Tomáš Hatrik: S kamerou na pretekoch

Richard Karnok

Okolo prírodných okruhov v Českej republike či u nás v Kopčanoch nie je možné prehliadnuť partiu kameramanov z tímu Motosportvideo z ČR, ktorí už niekoľko rokov poctivo a mimoriadne kvalitne zachytávajú práve roadracingové preteky do videa.

Fotografií je z pretekov na internete vždy dosť, ale fotka nikdy nedokáže vystihnúť atmosféru tak verne, ako práve video. To si vždy uvedomím práve počas zimného obdobia, kedy človek len spomína na uplynulú pretekársku sezónu a nevie sa dočkať tej ďalšej. Oveľa lepšie tento čas plynie práve pri DVD-čku, ktorých v Motosportvideu pripravili za posledné roky veľké množstvo, pričom nechýba ani bonus, ktorým je DVD zostrihaných pádov z rokov 2009-2014. Možno pred niekoľkými rokmi, keď Tomáš Hatrik rozbiehal projekt nakrúcania roadracingových pretekov a založil Motosportvideo, ani sám netušil, akú záslužnú prácu bude robiť nielen pre fanúšikov, ale aj samotných pretekárov, ktorých vždy poteší, keď majú svoje počínanie na trati zaznamenané na videu. A práve Tomáša som sa spýtal na to, aké to nakrúcanie pretekov vlastne je.

Tomáš, rovnakú prvú otázku, akú dávam pretekárom, mám pripravenú aj pre teba: ako si sa vôbec dostal k motorkám?
Keďže je mojím domácim okruhom Těrlicko, tak práve tam ma ešte ako malého chlapca vzal otec na preteky a to ma hneď dostalo.

Netúžil si ty sám stať sa pretekárom?
Ale áno, samozrejme, lákalo ma to, ale rozhodli, ako tomu už býva, financie.

Takže si sa dal na filmovanie pretekov. Ale ako k tomu prišlo?
Najprv som filmoval len ako amatér, hlavne rodinu, od roku 2004 sám pre seba aj preteky, no a potom, keď sme v roku 2007 v AMK plánovali návrat Těrlického okruhu, tak sme to chceli zaznamenať aj na kameru. A tak to vlastne všetko začalo. Neskôr sa ozvali aj z iných okruhov so žiadosťou o záznam a my sme sa do toho pustili naplno.

Takže od začiatku neboli pochybnosti o tom, či nakrúcať motodrómy alebo prírodné trate…
Nie, vzišlo to celkom logicky, na prírode sme začínali a aj sme pri nej zostali.

Na prvý pohľad sa zdá, že ste čisto rodinná firma, kto všetko ste vo vašom tíme?
Je to pravda, sme šiesti členovia našej rodiny a niekoľko našich kamarátov. A práve im všetkým patrí moja veľká vďaka, bratom Davidovi a Luborovi, mojim deťom Karolíne a Tomovi, priateľom Mirke a Brunkovi Pilchovcom, Lukášovi Zemánkovi, Markéte Kubalovej za pomoc pri designe prebalu DVD a webstránkach a manželke Mirke za podporu a pevné nervy. Bez všetkých týchto ľudí by tieto projekty nikdy nevznikli.

Všetky záznamy už v súčasnosti pripravujete vo Full HD kvalite? Pravdepodobne to bola nákladná zmena oproti klasickým záznamom…
Áno, všetko už robíme vo Full HD, k tomu bol potrebný nákup novej techniky, kamier, výkonných batérií a podobne. Nákladné to samozrejme bolo, ale pre kvalitu aj nutné.

Jazdci majú svoje obľúbené trate, máš aj ty svoj obľúbený okruh?
Mal by som asi povedať že Těrlicko, ale jednotkou sú pre mňa Hořice 🙂

A ktorý z okruhov je pre Motosportvideo najlepší na nakrúcanie videí?
V tomto sú dobré Kopčany, ale aj Dymokury.

Viem, že nastrihať video musí je veľmi náročná práca, ako dlho asi trvá výroba dvojitého DVD-čka z jedného podujatia?
Trvalo by to oveľa kratšie, keby človek nemusel chodiť do práce a nemal mnoho ďalších povinností. Takto to trvá približne mesiac a pol.

Ako fotograf viem, že my, čo sa okolo tratí pohybujeme s optikou, sa musíme pre kvalitnejšie zábery postaviť tam, kam bežný smrteľník nesmie. Zažil si ty, alebo niektorý z tvojich kameramanov nejakú nebezpečnú situáciu, kedy nebolo ďaleko od stretu s motorkou?
Našťastie sa nikdy nič zlé nestalo, hoci tento rok tomu veľa nechýbalo. V sobotu v Kopčanoch stál náš kameraman na konci rovinky smerom na Holíč pri dráhe v tráve, no nakoniec sa rozhodol, že na nedeľu zmení miesto. Dobre urobil, pretože v nedeľu tam v pretekoch robila saltá jedna z motoriek a keby tam bol kameraman zostal, tak by už teraz asi nebol medzi nami…

Myslím, že viem, o ktorý pád sa jedná, bolo to v pretekoch šesťstoviek a práve na vašom DVD je ho vidieť.
Presne tak, sám tento kameraman ten pád nakrútil, našťastie však už z bezpečnej vzdialenosti.

Čo plánuje Motosportvideo pre sezónu 2016?
Radi by sme opäť absolvovali celý Road Racing, uvidíme či bude aj Kyjov, no ja už mám teraz čo robiť, musím zohnať dvoch kameramanov, keďže dvaja naši doterajší čakajú prírastok do rodiny a asi sa im nepodarí len tak ľahko sa uvoľniť na preteky 🙂

Náplňou firmy asi nie je len nakrúcanie pretekov…
Samozrejme, ponúkame ďalšie videoslužby, ako nakrúcanie svadieb a iných akcií podľa potrieb zákazníkov, okrem toho digitalizujeme záujemcom staré videozáznamy z VHS, VHS-C, Digital8 či MiniDV. Všetko o našej firme môže každý nájsť na našich webstránkach  www.motosportvideo.cz a www.motosportvideo.wgz.cz. Tam sa dajú aj objednávať všetky naše DVD z pretekov.

Tomáš, ďakujem ti za rozhovor a do novej sezóny prajem veľa podarených záberov z prírodných okruhov.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Karel Šoukal a Motosportvideo

Ukážka práce tímu Motosportvideo, upútavka na 2DVD Těrlický okruh 2015: