Úvod roadracingovej sezóny Davida Hanzalíka

Richard Karnok

Po dlhej zimnej prestávke sa svojho prvého podujatia konečne dočkali aj jazdci prírodných okruhov a medzi nimi nechýbal ani súčasný najlepší slovenský road racingový jazdec David Hanzalík, štartujúci pod hlavičkou Slovakia Racing Teamu.

Na úvod sa išlo rovnako ako minulý rok v Brne na Masarykovom okruhu a možnosť zajazdiť si využila celá špička přírodňákov, ale aj špecialisti – okruhári aj zo zahraničia. Názov podujatia bol Jarná cena Brna, ale aprílovým počasím to skôr chvíľami pripomínalo zimné preteky, kedy sa vystriedal sneh, ostrý studený vietor a tiež občas zubaté slniečko. Teplota prvé dva dni neprekročila 10 stupňov a teplota asfaltu nebola oveľa vyššia. V piatok prebehli voľné tréningy, kedy David zachádzal stále rýchlejšie časy, aj keď sedel na svojich strojoch tento rok prvýkrát. Nakoniec z toho bolo 3. miesto na rošte v triede supertwin a pekné ôsme miesto v kategórii do 600 ccm.

V sobotu popoludní sa išli prvé preteky, skôr šprinty na 5 kôl. V twinoch zviedol David krásny súboj s domácim Pepom Duchanom, štartujúcim na vylepšenej Ducati. Niekoľkokrát si vymenili pozície a nakoniec bol šťastnejší domáci borec. Ale aj 3. miesto je pekné. V šestkách David dobre odštartoval a držal sa českých jazdcov až do cieľa, kde bol na peknom 7. mieste.

V nedeľu už bolo trochu lepšie počasie, tentoraz sa išli preteky na viac kôl. V twinoch sa opäť opakoval súboj s Pepom Duchanom, ale ku koncu vyrovnaných pretekov trochu rozhodli jazdci o kolo pozadu, takže opäť z toho bolo 3. miesto, keď oboje preteky suverénne vyhral Michal Indi Dokoupil.

Vo výborne obsadenej triede do 600 David dlho bojoval o 6. miesto, ale po technických problémoch so spojkou musel odolávať výbornému Kamilovi Holanovi. Žiaľ tesne pred cieľom odolať už nešlo, spojka odišla celkom. Aj cez túto poruchu je to pekný však úspech.

Druhým podujatím, tentoraz už skutočnom prírodnom okruhu, bol 13. ročník Slováckého okruhu v Starom Meste u Uh. Hradiště. Tu sa nešla trieda do 600cmm, tak David využil možnosť štartovať aj v triede 125 SP. Práve v tzv. „Dakšnách“ niekoľko rokov neštartoval, tak bol zvedavý ako v tréningu uspeje. Nakoniec sa zišlo viac ako 40 jazdcov a priepustnosť bola len 36. Davidovi sa zadarilo a obsadil medzi špecialistami tejto triedy 10. miesto a tešil sa na preteky. V twinoch pokračoval v tréningu súboj z Brna, keď bol zase o málo lepší Pepa Duchan, a tak mal David štartovať opäť z 3. miesta. Toto všetko prebehlo v sobotu. Bohužiaľ v nedeľu bolo všetko inak. Skoro ráno došlo u Hanzalík racing teamu k smutnej udalosti, kedy zomrel člen sprievodu, výborný človek a duša motošportu v Kopčanoch – Zdenko Hollý. Bol pre team veľkou osobnosťou a táto tragédia všetkých zasiahla, preto sa na nedeľné štarty David nepostavil a celý team cestoval predčasne sa domov…

david-hanzalik-04Ďalšie podujatie, ktoré Davida čaká, sú najväčšie tradičné preteky 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích, ktoré sa konajú už počas nadchádzajúceho víkendu. A potom už v polovici júna domáce preteky v Kopčanoch, kde sa pôjdu, ako aj vlani, všetky kubatúry a určite sa zíde kvalitná konkurencia.

David ďakuje všetkým za podporu, hlavne sponzorom – Pelko s.r.o., Roman Stašek Ontano, JJ Pardubice, Slovakia Racing, Hanzalík Racing a samozrejme celej rodine.

Tlačová správa Davida Hanzalíka
Text: Pavel Salaba
Foto: Pavel Salaba a Richard Karnok