Rudi Zeller má šesťdesiat rokov

Richard Karnok

Tento sympatický Rakúšan, ktorý dnes (11.3.) oslavuje šesťdesiatku, sa objavoval na našich medzinárodných pretekoch viac rokov a jeho dominantou boli pollitre, s ktorými štartoval aj na majstrovstvách sveta. U nás vždy patril k favorizovaným pretekárom a postupne sa u nás doslova udomácnil. Myslím tým na klubovú príslušnosť, keď aj na základe kamarátskych vzťahov s Dušanom Ivaničom začal od roku 1992 jazdiť pod farbami Banskej Bystrice.

zeller3Vtedy vstúpil oficiálne aj do M-ČSFR, kde hneď v prvom roku obsadil v novovzniknutých superbikoch celkové druhé miesto za Hanikom, keď nikdy neskončil horšie ako tretí. U nás sme ešte SBK nemali v rámci M-SR zavedené, ale diváci si spomínajú na jeho súboj s Kackom z Kopčian 1992. V cieli mi vravel, že zažil zrejme najväčší šok, keď bol Miro po dllllhej rovinke troška dlhý na brzdy a okolo uší mu zahučala pri brzdení jeho Ducati…ale zvládli to obaja.

V nasledujúcom roku bola táto trieda otvorená aj v rámci M-SR, a tu doslova kraľoval nasledujúce tri roky, čo značilo pre neho zisk titulu Majstra Slovenska 1993 – 94 – 95. To mu už vyrástli súperi Straka a Silárd a ich súboje patrili k vrcholom pretekov na slovenských tratiach v týchto rokoch. Nikdy som ho nevidel nejako prudšie nahnevaného, z celého ich teamu vyžaroval kľud a profesionalita v precíznej príprave k pretekom. Rok 1996 mu priniesol u nás druhé miesto za Silárdom.

Keď sa rok na to objavil netradične v sedle 125 GP, vysvetľoval mi to prozaicky – financie. So sponzormi nastal mierny útlm aj v Rakúsku a tak zvolil lacnejšiu verziu, nakoľko preteky zanechať nechcel. Pre Zellera to bolo ďalšie celkovo druhé miesto, čo považoval v daných okolnostiach za jednoznačný úspech. Po tomto roku sa z pretekov stiahol, síce som vídaval jeho bývalých mechanikov v službách iných pretekárov, ale na dotaz, čo robí Rudi vyhýbavo odpovedali, že si rieši súkromie.

Text a foto: Rudolf Mladý