Blíži sa podujatie RACING DAYS 2022 – Rupert Hollaus Rennen

Marián Zeman

Kraj zeleného Štajerska a atmosféra Red Bull Ringu, jedného z najkrajších pretekárskych okruhov v Európe, ktorý hostí prestížnu Formulu 1 a MotoGP, ponúka skvelú kulisu aj pre podujatie, akým sú spomienkové preteky RACING DAYS 2022 – Rupert Hollaus Rennen a náš portál vám aj z tohto podujatia prinesie reportáž a fotogalériu.

Motocyklová legenda Giacomo Agostini bude hviezdnym hosťom na Racing Days 2022 na Red Bull ringu v Štajersku, čím taktiež vzdáva úctu doteraz jedinému rakúskemu motocyklovému majstrovi sveta Rupertovi Hollausovi, na ktorého počesť sa tieto preteky konajú.

V dňoch 27.-28. 8. 2022 stovky motocyklových nadšencov z 9tich krajín opäť predvedú senzačné pretekárske umenie na 19tom ročníku týchto medzinárodných pretekov. Oslava starých čias v 15tich vypísaných triedach ponúka akrobatov na 3 kolesách v pretekoch Int. sidecar trophy a historických sajdkár, pričom na štarte sú popri historických motocykloch aj rýchle, moderné triedy supersport a superbike.

Návštevníci so zakúpenou vstupenkou sa dostanú na tribúny aj do paddocku. Jednodňový lístok stojí 35 Eur a víkendový 45 Eur. V paráde legiend sa predstaví Giacomo Agostini na legendárnom stroji MV Agusta. Giuseppe Ioannoni so svojim tímom privezie vzácne stroje Gilera, Paton BL3, vzácny stroj Moto Guzzi V8 objemu 500 ccm (vyrobený a používaný v pretekoch v rokoch 1955-1957, prezývaný aj Ottocilinder), ale aj moderné Ducati – MotoGP. Na svojej Honde RC 163R štartuje 3násobný vicemajster sveta Švajčiar Bruno Kneubühler.

Motocykle s objemom 50 ccm boli kedysi súčasťou MS motocyklov a Aalt Toersen z Holandska, vicemajster sveta 1969-1970 v tejto triede sa predstaví so svojim Van Veen Kreidlerom. Vzácnym hosťom sajdkár budú 4násobný majstri sveta a viacnásobní víťazi TT Ben a Tom Birchall, v triede superbike štartuje špičkový rakúsky pretekár Chris Zaiser, 3násobný majster Rakúska a bývalý účastník MS Superbike a Supersport.

Jazdiť sa bude po klasickom rýchlom variante okruhu, teda nie cez novú šikanu, ktorá bola postavená pre MotoGP práve tento rok. Predseda usporadujúcej asociácie IG Formula Classic, legenda Wolfgang Stropek, niekoľkonásobný účastník slávnych pretekov TT je jedným z mála pretekárov, ktorí pretekali v triede sólo motocyklov ale aj sajdkár. Bez Stropeka by rakúska klasická aj veteránska scéna bola oveľa chudobnejšia, pretože už viac ako 18 rokov organizuje zo svojim IGFC tímom veľké množstvo podujatí.

Legendy Giacomo Agostini, Luigi Taveri, Jim Redman, Phil Read či Freddie Spencer prichádzali stále prichádzajú na tieto podujatia, čím prispeli k tomu, že sa z nich vyvinuli jedny z výnimočných podujatí v Európe, presne tak ako to opisuje autor Herbert Thumpser vo svojej knihe Wolfgang Stropek – Benzín mu prúdi v žilách.

Text a foto: Marián Zeman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *