Prvé okruhové preteky sezóny 2015 – Grobnik, Rijeka

Richard Karnok

Tentoraz už piatym rokom odštartovala agentúra Racetrack.cz okruhovú sezónu tradičným prvým podnikom v chorvátskej Rijeke. Krátky piatkový Endurance, víkendové šprinty na 6-8 kôl, tri dni open pit-lane za slnečného prímorského počasia robia z tohto startupu každý rok obľúbenejšiu a navštevovanejšiu akciu, aj keď tento rok to s tým počasím nebolo tak úplne ružové …

Typická scenéria okruhu v Rijeke

Otváračka okruhovej sezóny na Automotodrome Grobnik v polke marca je už vlastne tradíciou a každým rokom sa záujem o ňu zvyšuje. Tento rok úplne prekonal všetky očakávania a do Rijeky sa prihlásilo presne 60 jazdcov, čo je oproti vlaňajšku viac ako dvojnásobok. Iste má na to veľký vplyv časový plán celej akcie, kedy sa všetky tri dni jazdia systémom open-pit, tj. že na dráhu môžete nabehnúť a vyjsť kedykoľvek si zaumienite čo je výborné hlavne v prípade, že chcete napríklad nastaviť svoju motorku do ideálneho setupu, alebo chcete tráviť na dráhe len tak dlho ako je vám príjemné. Tento rok to ale malo jeden háčik, cez pomerne príjemné teploty a celkom slnečné počasie trápil Chorvátsko takmer celé tri dni veľmi silný vietor, a tak došlo počas víkendu aj ku krátkemu prerušeniu jázd. Nedá sa ale nič robiť, počasiu predsa neporučíme.

Vo štvrtok večer bolo depo otvorené od 18:00 a práve v tej dobe začínala väčšina účastníkov zapĺňať grobnický paddock.

Matti Seidel
Matti Seidel

Niektorí vybaľovali za pretrvávajúceho a silného vetra zo svojich dodávok nielen motocykle, ale aj lyže, keď sa cestou na okruh stavili v Alpách a skĺbili tak dva koníčky do jedného predĺženého víkendu. Piatkové dopoludnie sa nieslo v duchu voľných jázd a tréningov, väčšina jazdcov si po zime začala postupne znovu zvykať na svoj motocykel, niektorí testovali úplne nové stroje. Patrili k nim aj účastníci pretekov na prírodných tratiach. Z českých jazdcov to bol napríklad Petr Bičiště, ktorý prišiel testovať svoje úplne nové BMW S1000RR, alebo nemecké želiezko v ohni pre tohtoročnú IRRC Matti Seidel, ktorému robil sparringpartnera nám tiež dobre známy sympaťák z príroďákov a účastník TT na ostrove Man, Stefan Holz. Voľné jazdy skončili o 15:00, kedy prišiel na rad dvojhodinový Endurance, ktorý sa štartoval systémom Le Mans. Na rošt sa postavilo 22 dvoj až štvorčlenných teamov, ktorí si to medzi sebou rozdali na trati, kde sa ešte v roku 1990 konali majstrovstvá sveta MotoGP a ktorá pamätá mená ako Schwantz, Doohan, Rainey alebo Mamola. Poradie a umiestnenie našich teamov nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Sobota sa niesla v podobnom duchu ako piatok, takže boli o niečo príjemnejšie teploty, ale stále silný nárazový vietor. Dopoludnia sa opäť jazdilo systémom open-pit, ale pred obedňajšiu pauzou už boli vložené dve kvalifikácie Superpole 600 a 1000 určené pre účastníkov popoludňajších pretekov. Tie boli potom poznačené niekoľkými pádmi hneď v prvom kole, a tak museli byť o hodinu neskôr reštartované. V nich sa potom po peknom súboji umiestnili v kategórii SSP jazdci v poradí:

#    Meno     Motocykel    Čas
1.    T. Čadek    Yamaha R6    01:46.328
2.   T. Peterka    Honda CBR 600RR    01:46.289
3.    J. Šubrt    Yamaha R6    01:48.970
4.    T. Šubrt    Yamaha R6    01:48.191
5.    K. Bartoň    Kawasaki ZX6R    01:52.945

Kategória jazdcov silnejšej triedy SBK potom vyzerala nasledovne:

#    Meno     Motocykel    Čas
1.    T. Borovka    Suzuki GSXR 1000    01:42.290
2.    R. Smoleňak    Suzuki GSXR 750    01:46.051
3.    L. Václavovič    Honda CBR 1000RR    01:46.950
4.    R. Pokorný    Honda CBR 1000RR    01:48.437
5.    J. Řasa    Yamaha R1    01:48.805

Petr Bičiště
Petr Bičiště

Hoci na nedeľu už sľubovala predpoveď počasia lepšie podmienky než na oba dni predchádzajúce, vietor snáď ešte zosilnel a preto sa jazdilo naozaj obozretne. Avšak jazdcov to neodradilo, a tak rovnako ako v sobotu absolvovali dopoludňajšiu kvalifikáciu. Tesne po nej boli jazdy kvôli veľkému vetru do obeda prerušené a popoludňajšie preteky boli zlúčené do jedných. V tom sme mali tiež českých zástupcov a najlepšie z nich došiel Petr Bičiště, ktorému nové BMW evidentne sadlo a vyjazdil si tak v pretekoch King of Grobnik krásnu bronzovú priečku. Rovnako pekne zajazdil aj mladý a nádejný Tomáš Šubrt, ktorý sa umiestnil so svojou Yamahou R6 na perfektnom 6. mieste. Nutné len pripomenúť, že časy z oboch dní zodpovedajú sťaženým poveternostným podmienkam.

#    Meno     Motocykel    Čas
1    J. Ronchetti    Yamaha R1    01:36.591
2    I. Radulović    Suzuki GSXR 1000    01:36.958
3    P. Bičiště    BMW 1000    01:37.243
4    M. Martin    Honda CBR 1000RR    01:38.243
5    A. Florean    Ducati    01.40.313
6    T. Šubrt    Yamaha R6    01:42.195

Tým sa tento úvodný podnik sezóny 2015 skončil a účastníci sa vydali na cestu domov. Myslíme si, že pre všetkých to bolo tento rok prvé zvezenie sa a testovanie nielen seba, ale aj techniky na nadchádzajúcu sezónu. Počas akcie došlo aj k niekoľkým zraneniam, ale nakoniec s dobrým koncom, a tak dúfame, že sa všetci zase čoskoro uvidíme na dráhe a to už za mesiac 20. apríla 2015 na úvodnom podniku Racetrack.cz na mosteckom autodróme. Ten na nás chystá aj niektoré prekvapenia v podobe zrekonštruovaných boxov a ďalších noviniek, s ktorými sa môžete zoznámiť počas Motoshow autodrómu Most. Tá sa uskutoční v nedeľu 5.4. a ste na ňu samozrejme srdečne pozvaní. Viac informácií o tejto akcii Vám prinesieme v nasledujúcom článku.

Racetrack.cz