ASI MotoShow 2024 od Tomáša Motyčku

Richard Karnok

Uplynulý víkend sa v talianskom Varano de‘ Melegari konalo jedno z najvýznamnejších medzinárodných podujatí tohto roka venované histórii motocyklov, 21. ročník, ASI MotoShow 2024. Vďaka Petrovi Balážovi sa mohol tejto nádhernej akcie tento rok zúčastniť i jeden z členov Piešťanského motocyklového klubu, Tomáš Motyčka, a priblížiť nám tak dianie priamo z miesta.

Toto najväčšie talianske podujatie každoročne láka stovky účastníkov, tisícky nadšencov a divákov a okruh Autodromo Varano, jeho paddock i okolie praskalo vo švíkoch. ASI MotoShow sa každoročne zúčastňuje i mnoho hviezd motocyklového športu a majstrov sveta Grand Prix, či už ako jazdcov na motocykloch, na ktorých v minulosti bojovali o triumfy vo veľkých cenách, alebo ako hostia, ktorí sa stretnú s fanúšikmi a svojimi priateľmi z pretekárskych tratí. Nebolo tomu inak ani tento rok a najväčšou hviezdou bol samozrejme 15-násobný majster sveta Giacomo Agostini. Nezaostávali za ním Manuel Poggiali – 2 tituly, Eugenio Lazzarini – 3 tituly, Pierpaolo Bianchi – 3 tituly, Carlos Lavado – 2 tituly, vicemajstri sveta Jean Francois Baldé a Loris Reggiani a ďalší špičkoví jazdci ako napr. Marcellino Lucchi, Gianfranco Bonera, Giuseppe Ascareggi, Roberto Gallina, Peter Baláž, Rolf Blatter, Dario Marchetti , Luca Pedersoli, Marco Riva, Hubert Rigal, Gino Tondo a mnoho ďalších, ktorých sme taktiež mohli vídavať na pretekoch Cena Slovenska.
Peter Baláž a Giacomo Agostini

Podujatia sa zúčastnil i oficiálny tím Yamaha – Yamaha Racing Heritage Club, ktorý priviezol nádherné exempláre pretekárskych strojov Yamaha a predstavil tiež súčasnú novinku Yamaha XSR 900 GP, na ktorej jazdili i Giacomo Agostini a Carlos Lavado, ďalej Honda Italia, ktorej stánku kraľoval trojvalec Honda RS 500R Raymonda Rochea. Predstavilo sa veľa talianskych klubov a zberateľov, ktorí priviezli skvostné modely, napr. zbierku päťstoviek Cagiva, ktoré sedlali Randy Mamola, Eddie Lawson či John Kocinski, továrenské stroje Aprilia a Gilera 250cc i ďalších objemov, Ducati Desmocedici Troya Baylissa, ktorú priviezol Giuseppe Sandroni a na trati preháňal Manuel Poggiali, tím Petrových priateľov z Českej republiky, ktorí priviezli a sedlali krásne modely značky Jawa, krásne Minarelli Giuseppe Ascareggiho, kopec krásnych Superbikov, napr. Ducati 1198 Xerox, ktorú sedlal Dario Marchetti, Yamaha Fabrizia Pirovana, na ktorej jazdil Luca Pedersoli, Harley Davidson VR 1000, pravdepodobne jediný exemplár tohto superbiku v Európe, Suzuki RG a RGB 500, Kawasaki 500, Paton 500, Yamahy TZ 750, Garelli 250cc a mnoho, mnoho ďalších krásnych starších či novších modelov.

V strede autor článku Tomáš Motyčka, vpravo Manuel Poggiali

Jazdci a ich motocykle boli rozdelení do 18-tich kategórií a počas dňa mali po dve jazdy, plus špeciálna kategória hviezd, Piloti e Campioni: Le Parate. V tejto kategórii sa predstavili najväčšie hviezdy Grand Prix a medzinárodných pretekov, medzi ktorými nechýbal Peter Baláž, a ktorí sa predviedli v paráde vždy na záver dňa. Peter má v Taliansku mnoho fanúšikov a priateľov a skoro neustále sa niekomu podpisoval či sa s niekým fotil.

Krásu podujatia podtrhlo i nádherné počasie, ktoré okruh Varano zalialo slnkom a príjemnými teplotami. Jednoducho nádherný víkend prežitý s kopou ľudí rovnakej krvnej skupiny, krásnymi motocyklami, vôňou benzínu a zvukom motorov lahodiacim našim ušiam. Organizátori z ASI Automotoclub Storico Italiano odviedli obrovský kus práce a opäť pripravili nádherné podujatie, skutočný motocyklový festival, za čo im patrí veľká poklona.
Naozaj obrovská vďaka patrí Petrovi Balážovi za jeho pozvanie, starostlivosť, zoznámenie s množstvom nových ľudí a jeho spoločnosť.
 
Text a foto: Tomáš Motyčka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *