Športová sezóna SMF 2023 – 30 rokov SMF

Richard Karnok

Slovenská motocyklová federácia (SMF) ako národný športový zväz pre motocyklový šport v SR v týchto dňoch zahajuje svoju už 30. súťažnú športovú sezónua v auguste 2023 to bude už 30 rokov čo bola SMF registrovaná ako jediný subjekt riadiaci motocyklový šport na Slovensku. Od svojho vzniku SMF vo svojej štruktúre zahŕňa šesť disciplín motocyklového športu: cestné preteky motocyklov (CPM), motokros (MX), Trial, Enduro a rely (EaR), Plochú dráhu (PD) a Športovú mototuristiku (ŠMT).

Po dvoch ťažkých covidom ovplyvnených rokoch, keď muselo byť veľa športových podujatí zrušených, čo sa odzrkadlilo i na poklese členskej základne sme v roku 2022 zaznamenali zvýšený záujem o účasť na našich podujatiach a dokonca sme s členskou základňou oproti pred pandemickému obdobiu stúpli. Pevne veríme, že i v nadchádzajúcej sezóne bude rast našich podujatí a členskej základne narastať a že budeme môcť zabezpečiť i všetky stanovené úlohy v oblasti štátnej športovej reprezentácie v jednotlivých disciplínach motocyklového športu. Vieme, že to nebude s ohľadom na súčasnú finančnú situácii ľahké a to i s ohľadom na pokles štátnej podpory, ktorá sa odvíja hlavne od popularity športu doma a v zahraničí, pričom túto MŠVVaŠ SR stanovuje na základe prieskumu, ktorý sa nám, hlavne na domácej úrovni zdá veľmi neobjektívne spracovaný. V súčasnej dobe je do kalendára SMF 2023 zaradených celkom 88 podujatí, medzi ktorými je i celý rad významných medzinárodných pretekov: MS enduro v Gelnici, kvalifikácia MS GP speedway v Žarnovici, ME v motokrose mládeže tried EMX65/85 a ME v motokrose žien vo Veľkých Uherciach, ME speedway junior U19 v Žarnovici, FIM Mini GP cestných pretekov motocyklov. Okrem toho sú prakticky všetky naše seriálové majstrovské a pohárové podujatia, okrem majstrovstiev SR v šprinte motocyklov, medzinárodného charakteru.

CESTNÉ PRETEKY MOTOCYKLOV (CPM): Disciplína CPM sa i v roku 2023 zameriava hlavne na mládeže, pre ktorú je pripravený sedem dielny majstrovský seriál podujatí a pred začiatkom seriálu je na programe spoločný tréningový kemp a školenie mladých jazdcov prvý aprílový týždeň. Taktiež sa, na základe vynikajúcich referencii z r.2022, plánuje tréningový kemp v Taliansku. V oblasti práce s mládežou treba vyzdvihnúť aktívnu činnosť Moto akadémie CPM. V seniorských triedach je v kalendári šesťdielny seriál majstrovstiev SR, pričom obdobne ako v predchádzajúcich rokoch sa tento rok až päť podujatí uskutoční v rámci seriálu Alpe Adria cupu, v rámci ktorého sa idú i ME SSP300. Divácky zaujímavé budú zaiste i dve podujatia seriálu na letiskách v Hričove a v Trenčíne. ŠK CPM zabezpečila i pre seniorské triedy pred sezónne testovanie na Slovakia Ringu a to hneď týždeň po mládežníckych triedach. V oblasti štátnej reprezentácie budeme i tento rok fandiť štartu slovenského Maco racing teamu vo svetovom šampionáte vytrvalostných pretekov Endurance, Michala Búlika v španielskom šampionáte a ďalších mladých jazdcov v seriáli FIM MiniGP a EP.

