Opustil nás Milan Šobáň starší…

Richard Karnok

Dnes, 9. septembra 2013, navždy dotĺklo srdce jednej z legiend československého motocyklového športu, Milana Šobáňa staršieho, ktorý svojho času štartoval aj v Majstrovstvách Slovenska a zapísal sa aj do listiny šanpiónov. Po zranení, ktoré utrpel vlani na pretekoch v Radvaniciach, nakoniec boj o život prehral.

Milan Šobáň, narodený 28. 2. 1937, začínal pretekať v roku 1953 ako súťažák, o dva roky presedlal na okruhy, ktorým zostal verný do konca. V priebehu rokov jazdil temer všade, temer vo všetkých triedach a temer na všetkom. Je to zjednodušene povedané, ale ak si zoberieme triedy od 50 ccm po moná vrátane oldtimerov v súčasnosti, za päťdesiat rokov na našich tratiach sa toho dalo stihnúť skutočne dosť.

Najväčšie úspechy dosiahol v triede do 50 ccm, kde v roku 1971 skončil v Majstrovstvách ČSSR na celkovom štvrtom mieste a k tomu sa mu podarilo bodovať šiestym miestom na Grand Prix v Brne v 50-kach!  V nasledujúcich rokoch sme ho mali možnosť vidieť vo vyšších triedach, rok 1974 mu priniesol siedme miesto v republike v triede 350 ccm. Neskôr začal aj so synom jazdiť za klubové farby Malaciek a v slovenských majstrovstvách dosiahol v roku 1988 na titul v triede 125 ccm, ktorá bola v tej dobe najnabitejšou.

Štartoval na mnohých medzinárodných pretekoch u nás so striedavými úspechmi, vždy úmernými kvalite motocykla. Okruhy mal rád technické – Hořice, Jičín, Prievidzu, Brno, Karvinú, ale aj Piešťany. No a ako každý patriot zo „Slovácka“, bol v podstate veselá kopa, zaspieval si s harmonikou aj bez nej. Preteky u Šobáňovcov vždy tvorili celoživotnú filozofiu.

Odišiel skvelý pretekár, odišiel vzácny a nenahraditeľný človek.

Česť jeho pamiatke!

Redakcia Moto-cup.sk vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým.