Pavol Dekánek mal nehodu na bicykli, vinník z miesta činu ušiel!

Richard Karnok 7

Chcel by som Vás poprosiť o pomoc pri pokuse o odhalenie totožnosti nezodpovedného vodiča, ak sa vôbec pomenovanie „vodič“ na takéhoto jedinca dá použiť. O pomoc prostredníctvom Vašej redakcie som sa rozhodol aj z dôvodu, že účastníkom nepríjemnej udalosti sa stal môj spolužiak a priateľ, 8-násobný majster Československa, motocyklový pretekár Pavol Dekánek.

Vo štvrtok 16.08.2018 sme spolu v cukrárni v Nitre zaspomínali na naše cyklistické začiatky na Myjave a posťažovali sa aj na bezočivosť dnešných vodičov. Pavol momentálne podniká v autobusovej doprave. Doviezol na výstavu Agrokopmlex návštevníkov z Myjavy a ako je u neho zvykom, z kufra autobusu vytiahol svoj cestný bicykel a po našom rozlúčení sa išiel ešte previezť po nie až tak frekventovanej ceste okolo letiska Janíkovce smerom na Čechynce. Cesta za letiskom mierne stúpa, a tak veľký traktor s trojnápravovou vlečkou musel pred horizontom počkať a obehol ho až po prekonaní horizontu. Zdržanie zrejme naštvalo vodiča červeného vozidla a krátko po tom, čo Pavla obehol traktor, on pri obiehaní schválne prudko strhol volant doprava a narazil do neho bočnou stranou, čím ho zhodil pri rýchlosti cca 35 km/hod, pričom aj on sám zbehol do jarku, ale nezastaviac pokračoval ďalej. Udalosť sa stala v čase medzi 14:15 až 14:30 hodine.

V strese si Pavol bohužiaľ nevšimol značku vozidla, iba zaregistroval červenú farbu a to, že sa jednalo o auto menšieho typu. Zmysel pre zodpovednosť mu velila vrátiť sa k svojim klientom a odviezť ich domov, na privolanie polície nebol priestor a čas. Večerné vyšetrenie v myjavskej nemocnici našťastie nepotvrdilo žiadne zlomeniny. Žiaľ, po neustupujúcich bolestiach zrazeného a opakovanom dôkladnom vyšetrení sa ukázalo, že utrpel nalomenie dvanásteho stavca chrbtice.

Po telefonickom rozhovore s redaktorom rozhlasovej relácie Pozor zákruta! z Banskej Bystrice, som môjmu priateľovi Pavlovi sprostredkoval radu, aby v každom prípade nahlásil uvedený konflikt na polícii. Na základe toho už polícia podniká potrebné kroky k vyriešeniu prípadu.

Tak to sa už mne (a iste nielen mne) nezmestí do mozgovej kapacity!!! To už je možné ľudí trestať za ich obetavosť, ľudskosť? Po vydýchaní sa zo šoku, ešte s adrenalínom v tele a zistení, že nie je fyzicky poranený, mal jedinú pochopiteľnú snahu nenechať čakať pri autobuse viac ako 40 ľudí. Je tak ťažké si domyslieť, koľko času by trvalo privolanie hliadky, vyšetrovanie a pri známej akčnosti a možnosti polície čakať na úspešné vypátranie piráta ciest? Tak toto si asi žiadny súkromný dopravca z dôvodu svojej spoľahlivosti nemôže dovoliť.

Možno je spravodlivosť slepá, ale predsa nemôžeme rezignovať na ľudskosť, dávať na prvé miesto pokutu pre poškodeného a vôbec sa nezaujímať alebo sa nepokúsiť vypátrať potenciálneho vraha.
Ja som si bol v sobotu pozrieť inkriminované miesto a zistil som, že v nasledujúcej obci Čechynce sa nachádza pri ceste budova školy, na ktorej je umiestnená kamera, v ďalšej dedine Malý Cetín je veľký poľnohospodársky podnik, odkiaľ mohol byť traktorista, ktorý celý incident mohol vidieť v spätnom zrkadle – to sú iba moje amatérske postrehy.

S pozdravom „Nebuďme ľahostajní a vážme si slušných ľudí, ktorí spravili aj niečo viac pre Slovensko!“

Zdenko Šlúch, Nitra

7 komentárov k článku “Pavol Dekánek mal nehodu na bicykli, vinník z miesta činu ušiel!

  1. Palko, skoré uzdravenie prajeme , a pevne dúfam , že toho idiota chytia a patrične potrestajú, karma sa mu určite postará o jeho osud.

  2. Neviem, kde sa berie tá drzosť a arogancia u mnohých šoférov. Či za to môže nervózna doba, keď sa všetci ponáhľame, alebo sledovanie nových vzorov aj na Moto GP či v F1, kde si majstri sveta kopú do kapotáží v 150 kilometrovej rýchlosti, alebo zostrelia bez milosti aj vlastného stajňového kolegu. Pred pár rokmi som sa spýtal Franka Mrázeka, (pre tých čo ho nepoznajú 12 násobný majster Severnej Ameriky, 20 násobný majster Kanady, Majster ČSR) či jazdí aj mimo pretekov na nejakom motocykli. Odpovedal mi „už ma niekolkokrát vyhnali až na chodník, tak som toho nechal.“ Človek sa dnes necíti bezpečne ani v aute, nie to na bicykli. A tak Pali dúfame, že to Tvoje zranenie zostane bez následkov, držíme palce!!! Len mám obavy, že my všetci milovníci velocipédov, budeme musieť prejsť na stacionáre! Edo a Marián

  3. Co to musí být za zlýho hajzla,co dokáže něco takovýho udělat.To se nedá pochopit.:-( :-(Pavlovi samozřejmě brzký uzdravení. Uff!

  4. Palino, žijeme bláznivý svet.
    Držíme Ti palce a želáme skoré uzdravenie !
    Julo a spoj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *