Eduard Werner o pretekoch v Těrlicku

Richard Karnok

Uplynulý víkend sa išli preteky s názvom Havířovský Zlatý kahanec na Těrlickom okruhu. Súťažilo sa o body do Majstrovstiev Českej republiky a zároveň boli k týmto pretekom pripojené preteky svetového pohára na prírodných okruhoch IRRC. Časový harmonogram napovedal, že stihnúť toľkoto pretekov v jednom víkende bude extrémne náročné a nakoniec sa v tomto nekonečnom víkende všetky preteky ani odjazdiť nestihli. Štartoval som štandardne v triedach 125 SP a SUPERTWIN v rámci Majstrovstiev ČR.

125 SP
Prvá kvalifikácia sa išla ešte na suchom povrchu. Na tejto trati som vzhľadom k charakteru nemal veľké očakávania, keďže sú tu dlhé rovinky a veľa závisí od sily motorky. Napriek všetkému som asi zvolil správnu taktiku a v kvalifikácií mal aj trochu šťastie, keď som snažil čo najviac využiť závetrie súperov. To sa mi podarilo v poslednom kole, keď som sa takmer celé kolo viezol schovaný za inou motorkou a vyjazdil som si Poleposition. Druhá kvalifikácia sa išla na vode a bolo pre mňa do nej zbytočné nastúpiť. Nedeľné preteky boli poznamenané dažďom a išli sa na osychajúcej trati. Tento povrch bol vždy mojou slabinou a v prvých dvoch kolách som si zvolil zlé tempo. Neskôr sa mi podarilo dostať do tempa súperov, no reálne som už mohol bojovať len o 5. miesto a tento súboj som nakoniec prehral, takže cieľom som prešiel na 6. mieste so stratou 5 sekúnd na víťaza. S výsledkom nie som spokojný, lebo určite sa dalo urobiť aj viac, ale je to pre mňa aspoň poučením do budúcnosti.

SUPERTWIN
V prvej kvalifikácií tejto triedy sa už išlo na mokrom povrchu. Od druhého kola začali problémy s vynechávaním motorky, musel som zastaviť v boxoch a snažil som sa aspoň odjazdiť 5 povinných kôl. Mysleli sme, že problémy sú spojené s vodou, ktorá sa mohla dostať do elektroinštalácie. Po malých úpravách som nastúpil do druhej kvalifikácie, na ktorú sme čakali viac ako 2 hodiny navyše proti harmonogramu, kde sa mi motorka hneď v prvom kole zastavila. Chybu sme nakoniec večer našli. Žiaľ na suchu sa išli rýchlejšie časy a môj mokrý čas s pokazenom motorkou nestačil na splnenie kvalifikačného limitu 120 % a do pretekov som sa tým pádom nekvalifikoval. Nakoniec to ani nevadilo, keďže preteky tejto triedy sa odjazdiť nestihli a boli zrušené.

Celkovo bol víkend v Těrlicku organizačne nezvládnutý, keď sa ukázalo, že stihnúť dve podujatia za jeden víkend nie je možné. Viem, že organizovanie takýchto pretekov je náročne ale zvyšovanie vkladov jazdcov, pokus o sabotáž štartu jedného z pretekárov a časový harmonogram bez časovej rezervy nie sú cestou k zvýšeniu kvality pretekov. Všetko sa to nakoniec potvrdilo nestihnutím kvalifikácií v sobotu kedy sa jazdilo do ôsmej večer a dojazdili sa až v nedeľu ráno aj zrušením pretekov tried Superwtin, Supermono a Superbike aj keď nedeľné zdržanie bolo spôsobené počasím a nepredvídateľnými problémami s fanúšikmi.
Na záver chcem poďakovať partnerom ARSY racing, Akumulátorovňa Igor Havala, MEZ Kežmarok, LOTTE SK, všetkým ďalším, ktorí mi pomáhajú zúčastniť sa pretekov a samozrejme všetkým fanúšikom. Ďalšie preteky ma čakajú až 2. septembra v Dymokuroch, takže sa vidíme po letnej pauze.

Eduard Werner
Foto: Karel Šoukal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *