Video-spomienka na triedu 500 ccm

Richard Karnok 2

Päťstovky, či pollitre… Do roku 2001 to bola najprestížnejšia trieda pretekov cestných motocyklov, predchodkyňa súčasnej MotoGP. Dvojtaktné päťstovky boli mimoriadne populárne nielen po športovej stránke pretekov, ale aj čo sa týka technických detailov.

Nielen pre mnohých fanúšikov-pamätníkov mali päťstovky väčšie čaro ako súčasné stroje MotoGP, jazdu na pollitri si na prvé miesto pretekárskeho zážitku dáva aj deväťnásobný svetový šampión Valentino Rossi. Nasledujúce dve videá nám priblížia práve éru pollitrov, na prvom sa nám predstavia jazdci a stroje tejto triedy z Brna z roku 1990, druhé video nám prinesie tak trochu umelecký pohľad na preteky päťstoviek z autorskej dielne francúzskych filmárov z roku 1986. Verím, že odpustíte nízku kvalitu videí, dôležitý je v tomto prípade určite obsah, ktorý rozhodne stojí zato. Pamätníci iste radi zaspomínajú, tí mladší sa niečo dozvedia 🙂