Z výstavy Motocykel 2015

Richard Karnok

PLUS FOTOGALÉRIA – Výstava Motocykel v bratislavskej Inchebe je vždy pomyselným začiatkom motocyklovej sezóny u nás, hoci tá sa začala ešte v januári dakarským úspechom Svitka s Jakešom. Predsa len však až tento čas viac pripomína obdobie, kedy sa na cestách začína objavovať stále viac motocyklov. Na portáli Moto-cup.sk sa však venujeme pretekom cestných motocyklov a práve z tohto pohľadu sme sa na výstavu zamerali aj tentoraz.

Navštíviť výstavu v sobotu je vždy skúškou odvahy, no to, čo sa tam dialo v sobotu tento rok, možno skôr ako motocyklovou výstavou nazvať prvomájovým sprievodom, či nejakou demonštráciou. Doslova upchaté príjazdové cesty či schodisko na prvé poschodie výstavnej haly, organizačný chaos na parkovisku a hlavne obrovské množstvo návštevníkov priamo v hale (v galérii na prvých troch fotkách), tak trochu narušili zážitok z výstavy, ale vysoká návšteva bola samozrejme potešujúca.

Vráťme sa však k pretekárskym motocyklom, ktoré nás zaujímali najviac. A tu hneď na úvod musíme poznamenať, že ich tam bolo doteraz rekordne málo. Bývalo zvykom, že sme okrem špeciálov Grand Prix, World Superbike či World Endurance na výstave mohli vidieť aj nejaké stroje našich pretekárov, no tentoraz sa nenašiel ani jeden, teda pokiaľ nerátame motocykle juniorských kategórií, ktoré spríjemnili sobotňajší program výstavy predvádzacími jazdami pred výstavnou halou, pričom zajazdiť si mohli aj návštevníci. Ale keď už som spomenul špeciály GP a WSBK, tak tentoraz boli reprezentované len motocyklom Marca Marqueza… Ešteže sme mali možnosť vidieť aspoň predajné verzie superbikových strojov, pričom veľký záujem bol popri Ducati Panigale, „eresvéčkovej“ Aprilie, Bavoráka a Suzuki pochopiteľne hlavne o novú Yamahu R1, ktorá bola zároveň jediným vystaveným kusom tejto japonskej značky…?!

Zo slovenských pretekárov sa výstavy aktívne zúčastnil Vladimír Ruža v pavilóne Kawasaki a snáď si tento mimoriadne sympatický pretekár nezískal nejakých odporcov… 🙂 V pravidelných časových intervaloch totiž priamo v hale štartoval nové H2R-ko a k radosti desiatok verne čakajúcich návštevníkov vytáčal motor až do obmedzovača. Až toľko radosti však neprejavovali okolití vystavovatelia a Vlado, inak vybavený chráničmi sluchu, radšej otáčky motora pri neskorších ukážkach udržal v norme. Teda ak sa to dá tak nazvať 🙂 V pavilóne Ital Moto sme sa stretli s Tomášom Krajčím, našim v posledných rokoch najúspešnejším pretekárom, ktorého sa bude v blízkej budúcnosti, žiaľ, namiesto času stráveného v sedle pretekárskeho motocykla, venovať spomienkam na časy síce úspešné, no predsa len minulé…

V stánku Slovenskej motocyklovej federácie sa prezentovala aj agentúra Slovakia Racing, organizátor seriálov ME Stock 250, Alpe Adria, IMRC a Fun Cup, zaujímavým lákadlom v tomto stánku bola práve motorka novej kategórie ME Stock 250, teda štvortaktná 250-ka Sherco privezená na výstavu z Talianska. Snáď si  mimoriadne sympatický motocykel a trieda prevažne pre začínajúcich pretekárov nájdu svojich priaznivcov z radov jazdcov.

Na motocyklovej výstave je vždy potešiteľné stretnúť 10-násobného československého šampióna, posledného držiteľa bodov z klasických MS cestných motocyklov, Petra Baláža, ktorý je veľkou osobnosťou našej histórie a Peter nechýbal ani tentoraz. Hosťom výstavy bol 14-ročný Martin Gbelec z Českej republiky, ku ktorému máme na Slovensku pozitívny vzťah vďaka jeho skvelým výkonom na našich tratiach či už v juniorských šampionátoch, alebo v Alpe Adrii. Aj tento rok mu budeme môcť držať palce v prestížnom seriáli Red Bull MotoGP Rookies Cup, odkiaľ by sa rád v budúcnosti prebojoval až do svetového šampionátu.

Snáď ste sa na výstave na blížiacu sa pretekársku sezónu správne „nažhavili“, ak nie, tak to skúste ešte s nasledujúcimi fotkami a prajme si nech nám to už konečne „vrčí a frčí“…

Text a foto: Richard Karnok