Miroslav Sloboda: prvý Slovák na Manx Grand Prix

Richard Karnok 1

Pretekár Miroslav Sloboda, v slovenských a českých motocyklistických kruhoch známejší pod prezývkou „Laki“, zažíva ďalší významný míľnik vo svojej desaťročnej kariére. V polovici augusta sa ako prvý Slovák predstaví  na jednom z najprestížnejších podujatí na prírodných okruhoch, Manx Grand Prix.

Splnený sen menom Manx GP

Meno Miroslava Slobodu je známe každému nadšencovi roadracingových  pretekov, ktorý monitoruje i domácu scénu. Skúsený pretekár si vďaka stabilne dobrým výkonom a umiestneniam vybudoval slušný fanklub i v susednom Česku. „Laki“  reprezentuje Slovensko i ďaleko za hranicami svojej vlasti a tento rok je zatiaľ najúspešnejším v jeho kariére. Opätovne exceloval na medzinárodných majstrovstvách  IRRC vo fínskej Imatre, kde v dvoch pretekoch v jeden deň skončil v top desiatke. Za svoj najväčší úspech však považuje kvalifikovanie sa na  preteky Manx Grand Prix, ktoré odštartujú 16. augusta na ostrove Isle of Man rozprestierajúcom sa  medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom. „Moja premiéra na Manx GP je splnený sen, na ktorý som musel ako pretekár dozrieť,“ tvrdí Miroslav Sloboda, ktorý sa road racingu venuje od roku 2014. „Tento rok som sa cítil na Manx pripravený, a tak som si podal prihlášku. Komisia ma vybrala na  základe kariérnych výsledkov a po absolvovaní skúšok spojených so školením  na ostrove Man. Kým si pustia nováčikov na trať, poriadne si ich preklepnú,“ prezrádza Miroslav. Už len dostať sa na podobné podujatie je úspechom, ten bol o to väčší, že Laki Sloboda uspel hneď v prvom kole. „Do dvadsiateho apríla som mal dostať vyjadrenie od komisie, či ma na preteky vybrali, alebo sa na mňa usmeje šťastie v dodatočnom výbere jazdcov. Správa prišla na čas a bola pozitívna,“ hovorí s úsmevom Laki.

Legendárny okruh Mountain Course

Laki je skúsený jazdec a vie, že  pre nováčika na pretekoch Manx Gran Prinx, kde na 60-kilometrov dlhom okruhu ručička na tachometri len málokedy klesá pod dvesto kilometrov, je dostať sa do cieľa dôležitejšie ako sa sústrediť na výhru. „Chcem podať čo najlepší výkon, no zároveň si uvedomujem riziká. Po desiatich rokoch súťaženia viem, že vyhrávať sa dá aj s rozumom, bez frajeriny. To je moja filozofia,“ hovorí Miroslav Sloboda. Na motocyklových pretekoch sa i za malé zaváhanie často platí tým najvzácnejším – životom. Legendárny okruch Mountain Course  na ostrove Man je najstarším roadracingovým okruhom, na ktorom sa stále súťaží.  Od svojho vzniku v roku 1923 si vyžiadal desiatky fatálnych nehôd a je preto považovaní za jeden z najsmrteľnejších. „Sú ľudia, ktorí tento šport nechápu, ale i fanúšikovia, ktorí cestujú po svete, aby im neunikli žiadne dôležité preteky. Road racing je o adrenalíne, a to každému nevyhovuje. Tí, ktorí mu prepadnú však vedia, že ide o prudko návykovú záležitosť,“ myslí si Laki. Tiež dodáva, že čím je pretekár starší, tým je jeho jazda premyslenejšia.  „V sekunde ako preteky odštartujú, všetky problémy sveta zmiznú a som tam len ja a dráha, ktorú chcem zdolať čo najlepšie. Keď podo mnou motorka tancuje, som najšťastnejší človek na svete,“ vysvetľuje svoju vášeň pre rýchlosť Miroslav Sloboda.

Ďalšia výzva sú preteky Tourist Trophy

Laki sa na Manx GP vydá so svojou vernou spoločníčkou Yamahou R6. Veľký úspech dosiahol naposledy na konci júla v Českej republike, kde na pretekoch Ostrava – Radvanice vybojoval druhé miesto.  Miroslava bude na pretekoch sprevádzať i jeho dlhoročný kamarát a technik Juraj Ďuriš. „Juraj stojí po mojom boku už dlho, za čo mu nesmierne ďakujem. Vďaka jeho pomoci môžem podávať na pretekoch ten najlepší výkon. Keďže  je to blízky priateľ, nie je preňho vždy ľahké čakať  v depe či sa  vrátim z okruhu v poriadku,“ hovorí Laki. Ten mal podľa vlastných slov na dobrých priateľov ochotných pomôcť mu s jeho pretekárskou kariérou v živote šťastie.  ,,Mať rodinu, prácu a zároveň sa zúčastňovať pretekov je fyzicky i finančne veľmi náročné. Mám však okolo seba veľa úžasných kamarátov. Pomáhajú mi s drobnými opravami motoriek alebo ma sprevádzajú na ďalekých cestách,“ hovorí Miroslav Sloboda, ktorí si po tohtoročných úspechoch začal hľadať sponzora. Počas súťaže ho bude povzbudzovať i štrnásťročná dcéra. Gény sa nezaprú a i ona má k motorkám blízko, Lakiho desaťročný syn Leo dokonca jazdí súťažne. „Prežívam najúspešnejšiu sezónu, ale i fyzicky najnáročnejšiu. Mojím cieľom bolo zúčastniť sa čo najväčšieho počtu pretekov, aby som sa dostal do formy pred Manx GP. Ak na súťaži obstojím, chcem sa uchádzať o štart na pretekoch profesionálnych jazdcov Man Tourist Trophy, ktorý sa tiež organizuje na ostrove Man. Držte mi palce,“ odkazuje fanúšikom  Miroslav „Laki“ Sloboda.

Tlačová správa M. Slobodu
Foto: Karel Šoukal

Jeden komentár k článku “Miroslav Sloboda: prvý Slovák na Manx Grand Prix

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *