David Hanzalík v Těrlicku

Richard Karnok

Ďalšou zastávkou jazdcov prírodných okruhov bol tradičný okruh u Havířova, kde sa jazdí podujatie Havířovský Zlatý kahanec. Je to u nás najdlhší roadracingový okruh, kde na dlhých rovinách veľa rozhoduje výkon motora.

David prišiel do depa už v stredu v noci, aby si zaistil dobré miesto a zvyšok tímu počas štvrtka a piatka. Těrlicko je aj krásne prostredie a blízka vodná nádrž láka na kúpanie, a tak to tím poňal aj ako malý relax pred pretekmi, rovnako ako niektoré iné tímy.

V piatok už ale nastal klasický pretekársky víkend, to znamená formálne a technické prebierky. U Davida prebehlo všetko bez problémov. Mal so sebou i nový TWIN, aby ho vyskúšal v tréningu a potom mohol vykonať ďalšie zmeny v nastavení.

V sobotu začínali tréning ako prví jazdci triedy Twin spoločne so Supermonami a triedou 400 cmm. Bohužiaľ už asi v treťom kole nešťastne spadol Mára Němeček. Tréning bol zastavený a jazdec transportovaný vrtuľníkom do nemocnice. Našťastie všetko dopadlo relatívne dobre a zaobišlo sa bez následkov. Bola to asi jediná vážnejšia havária celého víkendu. Vzhľadom k časovej strate bolo ale rozhodnuté zvyšok tréningu zrušiť a pridať ho na záver celého sobotňajšieho programu.

Ostatné tréningy už prebiehali normálne. V Twinoch sa Davidovi darilo a štartoval zo štvrtej pozície a celkovo aj s monami z deviateho miesta. Horšie to bolo v šestkách, kde sa nedarilo nastaviť správny prevod a David šiel do pretekov z desiateho miesta i za jazdcami, ktorých väčšinou poráža.
Po tréningu sa opäť prerobila rozeta a ako sa ukázal neskôr v pretekoch, bolo to správne nastavenie, i keď byť mohla ešte o jeden zub menšia. Potom by to bolo asi úplne ideálne.

V nedeľu, za krásneho letného počasia a za veľkého záujmu divákov, štartoval David hneď po prvých klasikoch. Jednalo sa o preteky Twinov. Štart sa Davidovi celkom vydaril. Síce trochu stratil, pretože supermoná sú rýchlejšie na rovine, ale v technických pasážach zase o trošku strácajú. Behom pár kôl sa dotiahol na Vladimíra Šnajdra, s ktorým predvádzali krásne súboje o tretiu priečku, keď suverénne viedol skúsený Michal Dokoupil a za ním išiel pre nás prekvapivo Nemec Holz. Bohužiaľ, v predposlednom kole rozhodla súboj technická porucha, keď sa rozbil kontakt hlavného vypínača batérie. Súčiastka za pár eur tak vyradila Davida z boja o pódium.

V kategórii do 600cmm, ako už bolo písané, štartoval David z 10. miesta. Štart sa mu vydaril a postupne začal predbiehať jazdcov pred sebou. Nakoniec sa priblížil k piatemu Richardovi Sedlákovi, ale to už bol cieľ a teda krásne 6. miesto. Keď vezmeme prvých troch jazdcov, Marka Červeného, Michala Dokoupila, Horsta Saigera a ich možnosti, zázemie a jazdecké umenie, tak je Dávidovo umiestnenie veľkým úspechom.

Nakoniec sa išlo aj tzv. Grand finále, kde štartovali jazdci triedy do a nad 600cmm spoločne. David bol tiež prihlásený, ale keďže veľa jazdcov z triedy do 600cmm nakoniec nešlo, rozhodol sa rovnako aj on neštartovať.

Také bolo Těrlicko 2015 u Davida Hanzalíka. Krásne preteky, výborní fanúšikovia a úžasné počasie. Skrátka ideálne, za čo si určite zaslúžia poďakovanie aj usporiadatelia.

Ďalším a zároveň posledným podnikom na prírodných okruhoch bude začiatkom septembra okruh v Dymokuroch v stredných Čechách, kde pozývame všetkých fanúšikov.

Záverom chce David poďakovať všetkým, bez ktorých by tento krásny šport nemohol robiť: Roman Stašek, Pelko s.r.o., Slovakia Racing, Hanzalík Racing, Predátor-Moto, Effect Print, mechanikovi Štefanovi, samozrejme hlavne rodine a partičke ľudí, ktorá ho sprevádza na pretekoch.

Text a foto: Pavel Salaba