Bohumil Staša oslaví 75 let

Richard Karnok

Pan Bohumil Staša (*29. 4. 1944) je v československém závodění mimořádným zjevem. Jeho 20 titulů Mistra ČSSR, dva věnce z MS z něj dělají absolutní špičku.

Byl továrním jezdcem obou továren – ČZ i JAWY. Konstruktérsky a řemeslnicky mimořádně erudovaný člověk. Legenda v tom NEJ toho slova smyslu. V dalším textu ho budu nazývat Mistrem. Je skutečným Mistrem svého oboru, tedy silničního závodění.

Kdyby se silniční motocyklové závodění učilo na vysoké škole, pan Staša by tam byl profesorem. On toho ví o závodění tolik jako u nás nikdo. A umí o tom poutavě vypravovat, což taky není každému dáno. Pozoruhodné je, že během své veleúspěšné závodní kariéry se mu nestal žádný vážný úraz. Řada jeho kolegů to štěstí neměla a nemálo jich přišlo i o život.

K závodům pana Stašu přivedl jeho otec Vincenc, taktéž závodník. A po otci Bohumilovi se na startovní čáru postavil i syn, taktéž Bohumil. Tři generace závodníků. Obdivuhodná třígenerační závodnická linka.

Jako malý kluk jsem jméno Staša samozřejmě vnímal. A obdivoval. Představa, že ho někdy jen potkám, byla úplně mimo. Znal jsem ho jen jako divák u trati brněnské GP nebo později i na československých tratích a četl o něm v tehdejším tisku. A pochopitelně s velkým respektem a obdivem.

O hodně později (to už jsem sám trochu závodil) jsem byl u Mistra doma při jednání, když jsme v AMK Pisárky pro Mirka Medka kupovali SUZUKI 500 právě po panu Stašovi. Mirek s touto motorkou skončil v Mistrovství ČSSR druhý právě za Mistrem.

Ještě později jsem Mistra zpovzdálí sledoval, jak dělá zázemí svému synovi Boďovi v týmu Wernberger pana Kocha. Boďa získal pár domácích mistrovských titulů, několikrát jel i v Brně GP na divokou kartu a dělal čest svému příjmení.

Když jeho kariéra skončila, pan Staša začal spolupracovat s německým závodníkem Thomasem Mayerem. Potom se ze závodního světa trochu stáhl do ústraní. Na docela dlouho.

Když se chystal v Brně v roce 2014 Revival, mezi pozvanými byl i pan Staša. Na podobných akcích by takovéto legendy rozhodně měly být! K tomu poznámku. Spolu s Mistrem pozvání přijali pánové Fendrich a David. Právě oni dva jsou s panem Stašou velcí kamarádi. Dlouhé roky.

Revival se myslím povedl a v ten stejný rok byly vedením Automotodromu legendy pozvány na GP do Brna. Tím započala tradice, která úspěšně funguje dosud. Pan Staša s pány Fendrichem, Dekánkem, Davidem, Balážem, M. Sedlákem, Dobiášem atd. jsou na GP váženými hosty.

V roce 2015 Velká cena v Brně slavila několik významných výročí. 85 let od prvního závodu automobilů, 65 let od prvního závodu motocyklů a 50 let od prvního závodu MS. Staří závodníci byli pozváni na radnici a na show v ulicích města a v neděli před prvním závodem MS objeli čestné kolo před zaplněnými aplaudujícími tribunami. Pan Staša s panem Balážem, pan Dekánek s panem M. Sedlákem, dále světová esa Phil Read, Wayne Gardner, Franco Uncini a Fausto Gresini. Pro všechny diváky (a že jich bylo) neskutečně emotivní zážitek

V letošním roce Mistr přijal pozvání spolku Abajafans, tedy fan klubu jezdce MotoGP Karla Arahama. Rozhovor, který s ním vedl šéf klubu Jirka Dočekal, měl velký úpěch. Setkání s legendou si všichni vrchovatě užili a odměnili potleskem vestoje!

Kdybych měl s těch pár setkání s panem Stašou vypíchnout jednu vlastnost, řekl bych-nadhled a upřímnost. On si nemusí na nic hrát. Tolik toho zažil a stal se ve svém oboru naprostou špičkou. A má v sobě i vzácný druh humoru, který ho dělá ještě větším. Myslím to tak, že spousta úspěšných lidí ztratí časem kontakt s realitou a žije úplně mimo. Což naštěstí není Mistrův případ.

Dostalo se mně mimořádné cti, že můžu panu Stašovi tykat. Ale zacházím s tím velmi, velmi opatrně. S velkým obdivem a pokorou. K málokomu v závodním světě cítím tolik respektu jako k Mistrovi.

Takže. K půlkulatému jubileu přeji Všechno dobré, hlavně! to zdraví. A ještě dlouhé roky na závodech mezi přáteli!