Štefan Vacula oslavuje šesťdesiatku

Richard Karnok 29

Štefan Vacula sa narodil 29. októbra 1958 v malej dedinke na Záhorí, ktorá je známa dobrou unínskou slivovicou. Na pretekoch sa spočiatku objavoval začiatkom 80. rokov, neskôr sa k nim vrátil takmer po troch desaťročiach a dodnes štartuje úspešne v kategórii oldtimerov.

Štefana už od malička priťahovali motocykle a všetko čo sa točilo okolo motorov. S kamarátom sa preháňali na motorkách po vinohradoch a v duchu snívali, že raz z nich budú pretekári. Štefanovi  sa tento sen začal plniť v roku 1979, keď sa vrátil z vojny a kúpil si svoj prvý motocykel TATRAN 50.

V začiatkoch robil mechanika pretekárovi Štefanovi Vaculkovi, no už v roku 1980 sa postavili vedľa seba na štartový rošt pretekov v Malackách, a v tom momente sa z priateľov stali rivali. Samozrejme, len na pretekárskej dráhe. Prvý štart na motocykli Tatran sa ale pre poruchu stroja nevydaril, a tak ďalšie preteky v Malackách išiel Štefan na požičanom Kreidleri od Otta Krmíčka. Vtedajší Zväzarm mu pridelil motocykel MTX 125.

Štefanovu jazdu si v jeho začiatkoch všimol aj Jirka Franek, fotograf a publicista článkov o motocyklovom športe, ktorý vo svojich článkoch napísal:
Kopčany: „… z nových pretekárov na seba upozornil predovšetkým Orány a Vacula…“
Malacky: „… pokiaľ máme teda v komentári hovoriť o päťdesiatkach, potom je to zmienka o solídnych výkonoch mladého Jozefa Baláža a Štefana Vaculu, ktorý naznačil svoje možnosti v Malackách na Krmíčkovom Kreidleri…“

V roku 1980 skončil na MSR v triede 50 ccm celkovo jedenásty, v triede 125 ccm bol šestnásty. O rok neskôr pokračoval v triede 125 ccm MTX, kde v celkovom hodnotení MSR skončil na 4. mieste. V rokoch 1982 – 2010 nasledovala jeho pretekárska prestávka a hoci aktívne nejazdil, s manželkou Gitkou navštevovali motocyklové preteky, kde sa stretávali s priateľmi a vždy bolo o čom rozprávať. Prielom nastal v roku 2009, kedy si Gitka urobila licenciu technického komisára, jazdili spolu na preteky a Štefana to začalo znovu ťahať za riadidlá. V tom istom roku si kúpil Apriliu 125 RS a v roku 2010 sa vrátil na preteky. Napriek tomu, že Aprilia poslúchala, nebolo to pravé orechové, ťahalo ho to k veteránom.

Preto si na sezónu 2011 zaobstaral motocykel Benelli 250 2C, s ktorým dosahuje výborné výsledky na medzinárodných majstrovstvách SR a takisto v Európskom pohári v triede A2 Oldtimer do 250 ccm v jazde  pravidelnosti. Hneď v roku 2011 sa stal aj majstrom Slovenska a víťazom Európskeho pohára! Prvenstvo na Slovensku o rok neskôr obhájil, v „Európe“ bol druhý.

V roku 2013 ho na posledných pretekoch sezóny v Holíči zradila technika, ale aj tak bol celkovo tretí. Porucha ho postihla aj o rok neskôr na Slovakia Ringu, no napriek tomu bol na koniec vicemajstrom Slovenska. V roku 2015 síce v prvej trojke domácich majstrovstiev nebol, ale vynahradil si to tretím miestom v Európskom pohári.

Rok 2016 znamenal pre Štefana „len“ šieste miesto v konečnom hodnotení MM SR, ale o rok neskôr si všetko vynahradil ďalším titulom majstra Slovenska. Tento rok skončil na MM SR štvrtý.

V súčasnosti Štefan jazdí preteky aj v triede A1 na motocykli Malanca, ale prioritou je trieda A2. Veľmi si cení 3. miesto na pretekoch v Trenčíne v roku 2017, kde sa išiel Memoriál Milana Šobáňa.

Najviac mu sedí trať v Holíči, ktorá je síce krátka, ale technická, a aj Trenčín, kde sú preteky dvojdňové a je čas si posedieť si s kamarátmi, porozprávať sa, vymeniť si skúsenosti, jeden druhému poradiť…

Štefan v posledných rokoch po vzore svojej manželky Gitky zastáva na pretekárskych podujatiach, na ktorých neštartuje, úlohu technického komisára Slovenskej motocyklovej federácie. Takto sú spolu s manželkou, ktorá ho verne sprevádza a podporuje, vlastne na všetkých pretekárskych podujatiach v našich končinách. Nečudo, veď ich záujem o motocyklový šport je vzájomný a obaja sú dokonca spoluzakladateľmi Motošport Klubu Unín, ktorého jazdci sa zúčastňujú rýchlostných pretekov či už na automotodrómoch alebo prírodných tratiach v ČR aj na Slovensku.

Ako technických komisárov môžete Štefana a Gitku stretnúť na podujatiach šampionátu Alpe Adria, majstrovstiev Slovenska, či dokonca svetového šampionátu Endurance na Slovakia Ringu.

Števo, do ďalších rokov Ti prajeme veľa zdravia a naďalej toľko elánu a úspechov pri Tvojom milovanom športe!

29 komentárov k článku “Štefan Vacula oslavuje šesťdesiatku

 1. ŠTEPÁNE VŠETKO LEN TO NAJLEPŠIE A VEĽA ZDRAVÍČKA PRAJEME
  M.Baláž z rodinou+Juro+Vašo+Laco+Peter+CPM

 2. Štefan všetko dobré veľa šťastných kilometrov a skvelých umiestnený na pretekoch ti želajú nitrancania Vlado a mato

 3. Milý Štefan! Všetko najlepšie, veľa radosti zo života. Ja mám takú skúsenosť, že: „Šesťdesiatka, to je sranda
  kamaráde poviem Ti
  pre tých mladších nočná mora
  pre nás starších spomienky!“ Pokiaľ si pamätáme, tak krásne……

 4. Štefan, vitaj v klube 60 – ročných (-:
  prajeme Ti veľa zdravia, šťastia a úspechov v živote aj na závodoch

 5. Štefan všechno nejlepší,hodně zdraví a hodně sportovních úspěchů v dalších letech.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *