Staré Město zahájilo road racingovú sezónu

Richard Karnok 7

Konečne po dlhej zimnej prestávke prišiel čas, kedy mohli inhalovať vôňu spáleného benzínu aj fanúšikovia prírodných okruhov na 10. Slováckom okruhu. A hoci bol pre Staré Město, kde sa podujatie konalo, hlásený v nedeľu poobede dážď, počasie vyšlo na jednotku.

Nás pochopiteľne najviac zaujímalo ako sa bude dariť slovenským pretekárom. Medzi klasikmi sa v triedach 175 a 350 predstavil Filip Haranta, v ktorých však ani raz cieľ nevidel. Štefan Vacula bol v cieli pretekov triedy klasifikovaný na 13. mieste, tri miesta za ním skončil Vladimír Bachar. V triede do 750 ccm obsadil piate miesto Karol Hill.

David Hanzalík

Medzi triedami súčasných motocyklov boli Najväčším lákadlom už podľa tej nabitej štartovky, ktorá sa po sobotňajších kvalifikáciách trochu zredukovala, preteky 125 SP a potom 250 SP. Hlavne sme boli zvedaví na to, ako sa nachystalo do novej sezóny naše v týchto pretekoch až päťčlenné zastúpenie.

Sobotňajšie kvalifikácie sa chalanom v triede 125 SP veľmi nevydarili – Milan Hanzalík štartoval až zo 16. miesta a jeho brat David na svojej „skladačke“ až zo siedmeho radu. Takisto Roman Kurina okupoval chvost štartovného roštu a mladý Aleš Kalman vypadol z hry úplne, keď nesplnil kvalifikačný limit pre štart v pretekoch.
V samotných pretekoch to nebolo o nič lepšie – Milan pre poruchu na motorke skončil už v 2. kole, Roman Kurina to zabalil o štyri kolá neskôr a David Hanzalík sa po celkom slušnom štarte takmer celé preteky držal v závese za mladým Pospíšilom niekde v polovici jazdeckého poľa. Inak samotné preteky sa niesli v znamení súboja na čele medzi Olinom Hanákom a Mirkom Sedlom. Podstatnú časť viedol Olin Hanák, no v závere Mirek Sedlo zrejme zužitkoval väčšiu časť svojich skúseností a zvíťazil o 3 desatiny sekundy pred Olinom. Na 18. mieste prišiel do cieľa náš Marcel Hruboš.

Milan Hanzalík

Trieda 250 SP vyzerala byť už o niečo sľubnejšia, aj keď na prvý pohľad sa museli oproti minulému roku zdať 10. a 13. miesto Hanzalíkov na štarte trošku sklamaním. Bolo to však spôsobené tým, že to bola spojená trieda SP+GP a celý prvý rad bola obsadený GP-čkami a až potom nasledovali SP. Po štarte sa podľa očakávaní na čele usadila trojica GP – Schuster, Ježek, Matuš Jr. Medzi nich sa na chvíľu vkliesnil fenomenálne jazdiaci Honza Vysloužil. Za nimi nasledovali ďalšie dve SPčka – Saša Vysloužil a Petr Kunz a na 4. a 5. mieste z pohľadu kategórie SP boli po výbornom štarte v tesnom závese za sebou Milan a David Hanzalíkovci. Približne takto preteky pokračovali až do posledného kola, kedy zrejme pre technickú poruchu musel odstúpiť z druhého miesta (SP) smoliar Saša Vysloužil (už sa to s ním tiahne od minuloročných Radvanic), a tak na úkor jeho odstúpenia to vyzeralo pre Milana na pódium a pre Davida na zemiakovú medailu. No čo čert nechcel, v poslednej zákrute na výjazde z kruháču na cieľovú rovinku ustrelilo Milanovi predné koleso a motorka aj s ním skončila v priekope v balíkoch slamy. Smolný víkend bol preňho teda kompletne zavŕšený. Najmä tých druhých pretekov bolo škoda, lebo šli obaja perfektne. Podstatné však je, že sa mu našťastie nič nestalo. Tretie miesto tak spadlo Davidovi rovno do náručia, takže mali napriek všetkému pódium doma. Nakoniec bol klasifikovaný aj Milan.