Opustil nás František Tofel

Richard Karnok 3

Včera 16. októbra 2011 zomrel vo veku 66 rokov bývalý trojnásobný majster Slovenska František Tofel (narodený 13. 4. 1945). Patril k jedným z mnohých českých pretekárov, ktorí výrazne zasiahli do historických výsledkov Majstrovstiev Slovenska.

 

Rodák z Frýdku-Místku začínal s pretekmi už začiatkom sedemdesiatych rokov. Už v roku 1964 patril k stáliciam v triede 175 ccm, čiže zažil dobu súperov ako Kročka, Deliman, Parus. Od tej doby patril k inventáru československých majstrovstiev a keďže nebol žiadnym drobčekom, presedlal na vyššie triedy.

Nasledovalo jeho dlhoročné hosťovanie v piešťanskom klube a tým aj miesto v našich domácich majstrovstvách. Tým rozšíril svoje aj tak dosť bohaté putovanie po tratiach v celej republike. Súperi a kamaráti z depa to privítali, Ferko bol známy ako veselý „ogar“, čo skutočne nepokazil žiadnu zábavu. U nás sa mu darilo impozantne, už v druhom roku hosťovania si vyjazdil titul Majstra SR v 350 ccm (1980).

Nasledujúce roky sprevádzali sem tam technické problémy, ale ako odmena prišiel zaslúžený druhý titul v roku 1984 v pollitroch. A to rozhodne nemal motocykle z GP… A práve v tejto kráľovskej triede mu patrí aj historický posledný titul z roku 1988, celkovo tretí v poradí. Presedlal na Rotaxa 250 a na našich tratiach sme ho videli ešte do roku 1992. Vtedy už odovzdával skúsenosti a rady dvom synom – Františkovi ml. a Štěpánovi, ktorí po vzore otca neodolali vábeniu rýchlych motocyklov.

Štartoval na viacerých medzinárodných pretekoch, ale zrejme ako TOP výsledok by radil preteky na Cene Slovenska v roku 1986, keď bol v triede do 500 ccm dvanásty, ale toto miesto znamenalo zlatý veniec v pretekoch M-ČSSR !

Športová komisia CPM a redakcia serveru moto-cup.sk vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalej rodine.

ČESŤ JEHO PAMIATKE!

3 komentárov k článku “Opustil nás František Tofel

  1. Vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodine. Dobre sme ho poznali. Rodina Bertoli, Piešťany;

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *