Vladimír Motyčka oslavuje 80 rokov

Richard Karnok 3

Keď sa v motoristických kruhoch vysloví meno Vladimír Motyčka, každý hneď vie o koho ide. Nech je človek fanúšikom rýchlych áut alebo motoriek, každému pri Vladovom mene napadne človek, ktorý počas svojho života toho urobil pre motoristický šport nielen v Piešťanoch ale aj v celom Československu ako málokto. Práve Vlado Motyčka sa dnes, 1. novembra 2022, dožíva osemdesiat rokov.

Vlado sa v motoristickom športe angažoval v časoch, kedy túžba vykonať pre motošport bola prvoradá, plynula z nadšenia srdca zapáleného pre svojho obľúbeného koníčka a nie z túžby nabaliť si vrecká, ako to často vídame dnes. A Vlado bol vždy presne taký, o jeho nezištnej pomoci by mohlo rozprávať veľké množstvo pretekárov od minikár cez motokáry, rallye, okruhových áut až po cestné motocykle. Od roku 1967 pôsobil na mnohých funkciách, dlhý čas bol predsedom legendárneho piešťanského automotoklubu. V spomenutých cestných motocykloch dokonca viedol slovenskú motocyklovú reprezentáciu a na zahraničných výjazdoch mal viackrát na starosti aj reprezentáciu ČSSR. Do pretekov pritiahol aj svojich dvoch synov, Tomáša a Miloša, ktorí jazdili úspešne na motokárach. Po viac ako 40 rokoch sa v roku 2008 rozhodol skončiť s funkcionárčením, ale motoristické podujatia verne navštevuje dodnes. V roku 2015 vydal knihu Motokáry – láska moja, v ktorej dal na papier svoje spomienky a zážitky zo svojho funkcionárskeho života s motokárami.

Môj osobný zážitok s Vladom sa viaže k pretekom v trenčianskej priemyselnej zóne pred niekoľkými rokmi. Zrazu ma niekto oslovil s tým, že rád počúva moje komentovanie. A to bol Vlado… Priznám sa, že na pochvalu od takej osobnosti som bol mimoriadne hrdý, ale zároveň sa ma zmocnila tréma, keď som si uvedomil, že to je ten Motyčka! Veľmi si vážim priateľstvo ľudí, ktorí motorizmu obetovali a dali toľko veľa a vďaka nim sa na tú éru spomína ako na zlatú éru motoristického športu. A Motyčka je presne tým človekom.

Vlado, všetko najlepšie, veľa zdravia a do ďalších rokov mnoho krásnych zážitkov pri motorizme praje

Rišo Karnok

3 komentárov k článku “Vladimír Motyčka oslavuje 80 rokov

  1. K jubilantom sa pridávajú aj manželia Lipkovci z Devínskej Novej Vsi s prianím zdravia, šťastia a spokojnosti. Spomíname na spoločne prežité chvíle v mladosti a uvedomujeme si ako ten čas uteká.

  2. Pri tejto príležitosti sa 4.11.2022, v MOTO PUB – Racing99 Tomáša Bučenca, v Piešťanoch, opäť stretlo pár starých priateľov a pamätníkov motoristického športu. V zábavnej atmosfére opäť povyťahovali staré historky z pretekov a podebatovali i o súčasnom dianí na pretekárskych tratiach. Škoda, že sa nemohli stretnúť viacerí, niektorí sa ospravedlnili pre chorobu a niektorí si pomýlili dátum a dostavili sa o deň neskôr :-D. Tém na debatu bolo naozaj dosť a stretnutie sa pretiahlo do nočných hodín. Samozrejme sa nestihlo prebrať všetko a motoristickí bardi majú dôvod sa onedlho stretnúť opäť. „Pokecať “ a popriať všetko naj prišli Július „Duco“ Mendl a Vladimír Čuboň – Vladovi súputníci a parťáci z funkcionárskych čias, Miloš Kačic – bývalý mechanik na motokárach i automobilových pretekoch, Ľubomír Valko – bývalý špičkový automobilový pretekár, Palko Konečný – bývalý úspešný motocyklový pretekár, Rudolf Moravčík – bývalý úspešný motokárový pretekár a syn Tomáš Motyčka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *