Zomrel Štefan Dekánek, otec motocyklového pretekára Pavla Dekánka

Richard Karnok

Vo veku 93 rokov nás na Štedrý deň opustil otec osemnásobného majstra Československa Pavla Dekánka, pán Štefan Dekánek…

Otec a syn, Štefan a Pavol Dekánkovci

Keď sa mi pred mnohými rokmi dostala o rúk kniha Jirku Franka o histórii majstrovstiev Československa cestných motocyklov 1954-1992, mnohokrát sa môj zrak zastavil na fotke z Masarykovho okruhu z rozlúčky Pavla Dekánka s pretekárskou kariérou v roku 1992. Sú na nej Pavlovi mechanici Vlado Kubica a Dušan Borsuk, Pavlova pravá ruka Laco Szabó, Pavlov otec Štefan a známy sponzor Günter Koch.

Keď som vydal v roku 2018 knihu o Pavlovi a na Masarykovom okruhu sme pripravili krst knihy, netušil som, že vďaka tejto udalosti ožije aj časť tejto fotografie. Günter Koch a Laco Szabó už neboli medzi nami, Dušan Borsuk prísť nemohol, ale keď z Pavlovho auta vystúpili Vlado Kubica a Štefan Dekánek, Pavlov otec, bol som doslova šokovaný. Prešlo 26 rokov a oni stáli na pôde Masarykovho okruhu po prvý raz od vzniku spomenutej fotografie…

Pavlov otec mal 91 rokov, ale predo mnou stál svieži chlap, ktorý komunikoval ako mladík a svojmu synovi diktoval, čo si má vziať na jedenie, aby nebol hladný. Typický otec. Pavol, typický syn, stál pri otvorenom zadnom kufre svojho Mercedesu, vyberal si jedlo a na pokyny svojho otca reagoval podráždenejším spôsobom, že veď predsa vie, čo si má dať na chlieb… Bolo to úsmevné a krásne zároveň. V tej chvíli nemali 91 a 65 rokov, ale asi 41 a 15. Otec a syn. Nič sa nezmenilo, len na ich veku svietila iná číslovka.
Bolo mi veľkou cťou zoznámiť sa s pánom Dekánkom starším, človekom, ktorý stál za kariérou pretekára, ktorý bol v 80. rokoch minulého storočia mojou hviezdou.

Dnes som volal s Pavlom a dozvedel som sa smutnú správu. Vo veku nedožitých 94 rokov nás Štefan Dekánek opustil. Presne na Štedrý deň… Pre Pavla a jeho rodinu sú tak tohtoročné Vianoce veľmi smutné. Viem však, že pán Dekánek starší prežil krásny život a spomienky na neho budú pre jeho rodinu vzácnym pokladom, ktorý im nikto nevezme.
Odpočívajte v pokoji, pán Štefan Dekánek…

Richard Karnok

Redakcia portálu RoadRacing.sk vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalej rodine…

Dekánkovci s Vladimírom Kubicom, Pavlovým mechanikom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *