Sandra Štammová sa pripravuje na sezónu 2015

Richard Karnok

Slovenská pretekárka Sandra Štammová, ktorá má na svojom konte mnoho úspechov na pretekárskych okruhoch po celom svete, nemá za sebou práve úspešnú sezónu, čo však nebolo dané jej jazdeckými kvalitami, ale, ako tomu už v tomto športe býva, nepriaznivou finančnou situáciou. Ani to však túto ambicióznu jazdkyňu nedokáže demotivovať a Sandra už dnes kuje plány na nadchádzajúcu pretekársku sezónu, s ktorými sa zverila aj čitateľom portálu Moto-cup.sk.

Sandra, vlani sme o tebe veľa nepočuli, viem, že tvoje plány nevyšli podľa predstáv…
Ako iste vieš, v sezóne 2014 som mala pretekať za jeden anglický tím v španielskych Superbikoch a absolvovať zopár podujatí s voľnou kartou v britskom šampionáte taktiež v Superbikoch. Môj potenciálny sponzor bola firma BELSTAF. Nechcem sa vyjadrovať o všetkých podrobnostiach prečo kontrakt na poslednú chvíľu nepodpísali, ale hlavný dôvoď bol, že nechceli, aby ich meno figurovalo ako sponzor v tíme, ktorý plánuje pretekať na Tourist Trophy Isle Of Man. Proste povedali, že nechcú mať nič spoločné so smrťou…

Znamená to, že si mala aj ty štartovať na Tourist Trophy?
Práveže ja som nemala jazdiť na TT, ale majiteľ tímu chcel ísť s tímom na TT a pokúsil sa získať BELSTAF ako sponzora pre celý tím a oni to celé sponzorstvo práve kvôli TT nakoniec odmietli… Takto som stratila sponzora ja a poučila som sa, že mám bojovať v prvom rade sama za seba a nie za celý tím. Jediný kto teda nejazdil som bola nakoniec ja…

Tak to je doslova na šľak trafenie…
Nevadí, taký je život a ja verím, že veci sa dejú z určitých dôvodov…

Takže to bol stop pre tvoju účasť na pretekoch v Európe…
Vedela som, že nebudem schopná už zorganizovať sponzorské prostriedky v Európe, a tak som sa rozhodla ostať v Južnej Afrike, kde som doteraz. Celý rok som sa snažila o to, aby som sa dostala do tímu na rok 2015. Najala som si profesionálnu marketingovú firmu z Ameriky, s ktorou stále spolupracujem. V podstate celý rok som pracovala na tom, aby som získala sponzorov či už do britského šampionátu , Ameriky alebo do Južnej Afriky. Okrem toho som trénovala motokros, pracovala tu aj v Európe zopárkrát pre katalóg Louis. Taktiež som si kúpila starší supermotard 250 a učím sa nejaké triky zo stunt riding a tento týždeň idem testovať prvýkrát supermotard na okruh.

Máš už predstavu čo budeš robiť v roku 2015?
Na sezónu už trénujem a naplno sa pripravujem. Podpísala som kontrakt s firmou Winterbourne-Green, ktorá bude mojim hlavným sponzorom v roku 2015 v Južnej Afrike v triede Superbike. Zakladáme vlastný tím „511 Racing“, tak nám drž palce. Máme veľa plánov a veľké ciele tu v Južnej Afrike a aj v  zahraničí… Náš dlhodobý plán je pretekať v britskom šampionáte Superbike, absolvovať nejaké preteky v Amerike ako v Daytone a na iných známych okruhoch. Nechcem veľmi predbiehať a zdieľať všetky naše ciele. Preferujem menej slov a viac skutkov. Tak nám drž palce a ďakujem za podporu.

Sandra, určite nielen ja ti budem držať palce, dovolím si v mene všetkých slovenských fanúšikov popriať ti veľa úspechov v napĺňaní tvojich cieľov.

Text: Richard Karnok
Foto: facebook.com/sandra.stammova