Laki Sloboda na Manx GP: príjazd a prvé tréningy

Richard Karnok 1

Na ostrove Man po prvýkrát v histórii vlaje slovenská zástava. Miroslav „Laki“ Sloboda sa totiž ako prvý slovenský pretekár zúčastňuje pretekov Manx Grand Prix na legendárnom Mountain Course na ostrove Man.

Po príjazde na ostrov, kde sa postupne poschádzali členovia tímu, už na Lakiho v sobotu čakali prvé tréningy. „Mám za sebou prvé dve kolá, jedno z toho bolo už merané,“ vraví Laki, ktorý si účasťou na Mane plní svoj veľký sen. „Väčšinu zákrut som išiel ako posr…, lebo som si nebol istý. Ale to si nevieš predstaviť, pokiaľ na tej motorke nesedíš a nejdeš merané kolo 😉 Som veľmi šťastný, je to neskutočne nádherné…“ neskrýva pocity 39-ročný pretekár, ktorého od pondelka čakajú ďalšie tréningy, 28. augusta preteky kategórie Newcomers a o dva dni neskôr Junior Manx GP.

„Už teraz som si vlastne splnil sen, keď som si okruh mohol prejsť pod plynom a ďalej si to všetko môžem užívať. Ten pocit, keď po prvýkrát skočíš cez Quarter bridge… To sa nedá ani opísať,“ pokračuje vo svojej emotívnej výpovedi Laki, ktorému na mieste pomáha  aj úspešný pretekár z Tourist Trophy, Michal Dokoupil. „Indi, ktorý je na mieste aj so svojím novým sponzorom, aby mu ukázal atmosféru ostrovných pretekov, mi v mnohom radí, vďaka čomu máme o mnoho menej starostí. Na diaľku mi pomohla doriešiť veci, ktoré som nemal v poriadku, aj Veronika Hankocyová, nemohol by som bez toho ani štartovať a takisto mi veľmi pomohla aj Silvia zo SMF. Samozrejme, je mnoho ďalších ľudí, ktorí mi pomohli a pomáhajú a ja som im za to vďačný.“

Laki niečo prezradil aj o samotnej jazde na 60-kilometrovej trati, ktorej naučenie sa vôbec nie je jednoduché: „Veľa zákrut som šiel pomalšie, keďže som nemal istotu. Potom vyjdeš zo zákruty a keď vidíš že môžeš, tak zatiahneš a motorka skáče lieta, riadidlá sa trepú, že ti ich ide vytrhnúť z ruky… Vtedy si spomeniem, aha tak tu hovoril Indi, že tadiaľto nie, že tu treba ísť inú stopu, kde to hádže menej. Aj som si naštudoval onboardy a aj to prejdeš autom niekoľkokrát, ale keď už ideš to merané kolo, všetko je inak. Tak sa to učíš akoby nanovo..“

Podujatie Manx Grand Prix má takmer storočnú tradíciu a začalo sa na Mane jazdiť pre amatérskych jazdcov, ktorí tak mali mať svoje preteky oddelené od profesionálov z tradičnej Tourist Trophy (jazdí sa od roku 1907), tí na Manx GP nesmeli štartovať. V súčasnosti sú už tieto preteky otvorené aj pre Top jazdcov, o čom svedčia každoročné výsledkové listiny. Pre mnohých pretekárov je toto podujatie zároveň vstupnou bránou práve do Tourist Trophy. V posledných rokoch sú súčasťou Manx GP aj preteky Classic TT. 

Text: Richard Karnok
Foto: Richard Martin Photos a fb M. Slobodu

Jeden komentár k článku “Laki Sloboda na Manx GP: príjazd a prvé tréningy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *