Šampionát na přírodních okruzích pokračoval v Dymokurech

Richard Karnok 2

O víkendu se v Dymokurech uskutečnil předposlední podnik Mistrovství a Přeboru České republiky na přírodních okruzích pod patronátem Českomoravské asociace motocyklového sportu. Na místě se představilo téměř dvě stě závodníků ze šesti evropských zemí. Organizátoři z Road Racing Clubu Dvůr Králové nad Labem si pochvalovali i počasí, které umožnilo velkému množství diváků kolem trati sledovat krásné souboje na 3210 metrů dlouhém přírodním okruhu. O titulech mistrů a přeborníků se rozhodne 30. 9. až 2. 10. na Masarykově okruhu v Brně v rámci Velké ceny Bohumila Staši.

Finiš do 600: Vít_a Červený

V minulosti úspěšný závodník Michal Vecko se letos na závodech objevil poprvé, ale v závěru závodu třídy 125 Sport Production dokázal přece jen s několikacentimetrovým rozdílem porazit vedoucího závodníka třídy Marka Zimu. Zima ale může být spokojen, jeho hlavní soupeř v boji o celkové prvenství, Lukáš Fikker, skončil až za ním, což znamená, že před posledním podnikem v Brně má Zima 17 bodů náskok. Ve hře je však stále 50 bodů, protože v Brně se odjedou hned dva závody.

Situace se naopak zdramatizovala ve třídě 125 Grand Prix. Patrik Kolář předtím zvítězil ve všech sedmi závodech, ale při tréninkovém pádu v Dymokurech si zlomil ruku a jeho dříve komfortní náskok v čele je najednou lehce dostižitelný. Oldřich Podlipný totiž už posedmé skončil na druhém místě a před posledními dvěma brněnskými závody ztrácí na Koláře pouhých 22 bodů. V Dymokurech zvítězil Rakušan Christopher Eder.

Marek Stibor si čtvrtým místem upevnil své vedení v čele průběžného pořadí ve třídě 250 Open. Situaci mu usnadnil druhý závodník průběžného pořadí, Tomáš Gorka, který se závodu v Dymokurech pro poruchu převodovky zúčastnit nemohl. Z vítězství v závodě se radoval Němec Chris Meyer.

Nizozemec Joey Den Besten

Slovákovi Ľudovítu Krušinovi stačí v Brně na posledních dvou závodech dosáhnout jedno dvanácté místo k tomu, aby obhájil své loňské celkové první místo ve třídě 400 Supersport. V Dymokurech sice zvítězil Dan Vysloužil, ale jelikož v první části sezóny nejezdil, jeho bodová ztráta je propastná.

Podobně jako Krušina je na tom i vedoucí jezdec pořadí třídy Supermono a také obhájce celkového prvenství z loňska David Řezáč, kterému v Brně stačí jedno desáté místo k obhajobě loňského titulu mistra České republiky. V Dymokurech zvítězil Němec Daniel Zörnweg, ale jeho bodové manko z úvodu sezóny je už nedostižné a Řezáče tak může ohrozit jedině Libor Kamenický.

Z vítězství ve třídě Twin se v Dymokurech radoval německý závodník Stefan Holz, ale druhý v cíli Jan Markalous zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí před, v Dymokurech třetím, Janem Nehasilem na 37 bodů a v Brně mu stačí jedno čtvrté místo k obhajobě celkového prvenství.

Jiří Švihnos

Nejkrásnější souboje viděli diváci v Dymokurech ve třídě do 600 cm³. Zkušený Marek Červený měl už před závodem na svém kontě v předstihu vybojovaný titul mistra ČR, ale tentokrát se musel sklonit před uměním mladého Matěje Víta. Oba jezdci během celého závodu předváděli fantastické divadlo a Vít o svém vítězství rozhodl až v nájezdu do poslední zatáčky.

Ve třídě nad 600 cm³ se před posledním podnikem v Brně situace zkomplikovala, když mají dva vedoucí závodníci seriálu, David Hanzalík a Tomáš Borovka, shodně po 99 bodech. Bez šancí není ani Jiří Petrla, který na zmíněnou dvojici ztrácí 14 bodů. V Dymokurech závod ovládl Nizozemec Joey Den Besten. Krok s ním dokázal držet jen Tomáš Tóth, který ale v posledním kole spadl. Druhé místo v cíli obsadil Němec Didier Grams, třetí skončil Michal Prášek.

Z vítězství v závodě třídy Klasik 175 se v Dymokurech radoval stejně jako ve třídě 250 Open Němec Chris Meyer, ale už před závodem bylo jasné, že celkovým přeborníkem seriálu je i letos Miloš Thér.

Obrovskou smůlu měl před startem třídy Klasik 250 Petr Čadek, vítěz předchozích čtyř závodů. Pro poruchu ani neodstartoval a vítězství tak vybojoval Jiří Švihnos. Možná větší radost v cíli měl Jaromír Tázler, který si třetím místem upevnil vedení v seriálu.

Ve třídě Klasik 350 dosáhl v Dymokurech vítězství britský závodník Richard Peers-Jones, ale Vítězslav Hatan druhým místem zvýšil vedení v čele průběžného pořadí.

To platí i o Tomáši Vencovi, který byl v závodě třídy Klasik 500 v cíli na druhém místě za Ondřejem Mrázem, ale v čele průběžného pořadí má před Brnem už 33bodový náskok před Leošem Hlaváčkem.

Ve třídě Klasik 750 v Dymokurech zvítězil Marek Stibor, který ztrácí na vedoucího Josefa Práška 22 bodů a o přeborníkovi ČR v této třídě se tak rozhodne za tři týdny v Brně.

Text: Richard Karnok, Foto: Pavel Salaba a Karel Šoukal

2 komentárov k článku “Šampionát na přírodních okruzích pokračoval v Dymokurech

1. Ja odstartoval, dokonce jsem vedl jeste v polovine prvniho kola, potom mi upadnul vyfuk a pokracovat se nedalo. Zdravim vsechny #91

1. Jasné, skleróza… Sorry 🙂 Bolo vidieť od štartu, ako okolo Teba v tých zákrutách Jirka letí.