MOTOKROS (MX): Disciplína motokros zaznamenala v uplynulej sezóne 2022 významný úspech, keď Tomáš Kohút obsadil v seriáli ME tr. MX Open krásne 2.miesto a Šimon Jošt v tom istom seriáli miesto 4. Pevne veríme, že sa našim reprezentantom bude dariť v silnej konkurencii i v roku 2023. Seriál medzinárodných majstrovstiev SR MX OPEN 2023 tried MX85, MX 125 junior, MX2 junior, MY2, MX Open, MX4 a MX4+ je zložený z piatich podujatí, pričom seriál štartuje už 30. apríla v Gbeloch. Okrem tohto seriálu je pre sezónu 2023 vypísaný 12-dielny seriál Slovenského pohára (SP), ktorý sa ide spolu s regionálnym pohárom západ a východ. V rámci podujatí SP sa uskutoční i päť dielny seriál MM SR tried MX50/MX65 a triedy Ladies. Na motokrosovej trati vo Veľkých Uherciach sa uskutoční podujatie ME mládežníckych tried EMX65/EMX85 a to v novej „Central Europe“ zóne. V roku 2023 sa vo Veľkých Uherciach uskutočnia premiérovo i ME v motokrose žien. Do motokrosového kalendára SMF 2023 je zaradené i podujatie Česko-slovenského pohára na Myjave a podujatie vintage v motokrose „European classic motocross“ vo Sverepci. Novinkou sezóny 2023 bude i seriál cross quad, o termíne ktorého sa ešte rokuje. Tak naozaj, motokrosoví priaznivci sa majú na čo v roku 2023 tešiť, kalendár je značne nabitý. ŠK MX SMF pripravuje pre mladých jazdcov i tréningové kempy spolu s kontrolnými pretekmi. V oblasti štátnej reprezentácie sa športová komisia MX SMF tento rok zameriava na štart mladých jazdcov na ME a taktiež jazdcov Tomáša Kohúta, Šimona Jošta, Jaroslava Katriňáka a Denisa Repčáka v seriáloch ME a na niektorých európskych podujatiach MS MXGP.

TRIAL: Disciplína Trial po úspešnej sezóne 2022, kde sa značne osvedčila spolupráca s Maďarskou federáciou, pripravila pre rok 2023 päť dielny seriál podujatí MM SR, pričom na základe dohodnutej spolupráce sa jedno podujatie sa uskutoční v Maďarsku a jedno v Poľsku. Recipročne jazdci uvedených krajín budú štartovať na našich podujatiach, čím predpokladáme trialovych pretekov účasť okolo 100 jazdcov. Viac ročná práca s mládežou sa už v roku 2022 odzrkadlila v náraste počtu štartujúcich jazdcov mládežníckych tried a v tejto línii chce komisia Trialu SMF pokračovať i naďalej. Pre mladých jazdcov sa pripravujú min. dve sústredenia, kde sa plánuje i nábor nových adeptov. Po štarte našich trialovych jazdcov na podujatí MS vintage a trialu národov B sa i v sezóne 2023 pripravuje štart na uvedených vrcholných podujatiach.

ENDURO A RELY (EaR): V sezóne 2022 sa po viacročnej prestávke opäť vrátili na Slovensko majstrovstvá sveta enduro. Gelnica sa i tento rok stane dejiskom tohto enduro sviatku, keď sa tu v termíne 30.6.-1.7.2023 uskutočnia MS so zaujímavých štadión extrém testom. Seriál MMSR, Slovenského pohára a Pohára SMF sa v roku 2023 skladá z 9-tich podujatí, pričom seriál štartuje už 1.-2. 4.2023 enduro šprintom v Borskom Mikuláši. Následne je do kalendára zaradených až 5 podujatí klasického endura a 3 podujatia country crossu. Obdobne ako v triale i v EaR sa osvedčila spolupráca s Maďarskou federáciou a tak sa dve podujatia enduro sezóny SMF uskutočnia v Maďarsku a maďarský majstrák sa uskutoční zas u nás – V lišove a na Jahodnej pri Košiciach. Kalendár EaR je doplnený i o regionálny seriál Eduro Cup Stred, ktorý sa v sezóne 2023 skladá zo štyroch podujatí a organizátori avizujú nový formát tohto seriálu. V súčasnej dobe ešte komisia rieši i kalendár podujatí country crossu štvorkoliek. Aj v tomto roku je do kalendára SMF zaradené voľné podujatie country crossu v Domaniži. Na medzinárodnej úrovni sa športová komisia EaR opätovne zameriava na štart v seriáli ME a samozrejme naši jazdci využijú i možnosť predstaviť sa na podujatí MS v Gelnici. Obdobne ako v ostatných disciplínach sa i v EaR pripravujú sústredenia a tréningové kempy pod vedením našich trénerov, bývalých úspešných jazdcov SMF.

