Peter Appel na pretekoch supermoto vo Vysokom Mýte

Richard Karnok

Po cca 3 rokoch bez pretekov som absolvoval moje prvé preteky v kategórii supermoto S9 (bez offroad) v rámci majstrovstiev ČR vo Vysokom Mýte na motorke Husqvarna FS450.

Trénovať sa dalo už v piatok, tak sme to využili. Počasie nám doobeda prialo a postupne som si zlepšoval časy. Pohyboval som sa niekde v strede časov jazdcov. Poobede už bolo počasie ako na hojdačke. Jazdci z vyššej kategórie S1/S2 začali jazdiť aj offroad, tak som si to chcel, za skúseným jazdcom, „svojim štýlom“ vyskúšať. Ešte na asfalte som ale chytil pekný highsider, vypľulo ma ako nič aj s motorkou do vzduchu, čo si odniesla spojková páka, takže som dotrénoval. Asi to nebol dobrý nápad…
V sobotu už boli oficiálne tréningy podujatia, počasie bolo od rána nepriaznivé, takže som bol na trati iba poobede. V rámci svojej kategórie som dosiahol najlepší čas, čo ma veľmi potešilo.

V nedeľu sa opakoval rovnaký scenár, celú noc aj ráno pršalo, takže voľný tréning som vypustil. Toto podujatie sme mali také testovacie a zatiaľ som vodu vôbec v tejto triede nejazdil. Neskôr sa počasie predsa len trochu zlepšilo, ale trať pre moju kvalifikáciu bola stále ešte mokrá. Počkali sme teda pokiaľ dráha čo najviac vyschne a na kvalifikáciu som išiel neskôr tak, aby som na slickoch povinne prešiel aspoň tri kolá – na istotu. Dráha sa aj počas kvalifikácie zlepšovala a podarilo sa mi kvalifikovať (aj s pádom) na 5. pozícii.

Prvé preteky boli konečne lepšie počasie, všetko vyzeralo optimálne, avšak traťový komisár nás (oprávnene) poslal na štart z poslednej pozície, nakoľko sme prišli o 1 minútu neskôr na zoradenie. Za chyby sa platí, ale nevadí, mal som dobrý štart a hneď po štarte som sa posunul o dve pozície. Potom nasledovala stíhacia jazda a postupne som sa posunul o ďalšiu pozíciu. Snažil som sa dotiahnuť do hlavnej skupiny, ale už sa mi ich nepodarilo stiahnuť. Po prvých pretekoch z posledného miesta som bol priebežne na 3. mieste. Za 20 minút sa strhla silná búrka. Po zvážení situácie sme už motorku zbalili, keďže druhé preteky mal byť cca o 1 hodinu.

Počasie ale znovu, tentoraz v dobrom nesklamalo. O 10 minút svietilo slnko, dráha začala schnúť, a tak sme začali slicky nahrievať. Dráha pre druhé preteky bola ešte v dôležitých vracákoch vlhká, a tak všetci jazdci mali obuté mokré pneu. Riskli sme to a oplatilo sa. Podarilo sa mi opäť dobre odštartovať, dostal som sa pred dvoch jazdcov na tretiu pozíciu. Úvod bol ešte kvôli podmienkam z mojej strany opatrný. Postupne som ale náskok prvých dvoch jazdcov znižoval. Na slickoch som dosiahol najlepší čas a vyzeralo to veľmi nádejne. Štyri kolá pred koncom ale začalo znova pršať a bohužiaľ som sa tomu musel prispôsobiť. Napriek tejto situácii som sa snažil dvoch jazdcov až do konca závodu predbehnúť. Do cieľa sme prišli všetci traja v podstate naraz, rozdiel medzi mnou a prvým jazdcom bol cca 0,38 s, takže som skončil v druhých pretekoch, ako aj celkovo na treťom meste.

Boli to asi najbláznivejšie preteky aké som zažil. Zažité situácie mi ukázali kde mám silné miesta po fyzickej aj psychickej stránke, čo môžem ďalej rozvíjať.
Chcem sa poďakovať jazdcom za profi rady a povzbudenie, otcovi za zabezpečené zázemie a zvolenú taktiku, ako aj všetkým za pomoc s motorkou po páde. Veľmi si to vážim.

Tlačová správa Petra Appela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *