Veľká cena Piešťan – legenda motocyklových pretekov pokračuje

Richard Karnok

Piešťanský trojuholník, Cena Slovenska, Cena Slovenskej republiky. Tieto názvy niesli podujatia, ktoré v minulých desaťročiach lákali priaznivcov motorizmu do Piešťan, mesta so symbolom barlolámača.

Históriu písali pretekári zo všetkých končín zemegule. Majstri sveta či Európy a špičkový jazdci medzinárodnej scény. Obrovská obľuba cestných motocyklových pretekov prilákala do Piešťan v úvodných ročníkoch Ceny Slovenska priam neuveriteľnú, až 100-tisícovú divácku kulisu.

Cena Slovenska, na ktorú Piešťanský motocyklový klub nadväzuje, bola kedysi druhým najväčším motoristickým podujatím v Československu. Odjazdilo sa jej 29 ročníkov. Videli sme tu majstrov sveta, popredných účastníkov svetového aj európskeho šampionátu, po revolúcii sa tu uskutočnili ešte štyri ročníky Ceny Slovenskej republiky, ale od posledného ročníka minulý rok uplynulo 20 rokov.

Poďme do prítomnosti. V roku 2016 sa partii nadšencov z PMK Piešťany podarilo po 20 rokoch opäť oprášiť tradíciu cestných motocyklových pretekov v Piešťanoch. Pod hlavičkou CAMS – Českomoravská asociace motocyklového sportu, usporiadali medzinárodné majstrovské preteky, Mistrovství a Přebor ČR přírodní okruhy 2016 – Tourist Trophy.
Bola to v podstate náhoda. CAMSu vypadol z kalendára jeden usporiadateľ a Piešťanci vo veľmi krátkom časovom horizonte zorganizovali náhradu. A nemali sa za čo hanbiť. Preteky boli na vysokej úrovni, pretekári, hostia i diváci boli nadmieru spokojní. Zahralo si s nimi iba počasie a kolízia termínu, ktorý nebolo možné zmeniť.

7. – 9. júla opäť zamieri do Piešťan početné pole slovenských aj zahraničných pretekárov. Rovnaký seriál pod rovnakou značkou, ale už so svojim miestom v kalendári. Jedinečná možnosť vidieť súperiť jazdcov zvyknutých na uzavreté okruhy a jazdcov Tourist Trophy. Čiže jazdcov pretekajúcich na bežných komunikáciách, medzi domami a stromami, samozrejme pre preteky uzavretých. Motocyklová rockerina ako za starých čias, ako na TT Isle of Man :-). Kto bude lepší, ohruhári či prírodňáci?
Na rovinatom letiskovom okruhu s kvalitným asfaltovým povrchom sa priaznivcom predstaví trinásť tried. Preteky otvárajú triedy veteránskych motoriek a uzavrú najrýchlejšie a najsilnejšie stroje do a nad 1000 kubíkov.

Na divákov tiež čaká pestrý sprievodný program. V piatok o 19:00 promo-šou na Námestí slobody, v sobotu i v nedeľu vystúpenie motokaskadéra či akrobatických paraglidistov, tandemová jazda na motocykli s Majstrom Slovenska, ukážky leteckých modelárov, detská zóna pre najmenších.

Pre divákov sme pripravili i veľkú novinku, veľkoplošnú obrazovku, na ktorej budú môcť sledovať live zábery z celého okruhu a nič im tak z pretekov neunikne.

Prídite sa presvedčiť sami. Veľká Cena Piešťany, 7. – 9.7.2017, letisko Piešťany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *