaciek sa vracajú motocyklové preteky

  1. Pozdravujem Racing Club Malacky.No konecne po dlhych rokoch sa vracaju preteky motoriek do Malaciek.pamatam si velmi dobre na velmi dobru navstevnost a popularitu pretekov.Zavodilo sa v Malackach.Start/ciel bol oproti hotelu tatra za hlavnou krizovatkou a zavodilosa smerom ku krizovatke pri kostole na dolnim konci a dal cez ulicu cesta mladeze a po ulici velkomoravskej ulici.Teraz ked pozeram trasu pretekov,zda sa mi velmi kratka.Dala by sa terajsia trasa pretekov predlzit do buducna o ulice:Velkomoravska,Cesta mladeze a Hviezdoslavovu ulicu?

  2. Dnes som vydela plagát a veľmi príjemne ma to prekvapilo a potešilo. Pamätám si veľmi dobre na motocyklové preteky v Malackách, ako dieťa ma na ne brával otec a vždy som sa tešila. S manželom, kotrý si na ne tiež veľmi dobre pamätá, prídeme a venujeme ich pamiatke naším otcom.
    Vďaka

  3. Zdravím Racing Club Malacky.Konečně se to začíná na Slovensku hýbat(Kopčany,Malacky).Už se moc těším.Držím palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *