Cena Slovenskej republiky sa v roku 1992 konala v Brne

Richard Karnok

PLUS DVE VIDEÁ – Po tom, ako sa v roku 1989 konala v Piešťanoch posledná Cena Slovenska tamojšie letisko na štyri roky osirelo. V roku 1993 sa sem vrcholné podujatie vrátilo, ale už ako celkom nové pod názvom Cena Slovenskej republiky. Premiéra Ceny SR sa však konala o rok skôr paradoxne na automotodróme v Brne. Bolo to v roku 1992.

Video venujúce sa dvom československým osobnostiam vtedajšej triedy 250 na pretekoch Ceny SR v Brne

Carlos Checa pri svojom prvom štarte v Brne cieľ nevidel

Od roku 1987, kedy bol dokončený automotodróm, sa v Brne Majstrovstvá sveta nekonali len jediný raz a to v roku 1992. Brnianski organizátori totiž pre vysoké vstupné, ktoré po svojom príchode do GP zaviedol Bernie Ecclestone, museli podujatie svetového šampionátu odrieknuť. Prijali preto ponuku Motošportklubu Bratislava a na Masarykovom okruhu sa teda v tradičnom termíne predsa len jazdilo. Slovenskí organizátori navyše zvažovali, že by sa do Brna vrátili aj v roku 1993 dokonca s pretekmi Majstrovstiev Európy a pomohli tak automotodrómu späť na organizátorské výslnie, ale do Brna sa už o rok vrátili Majstrovstvá sveta, hoci ich organizátorom bola nemecká agentúra Moto Motion.

Vráťme sa však k Cene SR v roku 1992. Ako sme spomenuli, podujatie zorganizoval Motoršportklub Bratislava pod vedením pána Ladislava Molnára. Jeho členovia chceli Slovensku vrátiť vrcholné motocyklové podujatie, ktoré u nás po skončení Ceny Slovenska chýbalo. Cena Slovenskej republiky sa stretla aj so záujmom piešťanského Automotoklubu, ktorý chcel takisto podať svoju pomocnú ruku. Ak by sa však podujatie konalo na ich letisku, chceli, aby sa volalo Cena Slovenska, pre ktorú by to bol jej jubilejný 30. ročník. S tým však organizátori celkom nového podujatia nesúhlasili a preto sa radšej dohodli s brnianskym automotodrómom. O kvalitnú konkurenciu sa už tradične postaral Peter Baláž.

Miroslav Kacko štartoval okrem triedy 125 ccm aj v Superbikoch

V triede do 125 ccm sa po prvýkrát v Brne predstavil vtedy málo známy Španiel Carlos Checa, dobrá zvesť z ME prichádzala s Talianom Lucio Cecchinellom. Medzi favoritov pretekov patril aj Talian Gianluigi Scalvini, ale aj jeho krajania Conti a de Carli, či Nemec Stefan Kurfiss. Z našich pretekárov na štarte nechýbali Slováci Imrich Majoroš a Miroslav Kacko. So záujmom bol očakávaný štart Talianky Daniely Tognoli, s ktorou do Brna prišla správa o jej víťazstve v pretekoch talianskeho šampionátu v Misane, kde dokázala poraziť tridsiatku mužov. V pretekoch sa však predstavila aj u nás populárna Fínka Taru Rinne.

Najdramatickejší moment pretekov triedy osminiek, ktoré sa šli na 14 kôl, sa odohral už v prvom kole. Vedúci Cecchinello spadol pri preklápaní svojej Aprilie v esíčku pri stúpaní pred tribúnou G a zostal na trati v ideálnej stope. Mal však šťastie, súperi sa mu dokázali vyhnúť. Vo vedení sa ocitol jeho krajan Conti, ktorého vo štvrtom kole vystriedal Nemec Kurfiss. Vpredu sa vytvorila trojica, dvoch spomenutých dopĺnil Talian de Carli, ktorý sa v ôsmom kole ujal vedenia a to už do cieľa nepustil. Kurfiss skončil druhý, Conti tretí. S 11-sekundovou stratou na víťaza prišiel do cieľa u nás neskôr veľmi známy Slovinec Gregor Gorec, piata skončila Tognoli. Checa preteky nedokončil. Z československých pretekárov bol najúspešnejší na deviatom mieste Majoroš, jeho súper v M ČSFR Jaroslav Huleš skončil jedenásty. Na dvadsiatom mieste bol Miroslav Kacko.

