Aleš Kalman sa predstavil v domácich Kopčanoch

Preteky na domácom okruhu sú vždy veľkou výzvou pre každého pretekára. Aleš Kalman z Kopčian však v posledných rokoch veľa radosti po pretekoch na domácej trati nemal. Tento rok obsadil v Kopčanoch deviate miesto.

Aleš Kalman:

Domáce Kopčany mam veľmi rád, trať je pekná a hlavne je to doma, čo je pre mňa asi najhoršie. Naposledy som v roku 2013 došiel do cieľa na 6. mieste a od ďalšieho roku až doteraz sa mi tam vôbec nedarí. V roku 2014 som mal zapožičaný motocykel, ktorý mal byť lepší ako môj, no pravda bola práve naopak a bolo z toho až 11. miesto v cieli. Ďalší rok som sa žiaľ týždeň pred Kopčanmi som sa zranil a potrhal si väzy na ľavej nohe, takže som dostal na osem týždňov sadru a bolo po pretekoch. V roku 2016 som v prvom tréningu a hneď v prvom kole zadrel motor. Takže super, opäť je vidieť, že sme doma 🙂 Do druhého tréningu sa môjmu otcovi neuveriteľne podarilo vymeniť druhý motor, ale v prvom kole a dokonca na tom istom mieste motor opäť zadretý a tým sa preteky pre mňa zase skončili. V roku 2017 už to vyzeralo oveľa lepšie, pretože som mal pred Kopčanmi odjazdených viac pretekov, Slovakia Ring,  Staré Město, či Pannoniaring. Hneď v prvom tréningu som vyjazdil 4. pozíciu, žiaľ, zákon schválnosti, v poslednom kole som mal pád, našťastie nič vážneho, len zlomený malíček na ľavej ruke. Druhý tréning som odjazdil s bolesťami, ale bol som rozhodnutý, že preteky pôjdem. Hneď od štartu som prebrzdil a prepadol sa na poslednú pozíciu, do cieľa som ešte dokázal pár jazdcov predbehnúť, ale boli to ďalšie nepodarené preteky v Kopčanoch.

No a tento rok som sa veľmi tešil ale najväčší problém bol, že som doteraz mal za sebou len jedny preteky v Starom Měste a aj tie som nedokončil, keď ma zradila elektrika. Dôvod prečo som nebol na Jarnej cene Brna, na 300ZGH či na Slovakia Ringu je jednoduchý – nedostatok financií, keďže to platím všetko sám, niečo nazbieram na 2% z daní, ale je to stále málo na to, aby som mohol absolvovať všetky preteky. A to bol a je môj najväčší problém, že sa netrénuje, nejazdím každé preteky a potom sa nedá držať tempo s chalanmi, ktorí idú všetko. Tento rok z toho bolo v Kopčanoch až 9. miesto, samozrejme s výsledkom spokojný nie som, ale na druhú stranu som rád, že som preteky aspoň dokončil. Ďalšie preteky by som chcel ísť 16.-17.6. v Těrlicko, snáď sa nám to podarí.

Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pomáhajú a takisto fanúšikom, ktorých bolo v Kopčanoch neskutočne veľa. Ďakujem kamarátom a rodine, ktorí so mnou chodia na preteky a veľmi mi pomáhajú. Samozrejme ďakujem Topštvorkolky.sk (Rudolf Schiller) za prejavenú dôveru a pomoc v tejto sezóne aj nášmu Motošport Klubu Unín.