PLOCHÁ DRÁHA (PD): Čo do počtu jazdcov najmenšia, ale úspechmi posledných rokov veľmi úspešná disciplína SMF plochá dráha pripravila pre rok 2023 na našom jedinom plochodrážnom štadióne v Žarnovici kalendár siedmych podujatí, medzi ktorými je opätovne kvalifikácia majstrovstiev sveta GP speedway 2024 (27.5.2023), kde sa predstaví i náš najúspešnejší jazdec plochej dráhy Martin Vaculík. Martin Vaculík sa v súčasnej dobe už aktívne pripravuje na svoj ďalší štart v seriáli MS GP speedway.Pevne veríme, že sa mu bude v tomto náročnom motocyklovom šampionáte dariť, veď len zranenie v sezóne 2022 ho pripravilo o isto ďalšie vynikajúce umiestnenie – napriek zraneniu skončil v GP speedway 2022 na úžasnom 9.mieste. Veľmi potešujúcou správou pre plochodrážnych fanúšikov je to, že RTVS bude prenášať prenosy z nabitého seriálu MS GP speedway, čo je naozaj úžasne i s ohľadom na štart nášho Martina Vaculíka. Okrem tejto kvalifikácie MS sa u nás uskutoční i podujatie ME juniorov speedway U19 (29.7.2023). V kalendári 2022 nechýba ani najstaršie motocyklové podujatie na Slovensku Zlatá prilba SNP, ktorá sa uskutoční už tradične poslednú augustovú nedeľu. Sezóna plochej dráhy u nás štartuje už 2.4. podujatím medzinárodných
majstrovstiev SR a Memoriálu L.Eliáša. Okrem M.Vaculíka sa na medzinárodných podujatiach predstavia i ďalší jazdci Speedway clubu Žarnovica, ktorý zastrešuje prípravu mladých jazdcov v rámci Speedway akadémie.

ŠPORTOVÁ MOTOTURISTIKA (ŠMT): Športová mototuristika SMF zahŕňa okrem úloh zameraných na štúdium a koordináciu možnosti špeciálnych služieb, rozvoja cestného motocyklizmu i športovú oblasť, pod ktorú spadá seriál národných majstrovských podujatí bodovacej súťaže mototuristiky a majstrovský seriál šprintu motocyklov, ktorý sa organizuje v spolupráci so Slovenskou šprintérskou asociáciou, t. j. podujatia sú organizované spolu so šprintom automobilov. Seriál majstrovstiev SR bodovacej súťaže mototuristiky má tento rok až 9 podujatí a seriál seriál M SR v šprinte motocyklov 6 podujatí, z ktorých štyri sa robia spolu so SŠA, dve podujatia organizujú naši organizátori a to v Jasenove a v Nitre, kde budú dvoj preteky. I v sezóne 2023 sa naši mototuristi zúčastnia všetkých štyroch mototuristických podujatí FIM a to Rally FIM v Zaragoze v Španielsku, Meritum FIM v Andore, Mototouru národov v Tunise a Motocampu FIM v Litve – Kaunas, kde bude Slovensko prezentované ako organizátor nasledujúceho Motocampu FIM v r.2024. Toto podujatie už bolo u nás plánované – v Haligovciach, avšak pre pandémiu bolo už dva krát zrušené. Tešíme sa návštevu viac ako 600 mototuristov z celého sveta v roku 2024.

O príprave a priebehu jednotlivých podujatí SMF, ako aj o úspechoch našich jazdcov na motocyklových podujatiach doma i v zahraničí budeme verejnosť informovať cez naše pravidelné tlačové správy. Kompletný kalendár športových podujatí SMF 2023, ktorý je priebežne aktualizovaný, sa nachádza ako po disciplínach, tak i po mesiacoch na stránke: https://www.smf.sk/kalendare-podujati-smf/

Vieme, že ani po skončení pandémie nie je súčasná doba ideálna pre plnohodnotné vykonávanie nášho športu. Pokles počtu reklamných partnerov a teda i nedostatok finančných prostriedkov značnou mierou ovplyvňujú ako organizáciu jednotlivých podujatí, tak i štart našich jazdcov na medzinárodných podujatiach, ale Slovenská motocyklová federácia vynaloží všetko úsilie k zachovaniu a k splneniu cieľov svojej činnosti v oblasti zastrešovania motocyklového športu na Slovensku. SMF sa neustále snaží nájsť cesty rozvoja výkonnostného i záujmového motocyklizmu a výchovy nových motocyklových talentov. Uvedené dve oblasti sú i hlavnými cieľmi posledných rokov a v danom smere budeme pokračovať i v roku 2023.

V prípade akýchkoľvek otázok je vám sekretariát SMF plne k dispozícii a to buď prostredníctvom e-mailovej pošty smf@smf.sk, alebo telefonicky 042/4260332, 0903/695835.

Tešíme sa na našu spoluprácu v sezóne 2023!

Slovenská motocyklová federácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *