Slovenská motocyklová federácia na výstave Motocykel 2015

Richard Karnok

V dňoch 12.-15.marca 2015 sa na výstavisku Incheba v Bratislave uskutoční už 15.ročník medzinárodnej výstavy motocyklov a príslušenstva MOTOCYKEL 2015. Tak ako na predchádzajúcich ročníkoch i tento rok nebude na výstave chýbať Slovenská motocyklová federácia, ktorej expozícia č. 31 sa nachádza v hale B2.

V rámci jednotlivých výstavných dní bude SMF prezentovať svoju činnosť jednotlivých motocyklových disciplín. V rámci výstavy sa v expozícii SMF uskutoční v piatok tlačový briefing pod názvom „Športová sezóna SMF 2015 a ISDE 2015 Košice“. V rámci tohto beriefingu bude predstavená nová športová sezóna 2015, ktorej vrcholom je zaiste jubilejný 90.ročník medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE, ktorá sa uskutoční v dňoch 7.-12.9.2015 v Košiciach. Piatkový program v expozícii SMF je obohatený o autogramiádu našich úspešných dakaristov Štefana Svitka a Ivana Jakeša, ktorá sa uskutoční o 16,00 hod.

Okrem uvedeného briefingu pripravila SMF v rámci výstavy i sprievodné podujatia. V piatok popoludní ( o 14,00 a 16,00 hod.) pred halou A predstaví svoje jazdecké umenie slovenský reprezentant v triale Vladimír Kothay, ktorý bude v sezóne 2015 štartovať v celom seriáli ME . V sobotu bude priestor pred halou A zase patriť Junior moto akadémii, ktorá predstaví svoju činnosť prostredníctvom ukážkových voľných jazdách svojich mladých nádejných jazdcov a prípadným záujemcom ponúkne i skúšobné jazdy. Prezentácia Junior moto akadémie začína pred halou A o 9,30 hod.

Do pozornosti by sme návštevníkom výstavy chceli dať i dva unikátne motocykle, ktoré budú umiestnené v expozícii SMF a ktoré budú v susedstve s novými súťažnými motocyklami vytvárať kontrast medzi minulosťou a súčasnosťou. Parný motocykel, replika originál u, vyrobil Američan Sylvester Howard v roku 1869. Originál je vystavený v Národnom technickom múzeu americkej histórie vo Washingtone. Motocykle má dvojvalcový motor, ktorý je poháňaný parou zo 7 l. kotla. Materiálové a bezpečnostné výpočty pri stavbe uvedenej repliky uskutočnil UTD Brno a na replike sa odpracovalo 1985 hod.

Druhým exponátom je replika jednokolového motocykla, ktorá je vyhotovená podľa predlohy Francúza Ericha Ediona Putona z roku 1894 (veľmi vážený parížsky vynálezca).Tento vynálezca použil vtedy dostupný vertikálni jednoválcový motor taktiež z dielne francúza De Diona. Napriek tomu, že na prelome 19. storočia to bol unikát, realizácia extravagantného princípu nebola prijateľná, pre náročnosť nepoužiteľná a krátko na to sa na tento vynález zabudlo. Reštaurátor Ferdinand Schlenker v roku 1910 znovu oživil originál a potom bol uložený na čestnom mieste v jednom z najväčších technických múzeí v nemeckom Sinsheime. Na vystavenej replike je pre nedostupnosť originálneho motora De Dion použitý motor Ariel z roku 1929. Na replike sa pracovalo 1630 hod. Oba uvedené unikáty do expozície SMF zapožičal Antonín Pavelka z Napajedel.

Na výstave Motocykle budete tento rok môcť, okrem prehliadky motoriek najznámejších značiek, vidieť i adrenalínové kúsky v tzv. glóbuse smrti. Jazdci zo skupiny Crazy day predvedú kúsky, pri ktorých sa vám zatají dych!

Zdroj: SMF