Racetrack.cz: Valencia a Cartagena – to najlepšie na koniec

Richard Karnok

Posledný tohtoročný event českej racingovej agentúry Racetrack.cz mal tak trochu neštandardné miesto, dátum i neštandardný priebeh. Všetko ale vyšlo na jednotku, a tak to vyzerá, že na budúci rok už aj španielske okruhy budú pre túto agentúru bežným štandardom.

Počas leta sa podarilo zaistiť optimálnu dopravu motoriek a ostatného vybavenia do Španielska tak, aby jazdci mohli cestu absolvovať v krátkej dobe a pohodlne lietadlom. Ponúkla sa tak úplne nová možnosť ukončenia sezóny. Cestovať 2500 km ďaleko za okruhovým jazdením nie je pre každého, ale kto má naozaj záujem, užije si to na teplom a slnečnom juhu aj v polovici novembra naozaj naplno! Vzhľadom k termínu a vzdialenosti od Cartageny sa priamo ponúkala možnosť skĺbiť jazdenie na okruhu v Cartagene so záverečným podnikom MotoGP vo Valencii a zhliadnuť tak rozhodujúci duel Rossi / Lorenzo na vlastné oči a v dokonalej atmosfére.

Motorky a všetky ostatné vybavenie ako sú kombinézy, helmy, stojany a nahrievaky putovali kamiónom do Španielska asi štyri dni vopred a prvá časť jazdcov vyrazila v piatok 6.11. napoludnie lietadlom do Valencie. Sobota a nedeľa bola určená len a len pre fandenie a sledovanie pretekov MotoGP a stálo to zato! Nálada perfektná, ľudí mraky a nebyť toho, že tak trochu chýbali prírodné tribúny, ktoré sú pre svoju atmosféru rozhodne najlepšie, bolo to ako by sme stáli doma v Brne.

Pondelok a utorok boli odpočinkové dni. Každý ich využil ako chcel, tí ktorí mali so sebou aj cestnú motorku absolvovali niekoľko výletov po okolí Cartageny a niektorí stihli za deň nakrúžit po miestnych cestičkách s perfektným povrchom aj 600 km! Ale to bol len jeden výlet, väčšinou to bolo skôr o poznávaní okolia a užívania si príjemnej „jesene“ na obdivovačku za krásnych slnečných dní pri teplotách okolo 25 stupňov. Kto mal so sebou len okruhovku, alebo na jazdenie po ceste nemal práve pomyslenie, vyrazil užiť si tohtoročnú poslednú opaľovačku a kúpačku na nádherných pieskových plážach v okolí. Utorok večer ale už patril jasne okruhu, a tak po vybalení všetkého potrebného okruhového vybavenia do boxu a príchodu druhej časti jazdcov, ktorí dorazili len na okruh, už patrila atmosféra iba dromu.

Obidva pretekárske dni boli určené k voľným jazdám v troch skupinách, ktoré ponúkali tri rozjazdy dopoludnia a štyri popoludní, čo bola pri tak technicky náročnom okruhu, akým Cartagena naozaj je, veľká porcia. V najrýchlejšej skupine sa objavili mimo bežných agentúrnych strojov aj motocykle kategórie Moto3, a tak bolo na čo pozerať. Dostatočne zaplnená bola aj skupina okruhových začiatočníkov. Proste a jednoducho každý si prišiel na svoje a odjazdil si svoju porciu jazdenia tak ako mu to vyhovovalo. Zo začiatku všetkych valcoval Alois Vokurka na svojej celkom novej Yamahe R1 hlavne preto, že v Cartagene nejazdil prvýkrát, a tak si to dávali s synom Danom, ktorý je tohtoročným víťazom Bikers Cupu v kategórii SSP, jazdiacim na Kawasaki ZXR6 naozaj kolo na kolo. Pádov nebolo za oba dni veľa a dali by sa spočítať na prstoch jednej ruky. Trochu nešťastne hneď prvý deň pred obedom položil svoju Hondu Fireblade v poslednej zákrute pri nájazde na cieľovky po kontakte Jan Pavlík, ale nebolo to také strašné a už poobede bola motorka zase v plnej kondícii. To sa ale nedalo povedať o Ducati 1198 Michala Vyskočila, v ktorej na konci prvého dňa zarachotilo a s poškodenou prevodovkou zostala na stojanoch až do konca. Ale aj to k motorkám patrí, a tak sme hlavne radi, že všetci dojazdili bez ujmy na zdraví.

Piatok už potom patril len bilancovaniu a posledným prechádzkam po pláži a samozrejme dlhým obedom, na ktoré je potrebné si v španielsku vyhradiť naozaj dostatok času. Večerným odletom teda definitívne skončila nielen táto posledná akcia, ale celá tohtoročná sezóna.

Možno by to chcelo rovno prezradiť, čo Vás bude čakať v tej nasledujúcej, teda 2016. Koncept bude podobný tej tohtoročnej, veľa Brna i Mostu, na začiatku i na konci sa pôjde do Rijeky a neprídete opäť ani o Španielsko a Taliansko. Na určite príjemné prekvapenie sa môžu tešiť ako ozajstní rýchlici, tak naopak aj tí úplne pomalí alebo začiatočníci, ale tak ako tak, nikto nepríde skrátka a dúfame, že nasledujúcu sezónu si užijete ešte viac ako tú tohtoročnú. Všetky info vrátane termínov, cien a tradičného predpredaja počas decembra už sú všetky pripravené.