Slováci štartovali v Radvaniciach

Richard Karnok 5

Dejiskom ďalšieho podujatia česko-slovenského poháru na prírodných okruhoch sa počas uplynulého víkendu stali ostravské Radvanice, kde sa na okruhu, ktorý nesie názov po domácej motocyklovej legende Františkovi Bartošovi, predstavila česká roadracingová elita doplnená účastníkmi zo zahraničia. Medzi nimi už tradične nechýbali ani slovenskí pretekári, ktorých mená figurovali na štartovnej listine v štyroch kategóriách. Práve na tie sa pozrieme bližšie.

David Hanzalík tento rok prvý raz na šesťstovke. Pódia však vybojoval v triedach 250 SP a Twin
David Hanzalík tento rok prvý raz na šesťstovke. Pódiá však vybojoval v triedach 250 SP a Twin

V pretekoch triedy Voľná do 600 sa predstavili naši pretekári v dvojčlennom zastúpení. David Hanzalík si pri tohtoročnom premiérovom štarte v tejto kategórii zabezpečil v sobotňajšej kvalifikácii štrnástu a Roman Kurina dvadsiatu pozíciu na štartovnom rošte. Priebeh celých pretekov sa od úvodu niesol v znamení súboja dvojice Martin Holoubek a Michal Dokoupil (jazdí s licenciou SMF), ktorý až v posledných metroch rozhodol vo svoj prospech Martin Holoubek. Tretí skončil vedúci pretekár celkového poradia Marek Červený. Naši pretekári napriek dočasnému progresu v prvej polovici pretekov prešli cieľom na rovnakých pozíciách z akých doňho štartovali.

Roman Kurina obsadil v šestkách dvadsiate miesto

So slovenskou účasťou sa konali aj preteky triedy 125 SP. Marcel Hruboš mal po štarte z tretieho radu veľký predpoklad na dosiahnutie dobrého výsledku, keď počas pretekov ohrozoval na šiestom mieste jazdiaceho Lukáša Běliča, no v siedmom kole musel z pretekov pre poruchu odstúpiť. Jeho tímový kolega Aleš Kalman prešiel cieľom na dvanástom mieste a pripísal si tak ďalšie body do celkovej klasifikácie. V pretekoch zvíťazil spôsobom štart-cieľ Miroslav Sedlo, na druhom mieste skončil Petr Kolář a ako tretí s výrazným odstupom dokončil Michal Savinkov.

Marcel Hruboš cieľ pretekov triedy 125 SP nevidel
Marcel Hruboš cieľ pretekov triedy 125 SP pre poruchu nevidel

Po „zahrievacích pretekoch šestiek“ čakali Davida Hanzalíka ešte dve triedy, v ktorých sa svojimi doterajšími výsledkami zaradil do pozície jedného z favoritov na zisk pódiového umiestnenia. Jednou z nich bola trieda Twin, v ktorej počas celého víkendu suverénnym spôsobom dominoval Michal Dokoupil, čo sa mu aj v samotných pretekoch, ktoré boli po páde jedného z jazdcov prerušené a následne reštartované, podarilo premeniť na víťazstvo. David Hanzalík v skrátených pretekoch vsadil na istotu a nikým neohrozovaný prišiel do cieľa na pódiovom treťom mieste, ktoré mu zaistilo prvenstvo v záverečnom hodnotení tejto kategórie pre rok 2013!

Aleš Kalman obsadil dvanáste miesto v triede 125 SP

Už podľa výsledkov kvalifikácie bolo zrejmé, že aj tentoraz budú preteky triedy 250 SP záležitosťou najmä dvojice Vysloužil – Hanzalík. Prognózy sa vyplnili a od druhého kola si stanovením ťažko akceptovateľného tempa začala táto dvojica budovať pred zvyškom jazdeckého poľa značný náskok. Napriek veľkému tlaku vyvíjanému v prvej polovici pretekov zo strany Davida Hanzalíka dokázal Jan Vysloužil svoju vedúcu pozíciu uhájiť a v závere nasadiť k trháku, ktorým sa definitívne odpútal od svojho súpera. David Hanzalík sa tak v cieli mohol radovať z ďalšieho fantastického druhého miesta, ktoré mu pomohlo upevniť si druhú pozíciu aj v celkovom bodovom hodnotení.

Text a foto: Martin Šipold

Kompletné výsledky z podujatia nájdete po kliknutí sem…

Pódium po pretekoch triedy Twin: 1. Dokoupil, 2. Nespěšný, 3. Hanzalík