Sandra Štammová: Veľa som sa vlani naučila

Richard Karnok

Slovenská pretekárka Sandra Štammová je v zahraničí známejšia oveľa viac ako doma na Slovensku, pritom práve  našej krajine robí v motocyklovom športe výborné meno. Ako hodnotí rok 2013 a čo chystá pre sezónu 2014, na to sme sa jej spýtali v nasledujúcom rozhovore.

Sandra, mohla by si nám zhrnúť sezónu 2013 z tvojho pohľadu?
Minulú sezónu nemám veľmi chuť komentovať do hĺbky, keďže bola extrémne stresujúca. Nemala som stabilný tím, lebo továrňou Kawasaki podporovaný tím, za ktorý som mala jazdiť tretiu sezónu v britskom šampionáte, musel v motošporte skončiť pre nedostatok sponzorov… Po 27 rokoch. Smutné…

Zo začiatku to vyzeralo nádejne, rozbeh do sezóny V Daytone bol celkom dobrý…
Ako iste vieš,  v marci som pretekala v Daytone za tím Rossemeyers Harley Davidson. Odtiaľ som sa vrátila do Anglicka s motiváciou a vierou, že sa mi podarí ešte narýchlo získať sponzorov pre triedu Superstock 1000, alebo kategóriu Supersport. Miesto v dobrom tíme stojí okolo 80 tisíc libier na sezónu.

To sa ti ale nakoniec nepodarilo…
Mala som príležitosť pred sezónou jazdiť zopár testov na Kawasaki ZX10, ale nepodarilo sa mi už zohnať dostatok financií, aby som to dotiahla do konca. Niektorí sponzori nedodržali slovo a v podstate ma len využili na publicitu… Poučila som sa, ver mi. Mala som príležitosť testovať pre supersportový tím Kawasaki čo nebolo zlé, ale neprijala som túto príležitosť, lebo boli celkom bez skúseností a pre mňa by to určite nebol posun v mojej kariére. Neskôr som bola pozvaná testovať MV Agustu v Taliansku a keďže tento test bol úspešný pre obe strany, otvoril mi dvere do talianskeho šampionátu, ak sa preň rozhodnem. Komunikujem pravidelne s majiteľom tímu.

Vyzerá to tak, že by si teda predsa len opustila Anglicko?
Mala som aj ďalšiu príležitosť v BSB, keď mi v auguste do cesty prišla možnosť jazdiť za supersportový tím na Suzuki, ktorý mal o mňa záujem. Test bol úspešný a prvé preteky s ním som mala myslím v septembri v Donington parku, kde sme bohužiaľ mali technické problémy s motorkou a nemohla som sa zúčastniť kvalifikácie. Veľmi frustrujúce, naozaj.

Nakoniec si sa predstavila aj na čiernom kontinente…
Áno, bola som pozvaná dokončiť sezónu v Južnej Afrike, na posledných dvoch pretekoch na Kawasaki v triede Supersport. Odišla som koncom septembra a na prvých pretekoch v Kapskom meste  som skončila desiata. Posledné kolo v Johannesburgu som odjazdila na Superbiku KawasakiZX10 pre iný tím, kde som skončila deviata.

Veľa radosti si si teda vlani neužila…
V podstate to bola veľmi ťažká sezóna, keď som len behala z tímu do tímu a striedala motorky, kubatúry atď… V duši som sa pevne rozhodla, že radšej skončím na rok s pretekaním, ako by som mala mať ďalšiu sezónu ako 2013. Na druhej strane som sa vlani veľa naučila a viem čo chcem a čo nechcem aby som sa v kariére posunula ďalej…

Ako to teda s tebou vyzerá pred sezónou 2014?
Práve teraz prežívam veľmi náročné týždne, keď je ešte všetko otvorené a malo by sa rozhodnúť ako ďalej. Momentálne som stále v Afrike, žijem v Johannesburgu a pracujem na svojej blízkej budúcnosti čo sa týka pretekania… V stredu testujem prvýkrát BMW S1000RR. Komunikujem s dvoma tímami tu v Afrike o možnostiach jazdiť v triede Superbike a taktiež s tímom v Španielsku na Superbike a Supersport v kombinácii s BSB v Anglicku. V podstate neviem čo bude, môže sa stať, že budem jazdiť len tu v Afrike, alebo v kombinácii so Španielskom a Anglickom. Základňu budem mať tu, lebo zakladám Sandra Stammova Racing School tu v Afrike. Bude to veľký projekt, ale chce to v prvom rade čas a skúsenosť.  Dávam do všetkého svoje maximum a verím, že sponzori, ktorí vo mňa veria, sa nájdu. Rada by som privítala aj podporu zo Slovenska…

Ďakujem ti za rozhovor, budeme držať palce!

Text: Richard Karnok
Foto: archív Sandry Štammovej