Jaroslav Huleš sa musel skloniť pred umením nášho Imricha Majoroša

V triede do 250 ccm nastala po tréningu zaujímavá situácia, zhodný čas si pre pole position vybojovali československý pretekár Bohumil Staša mladší a Talian Stefano Caracchi (v roku 2007 bol tímovým šéfom Jakuba Smrža v MS Superbikov v tíme SC Caracchi). Taliana si vtedy diváci pamätali aj z piešťanskej Ceny Slovenska, kde v roku 1989 zviedol úspešný súboj o víťazstvo v štvrťlitroch s Rakúšanom Sigi Minichom. V prvom kole pretekov sa aj napriek nie najlepšiemu štartu na čelo prebojoval Staša a v radoch divákov zavládlo vzrušenie. Za našim pretekárom sa objavil Caracchi, ale problém prišiel v treťom kole, keď sa na trať spustil lejak. Preteky boli prerušené a druhá časť bola vyhlásená ako mokrá. Po druhom štarte dážď silnel, pretekári sa trápili a diváci boli schovaní pod prístreškami wc. Staša sa na daždi prepadol na piate miesto, Caracchi zvíťazil s 5-sekundovým náskokom pred krajanmi Roberto Antonellinim a Angelo Tetom, ktorých po zrátaní časov delilo len 17 stotín sekundy. Staša skončil nakoniec štvrtý, ďalší čs. pretekár Marek Morávek siedmy.

Fínka Taru Rinne má na svojom konte aj výsledky z prvej desiatky MS 125

Počas pretekov rakúskeho Honda Cupu, v ktorých víťazí favorit Reinhold Gutzelnig, trať oschla. V štartovej listine triedy Superbike prevažovali československí pretekári, zo Slovákov boli na štarte Miroslav Kacko na Ducati a Milan Hanzalík na Suzuki. V cieli prvého kola (zo sedemnástich) bol prvý Karel Hanika, vzápätí sa však na čelo dostal Rakúšan Anton Berghamer a už tam nikoho až do cieľa nepustil. Preteky robil zaujímavými Martin Veselý, na chvíľu sa dostal pred Haniku na druhé miesto, ten mu to však vrátil a ihneď sa odpútal. Veselého v závere dobehol víťaz kvalifikácie Talian Dario Marchetti, snažil sa vybojovať pódium, ale aj keď sa v predposlednej zákrute dostal pred českého pretekára, ten mu to vzápätí oplatil a tešil sa z tretieho miesta. Hrdinom pretekov bol neskôr veľmi populárny Radek Urbanec, dnes známy viac pod menom Vincent Haskovec, po chybe v prvom kole sa na trať vrátil ako posledný, cieľ však videl ako jedenásty. Kacko dokončil preteky na trinástom mieste, Hanzalík bol dvadsiaty.
Program podujatia uzavreli preteky Oldtimerov, v ktorých zvíťazil Rakúšan Johan Furbock.

V roku 1992 ovládol československé Superbiky Karel Hanika z Brna. V súčasnosti je hviezdou jeho syn Karel mladší

Druhý ročník Ceny Slovenskej republiky sa v roku 1993 konal v Piešťanoch a nadviazal tak na 29-ročnú tradíciu pretekov na piešťanskom letisku. V roku 1997 sa Cena SR presťahovala na hričovské letisko pri Žiline.
Na záver ešte jedna poznámka. Preteky MS cestných motocyklov na novom okruhu v Brne od roku 1987 ani raz nezmokli. Keby však v roku 1992 neboli preteky odvolané, tak by práve vtedy tento vrcholný svetový podnik zažil prerušenie. Takto si to “zlízla” Cena Slovenskej republiky.

Text: Richard Karnok