Ďalšie pódium Davida Hanzalíka

Richard Karnok 1

Hneď ďalší víkend po pretekoch v Radvaniciach, sa uskutočnil ďalší podnik v road race, tentoraz pod hlavičkou CAMS na známom okruhu v Těrlicku. Niektoré teamy využili krátku vzdialenosť, ktoré od seba tieto dve miesta dosahujú a presunuli sa z Radvaníc rovno do Těrlicka. David tiež túto možnosť zvažoval, ale nakoniec odišiel domov a vo štvrtok sa vrátil.

Na rozdiel od posledných rokov, kedy panovalo pekné počasie, sa tento rok veľmi nevydarilo a na časti depa, ktoré bolo na lúke, aj keď sa usporiadatelia snažili, to bolo ako na oranisku. Takže hneď stavanie zázemia bolo zážitkom.

Po piatkových preberaniach boli ako vždy v sobotu na programe tréningy. Počasie od rána hrozilo dažďom a podľa meteorológov malo poobede pršať. A tak sa všetci snažili zájsť rýchly čas už v rannej časti. David začínal na úvod s triedou Twin a hneď sa mu podarilo zajazdiť druhý čas za Michalom Indi Dokoupilom. Povzbudený týmto úspechom nastúpil do triedy 600 ccm a aj tu zachádzal výborné časy a držal sa za Markom Červeným na druhom mieste, ale neskôr ho prekonali Horst Saiger a belgický jazdec, ktorý je aj úspešný v IRRC, Kevin De Frenne. Aj so štvrtým miestom bola ale v tíme spokojnosť. A potom prišla na rad najvyššia kategória do 1000 ccm a David tu štartoval s BMW, ktoré už mal doma v Kopčanoch, ale ktoré malo problémy s elektronikou a brzdami. Teraz už bolo všetko vyriešené a s elánom sa išlo do prvého tréningu. A ten dopadol dobre, keď z toho bol tretí rad a 9. miesto za takými menami ako Saiger, Červený, Grams, Bičiště, Holán, Nechvátal… Predpovede počasia na druhé tréningy meteorológom vyšla, a tak sa nikto nezlepšil a kto vyšiel na trať, tak len vyskúšať motocykel na mokre.

V nedeľu sa počasie trochu umúdrilo a len občas spadlo pár kvapiek. Aj tak bola trať ešte spočiatku mokrá. Po štarte kategórie twin išiel podľa predpokladu do čela Indi Dokoupil a čoskoro si vytvoril náskok. David chvíľu bojoval o druhé až piate miesto. Po pár kolách sa odtrhol a s Danom Vysloužilom zvádzali boj o strieborný veniec. Nakoniec boli preteky ukončené dve kolá pred koncom po páde jedného z jazdcov. Pre Davida to znamenalo tretie miesto a stratu možnosti bojovať ešte o druhé miesto.
Do pretekov šestiek si nechal mokré gumy, pretože trať bola stále mokrá, ale nepršalo. Bohužiaľ pre Davida sa dráha čoskoro vysušila a dážď už neprišel. Po štarte zo štvrtého miesta prišiel prepad na šieste a aj keď sa dostal na piate miesto, tak pneumatiky odchádzali stále viac a v cieli z toho bolo šieste miesto. V posledných pretekoch, to jest v litroch, odštartoval David z deviateho miesta. Po prvom kole bol na 11. mieste a po posune na 10. miesto prišla chybička a odsun späť na 11. miesto. A potom sa začali hriať brzdy, preto už to tak zostalo. Napriek tomu vládla s pretekmi veľká spokojnosť. Určite sú po týchto viac-menej prvých pretekoch ešte rezervy v nastavení motocyklu.

Celý víkend hodnotí David pozitívne. Až na počasie, ktoré však nikto neovplyvní. David ďakuje svojim sponzorom, Pelko s.r.o., AV Moto Pieštany, Tschul, Garo, Tinastav plus, Hanzalík racing team, Ladies gang, Roman Stašek, samozrejme rodine a mechanikovi Štefanovi, Dominikovi a Ivanovi, Marekovi Šurinovi a partii ľudí, ktorá ho sprevádza na pretekoch. Ďalším podnikom budú obnovené preteky v Piešťanoch 19.-21. 8. 2016.

Text a foto: Pavel Salaba