Simoncelliho si pripomenulo 3656 motorkárov, rekord tesne odolal

Richard Karnok

Vzácnym hosťom podujatia na Masarykovom okruhu v Brne bol v nedeľu aj Peter Baláž. 3656 motorkárov, medzi nimi aj mnohí zo Slovenska, sa vydalo na dráhu, aby spoločnou jazdou uctili pamiatku zosnulého jazdca MotoGP Marca Simoncelliho, od ktorého smrti uplynú 23. októbra štyri roky. Motorkári napriek sychravému počasiu takmer vyrovnali minuloročný rekord v počte motoriek idúcich súčasne po dráhe. Ten činí 3795 a priaznivci jednej stopy budú mať šancu pokoriť ho znovu o rok.

Do čela kolóny 3656 motoriek sa postavila rad osobností motocyklového športu – súčasní jazdci majstrovstiev sveta Karel Abraham a Karel Hanika, víťaz legendárnych pretekov na ostrove Man Kamil Holán, československá motocyklová legenda Peter Baláž, stuntrider Martin Krátky a ďalšie. Len samotný nájazd motocyklov na dráhu trval približne tri štvrte hodiny, rovnako dlho sa potom kolóna vo vlnách rozbiehala.
„Za túto akciu si celá motorkárska komunita zaslúži jedno veľké poďakovanie. Je neuveriteľné, že bez ohľadu na počasie sadne bezmála štyritisíc ľudí na motorky a idú často stovky kilometrov, aby si pripomenuli jedného z nich,“ uviedla výkonná riaditeľka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.
A dodala, že si cenia aj toho, že sa pietna akcia postupne rozšírila aj na ďalšie zosnulé osobnosti motocyklového športu. Od roku 2014 totiž jazda pripomína aj Shoya Tomizawu, japonského pretekára, ktorý zomrel pri pretekoch v talianskom Misane.

Úspešná premiéra terénnej dráhy
Svoju verejnú premiéru si počas nedeľnej akcie odbila i enduro dráha Masarykovho okruhu, ktorá je novo vytýčená v priestore terénneho polygónu naproti tribúne C. Počas nedele si ju pod vedením jedného z najlepších českých motokrosových jazdcov Josefa Kulhavého prešlo takmer 400 jazdcov. „Do budúcnosti vidíme v tejto dráhe obrovský potenciál ďalšej aktivity, ako možno na Masarykovom okruhu tráviť voľný čas. Dnes sme si overili, že tento koncept má zmysel,“ konštatuje Ivana Ulmanová.

Tlačová správa AMD Brno