Video z minulosti: Vlado Ruža dvakrát v Brne v roku 2005

Slovenského pretekára Vladimíra Ružu pozná každý motocyklový fanúšik na Slovensku. Vlado začínal na okruhoch koncom 90. rokov v M SR v triede Supersport, no prvým prelomom v jeho kariére bol vznik českej voľnej triedy do 600 cm³.

V roku 2005 sa stal dokonca celkovým víťazom seriálu a takmer sa mu podarilo vybojovať aj titul majstra ČR v triede Superstock 600, ktorá mala v tom istom roku v šampionáte premiéru. Vo Vladovej kariére nasledovali dva slabšie roky, kedy zápasil s technikou, no ďalším dôležitým prelomom bol začiatok spolupráce so Štefanom Bunčiakom, ktorý sa stal Vladovým sponzorom a náš pretekár tak vybojoval mnoho titulov majstra SR v triedach Superstock 1000 a Superbike. V súčasnosti sa bývalý špičkový pretekár, ktorý sa zúčastnil aj dvoch podujatí MS Endurance na Slovakia Ringu, už aktívne majstrovských pretekov nezúčastňuje, ale stále sa rád zvezie na okruhu.

V nasledujúcom polhodinovom videu sa prenesieme do jeho úspešného roku 2005 a pozrieme si jeho dve vystúpenia na Masarykovom okruhu v Brne (v júli a v septembri), v oboch prípadoch v triedach Voľná do 600 a Superstock 600. Ako sme už spomenuli, titul v stockoch mu vtedy ušiel len o vlások, keď v predposlednom kole v súboji s Michalom Drobným a Tomášom Holubcom. V pretekoch voľnej triedy naopak zvíťazil po krásnom súboji s Michalom Salačom, otcom súčasného pilota MS triedy Moto3 Filipa Salača.

Snáď vám toto amatérske video prinesie aspoň kúsok živej atmosféry pretekov v tomto zimnom období.

Text a video: Richard Karnok
Titulné foto: Vladimír Novotný, foto z pádu vo videu: Petr Štola