Nová kniha v predaji: JAWA 90

Richard Karnok 2

Nová publikácia, v ktorej sa dočítate príbeh kométy, ktorá neočakávane zažiarila na motocyklovom nebi bývalého Československa. Prekvapila náš svet svojim dizajnom a nadčasovou koncepciou výkonného motora. Knihu si môžete objednať pod nasledujúcim článkom.

Nakoľko sme dlžní záujemcom o podrobnú históriu tohto stroja knižnú publikáciu nabitú faktami a zaujímavosťami z jeho zrodu, podujal som sa vyplniť túto medzeru.

Oprávňuje ma k tomu skutočnosť, že som bol pri ňom s ostatnými kolegami od počiatku jeho zrodu na konštruktérskej tabuli v r. 1965. Pri kreslení originálov výkresov z ceruzkových podkladov, pri zhotovovaní prototypov v prototypovej dielni, pri skúškach simulujúcich montáž na páse, pri prevádzkových skúškach, zaisťovaní subdodávateľov a nakoniec pri zavádzaní do sériovej výroby.

Formou voľného rozprávania predstavím prácu aj sériovej konštrukcie, ktorá po nás prevzala dokumentáciu. Nebudem sa striktne pridržiavať zaužívaných zvyklostí, jednotlivé témy sa budú prelínať tak, ako problémy prichádzali či navzájom súviseli.

Kniha sa zaoberá hlavne ťažkosťami, ktoré musí riešiť každý konštruktér pri každom projekte. Ospevovať jeho vlastnosti môže až neskôr reklamný odborník, obchodník či redaktor tematického magazínu, keď sa kruh povinných kapitol uzatvára. Dozviete sa aj niekoľko „perličiek“ z podniku i zaujímavé okamihy z tých časov, ktorými som chcel trochu oživiť suchý, technický charakter tejto publikácie.

Je to nezvyklá spoveď bez prikrášľovania, ktorú neuvidíte často na stránkach kníh. Bude búrať rôzne mýty ohľadne našich motocyklov, ktoré sa objavujú na internete alebo v časopisoch. A troška búra mýtus lokálpatriotov i svätožiaru okolo iných motocyklov, vyrábaných v Československu.

Prezentujem zároveň aj neskrývanú nespokojnosť s podriadeným postavením motocyklovej výroby PS voči iným výrobcom a stavu panujúcom v tejto oblasti u nás.

Budete svedkami, že aj pod Manínmi nechýbala invencia a nápady, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia. A to si dnes pripomenieme len tri modely – Manet UR–50, SK–90 (Jawa–90) a VM–238 Mistral.

Kniha začala vznikať na konci roka 2016. Využíva bohatý archív, zhromaždený počas mojej konštruktérskej praxe, skúsenosti z prevádzky motocykla SK–90, ktorý som vlastnil aj získané materiály z rôznych prameňov. Tiež skúsenosti s motorom SK–120,6 ccm na tratiach motokárových pretekov, kde som bol aktívnym konštruktérom. Ide o druhú knihu z pripravovanej série publikácii o motocykloch z Považských strojární.

Prvá kniha, venovaná motocyklu Manet M90 z r. 2016, sa v úvodnej časti venovala zaujímavej histórii podniku, zbrojnej výrobe a chladničke Maneta. Tiež podmienkam práce konštruktérov v neskorších rokoch. Stretla sa s neočakávaným úspechom, dovolím si konštatovať, na základe len kladných ohlasov.

Zdeno Metzker st.

I. vydanie
strany: 255
väzba: mäkká (V2)
tlač: plnofarebná
rok vydania: 2017
rozmery: 225 X 170
jazyk: slovenský jazyk
náklad: 1100 kusov
ISBN: 978-80-972233-1-1

Cena knihy: 25,-€ + poštovné (3,20,-€)

Kniha je vypredaná

2 komentárov k článku “Nová kniha v predaji: JAWA 90

  1. Keď vidím ako autora Zdenka Metzkera, záruka kvality je daná a nespochybnitelna. Teším sa už teraz!

  2. Zdenko!
    Tvoja Kniha o Manetoch bola vynikajúca, podrobná a vyčerpávajúco presná v každom smere, či sa to týkalo motocykla alebo konštruktérov. Rád si ju beriem do ruky stále. Jawa SK-90 mi bola blízka v dobe jazdenia, tak sa teším o to viac. S mojou objednávkou určite počítaj!!! Marián

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *