Štefan Vaculka oslavuje sedemdesiatku

Richard Karnok 4

Pred sedemdesiatimi rokmi, 23. novembra 1942, sa v malebnej dedinke Unín na Záhorí narodil motocyklový pretekár Štefan Vaculka. Od mladosti ho zaujímali stroje a všetko čo sa dialo okolo nich.

Stále ho lákalo niečo nové. Keď sa v Kopčanoch začali jazdiť rýchle motocykle nič mu nebránilo, aby sa išiel na preteky pozrieť. Láska k motocyklom prerástla v túžbu zadovážiť si takýto stroj a začať pretekať. V tom ho podporovali aj jeho kamaráti. Jeho túžba sa naplnila koncom roku 1975, kedy si zadovážil svoj prvý pretekársky motocykel Tatran 125 od úspešného motocyklového pretekára Ota Krmíčka st., ktorý mu počas jeho motocyklovej kariéry pomáhal s úpravami a opravami motocykla.

Na štart prvých pretekov sa postavil v roku 1976. Ako sme spomenuli mal veľa priateľov, ktorí ho v tomto športe podporovali, pomáhali s prípravou motocykla a sprevádzali ho na každé preteky, k ním neodmysliteľne patrili aj jeho mechanici Marián Malík a Štefan Vacula, ktorý tiež viac razy stál na štarte so svojím motocyklom 125 MTX po boku Štefana Vaculku. V čase keď sa Štefan Vaculka začal oboznamovať s motocyklovými okruhmi, boli to samé prírodné okruhy, preteky sa jazdili v uliciach miest a dedín, kde diváci vytvárali krásnu atmosféru, ktorá neodmysliteľne k týmto pretekom patrila a dodnes patrí. Pomaly začali prichádzať prvé výsledky. Štefan bodoval v Majstrovstvách SR a postupne sa vyjazdil do Majstrovstiev Československa.

Štefan Vaculka pretekal v rokoch 1976 – 1981, potom si dal na štyri roky pretekársku prestávku, ale v roku 1986 sme ho znovu mohli vidieť na roštoch triedy 125 ccm, ktorej zostal verný a verný zostal aj svojmu motocyklu Tatran až do konca svojej pretekárskej kariéry, ktorú ukončil v roku 1990.

Vaculka, Vacula a Toráč pred štartom v Malackách

,,Boli to krásne časy,“ spomína. „Spoznal som veľa priateľov, s ktorými sa dodnes stretávam na pretekoch a v parkovisku pretekárskych strojov. Na to sa len tak nedá zabudnúť. Boli chvíle radosti, napätia aj smútku, ale to všetko k tomuto športu patrí. Vždy keď som na pretekoch tak sa v myšlienkach vraciam do čias kedy som jazdil.“

Keď sme v Uníne založili MOTOŠPORT KLUB, bol medzi prvými, ktorí sa stali členom nášho klubu.

Členovia MOTOŠPORT KLUBU UNÍN želajú Štefanovi Vaculkovi k jeho jubileu všetko najlepšie a do ďalších rokov prajú pevné zdravie.

K prianiu sa pripája aj redakcia serveru Moto-cup.sk.

4 komentárov k článku “Štefan Vaculka oslavuje sedemdesiatku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *