Prvé tohtoročné preteky Davida Hanzalíka

Cez víkend sa na Masarykovom okruhu v Brne uskutočnili prvé tohtoročné motocyklové preteky – Jarná cena Brna. Na mieste nechýbal ani David Hanzalík, ktorý síce vlani vybojoval prvenstvo v českom šampionáte na prírodných okruhoch CAMS v triede Twin, ale tento rok ju opustil a štartuje v triedach do 600 a nad 600 cm³.

David Hanzalík:

Po dlhej zimnej prestávke, ktorá sa ešte pretiahla o ďalšie dva mesiace kvôli celosvetovej pandémii, som sa konečne dočkal prvých pretekov. Ako každý rok začínala sezónu Jarná cena Brna. Veľa ale nechýbalo skoro som sa na tieto preteky ani nedostal, pretože týždeň predtým prišli zdravotné problémy. Našťastie za pomoci Katky a kamarátky Lenky som sa dal zdravotne do poriadku a vo štvrtok som rovnako ako aj ďalší jazdci mohol zavítať na Masarykov okruh do Brna.

V tohtoročnej sezóne budem štartovať ako už niekoľko rokov v triede do 600 cm³ a po niekoľkých úspešných rokoch v kategórii Twin ju opúšťam a pôjdem aj v najsilnejšej triede nad 600 cm³.

Po preberaní nás v piatok čakali tri voľné jazdy. Počasie veľmi neprialo a striedavo pršalo. Prvé tréningy prebiehali na vode a dosť jazdcov do nich nevyšlo. V šestkách som bol štvrtý a v litroch dokonca prvý, ale každý sa zoznamoval s traťou a ja aj s novou motorkou, na ktorej som išiel prvýkrát. V druhom tréningu už boli podmienky lepšie, aj keď trať bola ešte vlhká. Časy som zlepšil, ale v poradí som sa pohoršil. V poslednom piatkovom tréningu som zaznamenal štvrtý čas a po probléme s tlmičom riadenia som v kategórii nad 600 cm³ radšej tréning nejazdil.

V sobotu sa počasie vydarilo a mohli prebehnúť dve kvalifikácie a tiež prvé preteky. V slabšej kategórii som vždy bol trinásty, ale na čas z toho bolo 14. miesto na štartovom rošte. V silnejšej kubatúre som bol po problémoch s podvozkom na 17. mieste po prvom tréningu a v druhom som skončil devätnásty.
V sobotňajších pretekoch som zostal na svojej pozícii, to je 14. v šestkách a v litroch som došiel 18. Tam mi na suchu pri akcelerácii stále kĺzala zadná pneumatika, tak som nemohol ísť naplno.

V nedeľu sa počasie opäť pokazilo a popoludní prišli prehánky a krúpy a niektoré preteky museli byť prerušené. V kategórii do 600 cm³ polepšil na 12. miesto a v triede nad 600 cm³ sme išli na vode. Po štarte som sa posunul dopredu a bojoval s Alešom Nechvátalom a Tomášom Borovkom, žiaľ prišiel ľahký pád a tým pre mňa preteky skončili.

Víkend v Brne hodnotím kladne. Po zimnej prestávke a v konkurencii jazdcov, ktorí jazdia len motodrómy som s výsledkami spokojný a teším sa na svoje obľúbené prírodné okruhy. Len mám obavu, či sa tento rok nejaké pôjdu.

Chcem poďakovať svojim sponzorom: Rev´it, Pelko s.r.o., Jaroslav Pelikán, Helite, Bonmoto.cz, Millers oil, Moto Forza, Tinastav plus, Ilonka, Jakub auto-moto diely, Potraviny u Katky, Lenka a Pavel,a kamaráti z Moravan.
Tiež som rád, že sa ku mne pridali ďalší začínajúci pretekári z Moravan – Patrik Horák a Milan Ficek.

Text a foto: Pavel Salaba