Motocyklová legenda Peter Baláž hovorí o Abajovi

Richard Karnok 2

Česko-slovenská motocyklová legenda, 10-násobný federálny šampión Peter Baláž, sa netají sympatiami k českému pretekárovi Karlovi Abrahamovi, ktorý háji farby Českej republiky v najprestížnejšom motocyklovom seriáli MotoGP.

Abraham počas kariéry vo svetovom šampionáte vybojoval mnoho skvelých výsledkov. Tým najväčšími sú víťazstvo v pretekoch kategórie Moto2 v roku 2010 vo Valencii, aj tretie miesto z toho istého roku z japonského Motegi, no 27-ročný pretekár sa môže pochváliť aj výbornou sezónou v tohtoročnom seriáli MotoGP, keď ako jazdec tímu Pull & Bear Aspar vybojoval výborné druhé miesto v kvalifikácii na argentínsku GP, ale aj skvelé siedme miesto v Assene a ďalšie bodované výsledky, pričom neraz končil ako najúspešnejší netovárenský jazdec značky Ducati, od ktorej mal k dispozícii dva roky starý model motocykla.

Žiaľ, napriek spomenutým úspechom sa okrem množstva Abajových fanúšikov nájde dosť neprajníkov, ktorí mu vyčítajú, že vo svete jazdí len vďaka peniazom svojho otca. Títo jedinci dokážu svojimi urážkami znepríjemniť snahu mladému pretekárovi, ktorý to ako jazdec z nič neznamenajúcej krajiny vo svete motocyklového biznisu nemá jednoduché.

O tom sa v minulých rokoch neraz presvedčil, keď dodávatelia techniky len s úsmevom reagovali na jeho pripomienky týkajúce sa kvality materiálu. A ešte niečo si títo „fanúšikovia“ pretekov neuvedomujú. To, že vyššie spomenuté úspechy Abajovi otec kúpiť nemohol a sú dielom len a len jeho jazdeckých schopností.

Našťastie sa však Abaja môže oprieť aj o podporu ľudí, ktorí v motocyklovom športe mnoho dokázali. Či už sú to jeho súčasní súperi, alebo legendy motocyklovej histórie. V tomto smere jeho kvality už neraz vyzdvihol Bohumil Staša starší a tentoraz sa na jeho obranu postavil aj Stašov bývalý súper a kolega, slovenský pretekár Peter Baláž.

„Priznám sa, že mojou srdcovou záležitosťou je Valentino Rossi, som ale nesmierne rád, že okrem Valeho mám ešte komu fandiť. Je to Karel Abraham,“ vraví Baláž. „Môj obdiv má z toho dôvodu, že je seriózny a viem, že si veľa vecí musel v živote odoprieť.  Po pádoch musel vstať a začať odznova cvičiť, trénovať, aby ukázal, čo v ňom je. Tak ako aj ja, keď som kedysi jazdil, a to sme mali podstatne iné podmienky, ako dnešní pretekári. Keď som nedojazdil, vždy sa našlo pár neprajníkov, ktorí sa ma snažili urážať a vysmievať sa mi, že načo jazdím, keď padám. Keď som začal jazdiť v zahraničí, zas mali plno rečí, že tam zostanem, že sa nevrátim. A keď som sa vrátil, zase ohovárali, že som hlúpy, že som sa vrátil. Snažili sa ma rozoštvať so Stašom, ale ani to sa neprajníkom nepodarilo. Som rád, že aj v dnešných časoch mám takých priateľov ako  je Giacomo Agostini, Paolo Bianchi, Marco Lucchinelli a medzi nich zaraďujem práve aj Abaju. Kája viackrát dokázal, že to vie aj napriek tomu, že v zákulisí sa nie vždy odohrávajú čisté veci. Pred niekoľkými rokmi som bol na MotoGP vo Valencii a vtedy mi jeden mechanik, kamarát Talian, povedal, že Kájovi nedávajú dobrý materiál. Už vtedy som to povedal jeho otcovi a aj jemu s tým, nech si nikoho nevšíma a nech jazdí podľa seba. Aj tak je totiž veľa ľudí, ktorí mu fandia.
Abajovi prajem, aby nepočúval hlasy neprajníkov a aby zostal takým, akým bol doteraz, aby bojoval, ako sa len dá. Každý z nás má možnosť niečo skúsiť a keď niečo dokáže, nech sa porovnáva s ostatnými. Jeho pôsobenie v najvyššej súťaži MotoGP je zaslúžené, veľa na sebe pracoval. Je jasné, že najviac môže ďakovať svojmu otcovi, ako ja kedysi mojej babke. Verím, že výdrž bude a keď bude lepšia motorka, budú aj lepšie výsledky. Je treba  nevzdávať sa, tak ako som sa aj ja nevzdával, keď som býval polámaný. Vždy sa niekto nájde, kto ho povzbudí. Teším sa z jeho výsledkov v tohtoročnej sezóne a želám mu do budúcej v roku 2018 čo najviac bodov.“

Text: Peter Baláž a Richard Karnok
Foto: Abajafans, AMD Brno a Richard Karnok

2 komentárov k článku “Motocyklová legenda Peter Baláž hovorí o Abajovi

  1. Presne pomenované Peter. Platilo to odjakživa a platí dodnes. Málokto dokáže ohodnotiť, že jazdec podal možno vrcholný výkon práve vtedy, keď má problémy.
    A je nanajvýš trapné, že pretekár, ktorý jazdí Majstrovstvo sveta Moto GP, dnešnému fanúšikovi nestačí a že sa ho musíš zastávať Ty, ktorý si v tomto športe v daných podmienkach dokázal maximum, pretože bežný divák si nedokáže predstaviť, čo to všetko obnáša, čo to všetko stojí. V TV to vyzerá veľmi jednoducho.
    (Nie je to ojedinelý prípad v našom športe, podobné hlasy sa ozývali aj popri našej špičkovej slalomárke Zuzulovej, keď nevyhrala Svetový pohár, či Moravcovej, keď nevyhrala olympiádu. Mohol by som o tom rozprávať, mám v tomto smere životných skúseností dosť.)
    Divákov samozrejme treba, ale ich znalosti sú väčšinou veľmi obmedzené či technická stránka a o histórii si tiež netreba robiť ilúzie a len zostáva veriť, že mená ako Agostini, Bianchi, Luchinelli alebo nedajboh Hailwood im ešte niečo hovoria……
    Prajem veľa šťastia, úspechov a pohody Karlovi i Petrovi či Bohušovi!

  2. Krásně napsané, není co dodat. Peterovi přeji zdraví, štěstí a pohodu a Abajovi ať se daří, zdraví, štěstí a ať si splní své motoristické sny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *