Video: Majstrovstvá ČSFR 500 cm³ v Moste v roku 1990

Richard Karnok 3

V roku 1990 sa v rámci podujatia ME motocyklov v Moste konali aj národné majstrovstvá v triedach 250 a 500 cm³, ktoré vysielala Československá televízia a komentoval ich dodnes skvelý komentátor Václav Svoboda, v súčasnosti známy z komentovania prenosov MotoGP a World Superbike na stanici Nova Sport.

Vďaka VHS archívu Marka Morávka a Pavla Dekánka (ktorí sa obaja tohto podujatia ako pretekári zúčastnili) sa nám podarilo získať kompletné preteky triedy pollitrov (na Morávkovej VHS bol úvod pretekov, na Dekánkovej celý zostatok), ktoré sa stali známe vďaka Dekánkovym technickým problémom pred štartom, stíhacej jazde, ktorá mu vyniesla víťazstvo a následnej potýčke Dekánka a Mariána Troligu. Mnohé z toho uvidíte na videu, ostatné dopovie doložená fotografia z časopisu Svět Motorů 🙂 A čo sa vlastne vtedy stalo nám vysvetlí jeden z aktérov, Pavol Dekánek:

„Začala sa mi vtedy prehrievať motorka a snažil som sa to už len udržiavať. Keby som mohol ísť vo svojom predchádzajúcom tempe, hneď by som im ušiel, ale nešlo to. Sledoval som si teplotu a keď som videl, že im stačím, rozhodol som sa zvrátiť preteky vo svoj prospech až v úplnom závere. Marián Troliga ale o mojom probléme nevedel a mal pocit, že som si z nich oboch robil žarty, ako som sa nechal obiehať a v závere ich zase porazil. A tak, keď už sme boli  na vozovke, ktorá nás po pretekoch z dráhy privádzala do depa, treskol mi rukou po helme. Pokračovanie ale v televíznom prenose našťastie nebolo. Vtedy som odhodil motorku na zem a išiel som ho kopnúť  do zadku. Taký som bol naštvaný. No a potom už to lietalo. Následne sme sa ocitli v Prahe pred komisiou. Nejaké dva, tri preteky sme sa spolu veľmi nerozprávali, ale keď som potom jazdil služobne do Prešova, vždy sme sa s Mariánom stretli.“

3 komentárov k článku “Video: Majstrovstvá ČSFR 500 cm³ v Moste v roku 1990

  1. O tej kopačke do zadku som vedel už dlho, ale čo tomu predchádzalo som sa dozvedel až teraz.
    Keď som sa pozrel na štartový rošt, až som zostal v úžase, koľko jazdcov triedy 500 ccm tam bolo, aj keď je pravdou, že chvost tvorili 250-ky až superbike. V každom prípade paráda, hlavne Paliho stíhacie preteky a nakoniec aj záverečná mela.

    Pri štarte som si všimol popraskané čiary, aj ten asfalt vyzeral byť v zlom stave.

  2. Ďakujem Došlo,po dlhej dobe som si mohol pozrieť krásné vídeo a zavzpominať na krásné roky keď som sa pravidelně zúčastňoval mojej srdcovej vášni a to cestných preťekov motocyklov.Moc moc ďakujem Riško a pozdravujem všetkých čo ma poznajú!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.