Nová kniha: Bohumil Staša Slavná léta s ČZ i Jawou

Richard Karnok

Životná cesta Vincenta, Bohumila st. a Bohumila ml. Stašovcov je príbehom deda, otca a vnuka, ktorí prepadli motocyklovému pretekaniu. Stovky kilometrov sa v ohromnom tempe pozerali vďaka svojmu umeniu a odvahe smrti do očí. Nebezpečný šport ich životom prechádzal tak silno ako ich láska k motocyklom. Takých osudov nie je veľa, navyše tak úspešných. Stašovci štartovali v nespočetných pretekoch, vyhrávali i prehrávali. Dostali sa na rad európskych okruhov, reprezentovali Československo a Českú republiku, motorizmus aj slávne továrne a značky.

Knihu som si objednal ešte v predpredaji za 9 Eur, o deň neskôr cena stúpla už o viac ako jedno Euro. Samozrejme, ceny sú v kníhkupectvách rôzne, v tomto čase sa dá kúpiť od 10,78,-€. Kníhkupectvo si môžete vybrať na internete sami, knihu vám z vlastnej skúsenosti jednoznačne doporučujem, sám autor, Jiří Vohlmuth, je zárukou kvality, jeho kníh mám v knižnici niekoľko a rád sa k nim vraciam.

Táto nová publikácia z pera Jiřího Wohlmutha si kladie za cieľ uchovať pre všetkých milovníkov pretekania chronológiu úspechov aj priebeh kariéry jednej z našich najúspešnejších osobností československého motocyklového športu. Hlavný protagonista tejto knihy, Bohumil Staša starš,í podľa rodinných záznamov odjazdil úctyhodných 829 pretekov. Vyhral ich 217, 92-krát došiel druhý a 32-krát bol v cieli tretí. V celkovom súčte dalo jeho pretekanie 61 490 rýchlych kilometrov, za ktorými nacestoval 261 700 km! To je určite obdivuhodná porcia. Neskôr začal stavať vlastné motocykle a k pretekaniu priviedol aj svojho syna Bohumila mladšieho. Aj on sa stal niekoľkokrát majstrom republiky a štartoval aj v pretekoch majstrovstiev sveta. Kniha čitateľom ponúka podrobný prierez vývojom nášho povojnového pretekania, ešte na tradičných mestských a prírodných okruhoch. Doplnená je množstvom dosiaľ nepublikovaných fotografií z rodinného albumu Stašovcov, ktoré dokresľujú spomienky na slávne okruhy aj preteky, na dobu krásnych vavrínových vencov a úžasnú atmosféru, ktorú už nie je možné zažiť.

Väzba: Pevná
Jazyk: Český
Počet strán: 152
Rozmery: 160×240 mm
Hmotnosť: 0,461 kg
ISBN: 978-80-247-5734-6
Rok vydania: 2015
Ean: 9788024757346
Katalógové číslo: 281161