V Dlhej odštartoval juniorský šampionát CPM a Babetta Cup

Richard Karnok

V sobotu 30. apríla sa na kartingovom okruhu v Dlhej rozbehol nový ročník slovenského šampionátu mládeže. Tentoraz, po novom, sa okrem hodnotenia národných majstrovstiev bojovalo aj o body do medzinárodných majstrovstiev SR či medzinárodného Slovakia Cupu. Na mieste sa predstavili aj seniori v kategórii Pitbike a nechýbal ani Babetta Cup.

Vyhlásenie triedy PW50

V triede najmladších, teda PW50, sa najlepšie darilo Alexovi Betákovi, ktorý ovládol oboje preteky. Dve druhé miesta vybojoval Roman Masár a dve tretie Simon Végh. Na vyhlásení boli ocenení aj ostatní pretekári tejto triedy, Matias Baláž, Christian Valent, Eliška Jurigová a Leo Ščasný.

Viktor Čech z ČR zvíťazil v oboch pretekoch triedy MiniGP 110. Druhé miesto celkovo vybojoval za tretiu a druhú priečku v jednotlivých pretekoch Jakub Adamik, tretí skončil Lucián Végh, keď v druhej jazde v súboji s Adamikom spadol, ale dokázal prísť do cieľa a o jeden bod uhájiť pódium. V rámci národného hodnotenia zvíťazil Adamik pred Véghom a Šimonom Urbančokom. Prvé preteky dopadli nešťastne pre poľskú pretekársku Juliu Jantarsku, ktorá v boji o prvé miesto spadla a zranila sa. Organizátori však za jej bojovnosť ocenili aj ju.

Jakub Adamik

Preteky triedy MiniGP 160 ovládol Lukáš Kozubík, vlaňajší majster triedy MiniGP 110. Druhé a tretie miesto si v jednotlivých pretekoch podelili Lukáš Végh a Alex Hapl. Všetci traja sú v tejto triede nováčikmi. Český pretekár Lukáš Matulík bol jediným zástupcom v triede MiniGP 160 Senior.

Krásne súboje o víťazstvo v triede Ohvale GP2 zvádzali český pretekár Tadeáš Benáček a Slovák Mário Zajac. Benáček si z Dlhej nakoniec odniesol plný počet bodov do hodnotenia MMSR, Zajac sa pre zmenu radoval z plného bodového zásahu v národnom hodnotení. Za nimi skončil Ladislav Veverka, ktorého však pri jazde limitoval jeho zdravotný stav po nedávnej operácii. V tejto triede, ale v hodnotení seniorov štartoval len Slovák Filip Lazícius.

V triede Pitbike senior dominoval Matej Smetana, ten však jazdil s motocyklom s dvojtaktným motorom a bol bez nároku na body. Z dvoch víťazstiev sa tak radoval Drahomír Hodás, ktorého na pódium sprevádzali Milan Dermíšek a Mario Michalovič.

Tadeáš Benáček a Mário Zajac

V Dlhej absolvovala svoje úvodné tohtoročné podujatie aj trieda Babetta Cup, ktorá sa hodnotí na pravidelnosť. V ženskej kategórii si víťazstvá podelili Miroslava Deckárová a Jana Gazdíková, o prvenstve Deckárovej rozhodlo lepšie umiestnenie v druhých pretekoch. Medzi mužmi bol najúspešnejší Miloš Zmajkovič, druhý skončil Peter Gazdík a tretí Ľubomír Deckár.

Pri pohľade do výsledkových listín sa čitateľ na jednej strane môže tešiť z výkonov jednotlivých pretekárov, no na strane druhej ho musí mrzieť nízky počet štartujúcich. Je zrejmé, že cestný motocyklový šport nikdy nebude masovým, ale zároveň stále platí, že naše cestné preteky bojujú doslova o prežitie. O to väčšia vďaka patrí tým, ktorí majú snahu vychovávať v tejto náročnej dobe nových, mladých jazdcov, Mariovi Michalovičovi a Radimovi Nožičkovi, ktorí sa im venujú vo svojich motoškolách a hlavne rodičom pretekárov, ktorí musia do svojich ratolestí investovať nemálo finančných prostriedkov.

Viktor Čech

Ďalšie podujatie nášho šampionátu sa uskutoční už v sobotu vo Vysokom Mýte. Informácie k nemu nájdete tu: https://miniracing.cz/news/one/175/informace-k-prvnimi-zavodu-ve-vysokem-myte.html

Kompletné výsledky z Dlhej: PW50 « MiniGP 110 « MiniGP 160 « MiniGP 160 senior « Ohvale GP2 junior « Ohvale GP2 senior « Pitbike senior « Jazda akadémie  « Babetta Cup

Priebežné poradie seriálu sa vám zobrazí po kliknutí sem.

Text: Richard Karnok
Foto: Michal Baláž a Jaroslav Hanus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.