Kyjovský okruh: bude obnovený?

Richard Karnok

Aj napriek tomu, že šlo medzi pretekármi aj fanúšikmi o jedno z najobľúbenejších podujatí, vlaňajší jedenásty ročník sa po zásahu miestneho zastupiteľstva nekonal, navyše všetko zostalo bez nejakej ďalšej šance na jeho návrat. V súčasnosti však otázka obnovenia Kyjovského okruhu zaznieva opäť, keďže je tu veľká snaha, aby sa rýchlostné motocykle do tohto mesta vrátili.

Predstavitelia Českomoravskej asociácie motocyklového sportu (CAMS) prejavili záujem o návrat podujatia, ktoré bolo súčasťou práve nimi vypisovaného seriálu M ČR na prírodných okruhoch a preto sa v tejto veci rozbehli konkrétne rokovania. Záujem zastrešiť podujatie po organizačnej stránke si vzali na starosť slovenskí organizátori z kopčianskeho Moto Classic Racing Clubu, ktorí už päť rokov úspešne organizujú preteky vo svojej obci. Tí už dokonca predstavili predbežný termín Kyjovského okruhu v roku 2015. Ten stanovili na 19. a 20. septembra, teda len s dvojtýždňovým posunom oproti tomu, v akom termíne sa toto podujatie zvyklo konať predtým.

A aká je súčasná situácia okolo Kyjovského okruhu? „Môžem vám povedať, že v priebehu desiatich dní prebehne jednanie na radnici v Kyjove, kde sa majú dohadovať niektoré podrobnosti,“ vraví pre portál Moto-cup.sk pán Petr Civín, predseda výkonného výboru divízie prírodných okruhov CAMS, ktorý sa mimochodom pred časom postaral o návrat ďalšieho skvelého podujatia, pretekov v Dymokuroch, do kalendára pretekov na prírodných okruhoch. A hoci to s Kyjovom po vlaňajšku vyzeralo beznádejne, pán Civín vidí možnosti návratu tohto podujatia reálne: „Je to päťdesiat na päťdesiat… Pán starosta by mal preteky v Kyjove rád, niektorí zasa nie… Myslím si, že to je nádejné. Tamojšie preteky boli pred časom vyhlásené ako najlepšie športové podujatie kraja, takže podpora tam určite je.“

Pre organizátorov z Kopičian by nebolo jednoduché podujatie pripraviť, ale ak by sa malo uskutočniť, tak do toho s radosťou pôjdu. „Na mieste v Kyjove už nie je nič z potrebného materiálu k pretekom, to všetko by sme previezli od nás z Kopčian,“ vysvetľuje predseda Moto Classc Racing Clubu Kopčany pán Milan Hanzalík. „Samozrejme, budeme musieť zohnať aj brigádnikov, pretože z časových dôvodov nie je možné aby to všetko pripravovali naši kopčianski. Okruh musí v prvom rade dostať zelenú, verme že sa to podarí, samozrejme, sú to všetko starosti navyše, ale dá sa to zvládnuť a ja verím že nám kompetentní pomôžu. Rozhodne budeme radi, ak to budeme môcť organizovať,“ dodáva Hanzalík.

O tom, ako dopadne schvaľovací proces Kyjovského okruhu vás budeme pochopiteľne informovať.

Text: Richard Karnok
Foto: iomtt.cz