Pierre Coppa testoval v Španielsku

Richard Karnok 3

Úspešné testovanie na španielskom okruhu Almeria má za sebou česko-taliansky motocyklový pretekár Pierre Coppa, ktorého kariéra by sa mala od budúcej sezóny uberať celkom iným smerom ako tomu bolo doteraz.

Po rokoch strávených v alpsko-jadranskom šampionáte a na českých prírodných okruhoch sa totiž tomuto 24-ročnému pretekárovi naskytla skvelá príležitosť testovať spoločne s tímami Blusens Avintia a RBA Racing. Prvý z nich je známym zo svetového šampionátu MotoGP, kde v jeho farbách štartujú pretekári vo všetkých troch triedach, druhý je účastníkom Medzinárodných majstrovstiev Španielska a oba vzájomne spolupracujú. Pierre sa tak pri testoch mohol spoľahnúť na skutočne profesionálne zázemie a starostlivosť, keď pracoval pod dohľadom Ricarda Jového, manažéra tímu Blusens Avintia a k dispozícii mal kompletný tím špecialistov pre motocykle kategórií Moto3 a Moto2.

Pierre sa najprv potreboval zoznámiť s okruhom, a tak deň pred spomenutým testom tu najazdil takmer štyri desiatky kôl so svojou dvojtaktnou 125-kou. Na druhý deň zdržala začiatok jazdenia mokrá trať a preto sa namiesto o deviatej hodine začalo až o 11:30. Za ten čas sa nachystal motocykel kategórie Moto3 na Pierrovu postavu a krátko pred poludním sa už šlo naostro. S každým odjazdeným kolom boli dosiahnuté časy stále rýchlejšie, Pierre si na pre neho neznámy motocykel veľmi rýchlo zvykol a aj v tíme ocenili jeho neuveriteľnú schopnosť absorbovať toľko nových informácií. Pri prvom zvezení na motocykli Moto3 na novej trati absolvoval okolo šesťdesiat kôl a dokázal zajazdiť  čas 1:47 min na kolo, vďaka ktorému od členov tímu zožal zaslúžený potlesk. Test s motocyklom, na ktorom mal predviesť svoj um, teda dopadol na výbornú.

Nasledovalo jazdenie s motocyklom kategórie Moto2, ktorý je predsa len oveľa vzdialenejší tomu s čím Pierre jazdieval doteraz. V tomto prípade teda nešlo o dosiahnuté časy, ale o potvrdenie, že si dokáže rýchlo zvyknúť aj na pre neho celkom neznámy motocykel. Po 25 absolvovaných kolách mohlo prísť zo strany tímu k hodnoteniu Pierrovho celodenného výkonu. Keďže cieľom testov bolo zistiť, či je pre rok 2013 lepšie jeho kariéru smerovať do Majstrovstiev sveta triedy Moto3, či do španielskeho šampionátu vyššej kategórie, výsledok bol dôležitý. Podľa predstaviteľov tímu by Pierre mohol okamžite nastúpiť do svetového šampionátu, ale pri jeho výške a hmotnosti by na súperov v najnižšej kategórii rozhodne strácal, čo sa potvrdilo aj na výsledkoch z telemetrie. Odporučenie teda smerovalo k jeho účasti v španielskom šampionáte triedy Moto2, s možnosťou voľných kariet pre účasť vo vybraných podujatiach majstrovstiev sveta.

Už zimné testovanie by mal teda Pierre absolvovať v Španielsku, ktoré sa tak od konca januára na čas stane jeho novým domovom. K dispozícii totiž bude mať kompletný tréningový režim tímu Blusens Avintia a RBA Racing.

„Je to splnený sen, nikdy predtým som niečo podobné nezažil,“ neskrýva nadšenie Pierre. „Predtým sme o tom hovorili ako o rozprávke, ale stalo sa to skutočnosťou a bolo to ako z inej planéty. Doteraz som bol zvyknutý robiť na motorke sám či s kamarátom a zrazu som mal k dispozícii celý tím profesionálov, ktorí sa o mňa skvele postarali.“ A čo vraví na motocykle, na ktorých testoval? „Moto3 je super, ja sám som bol predtým voči týmto motocyklom rezervovaný, predsa len som odchovanec dvojtaktných pretekárskych strojov, ale svoj názor som musel pozmeniť,“ vysvetľuje. „Jazdiť na tom je zábava, motor pracuje výborne v celom priebehu otáčok a takisto podvozok bol vynikajúci, takže som si to naozaj mohol užívať. Na stroji Moto2 to ale bolo pre mňa celkom niečo iné,“ priznáva Pierre. „Tvrdý podvozok a celkom iná spojka, ktorá mi dala riadne zabrať, zatiaľ som na tom ešte nemal potrebnú istotu, za taký krátky čas som ju ani získať nemohol.“ Svoju budúcnosť si však v tejto triede vie predstaviť: „Je to o zvyku, viem, že pri ďalšom jazdení to už bude iné, časom budem určite vedieť využiť všetky prednosti, ktoré tento motocykel ponúka. Milujem jazdenie a nech by to bolo na akomkoľvek motocykli, tak verím, že si to budem poriadne užívať. Som veľmi vďačný môjmu manažérovi a všetkým, ktorí mi umožnili dostať sa až sem.“

Spokojnosť s Pierrovým testovaním neskrýva ani jeho manažér, Slovák Milan Lastovka: „Pierre urobil obrovský kus práce a to nielen na samotnom testovaní, ale aj v období predtým. Pred pár mesiacmi rozmýšľal, či nebude musieť ukončiť svoju pretekársku kariéru a dnes môže rozmýšľať o svojej budúcnosti v oveľa vyšších sférach aké poznal doteraz. Za tým však stojí jeho neuveriteľná schopnosť pracovať na sebe. Tréningový režim, fyzický, psychický aj stravovací, ktorý absolvoval v uplynulých týždňoch, priniesol ovocie a veľká spokojnosť  a slová uznania na jeho adresu zo strany predstaviteľov španielskeho tímu sú toho jasným dôkazom. Vďaka jeho výborným výkonom sme sa mohli so Španielmi baviť priamo o jeho budúcnosti, pričom sme sa zhodli na tom, že pri jeho telesných parametroch by jeho účasť v triede Moto3 bola zbytočnou investíciou a bude teda pre neho najlepšou cestou účasť v španielskom šampionáte triedy Moto2 s tým, že v druhej polovici sezóny, keď už bude na motocykel zvyknutý, absolvuje s voľnou kartou minimálne tri Veľké ceny v majstrovstvách sveta.“

3 komentárov k článku “Pierre Coppa testoval v Španielsku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *