Nová kniha: Babetta a Korado II.

Richard Karnok

Druhý diel rozsiahlej monografie považskobystrických mopedov „Babetta a Korado II.“ je najrozsiahlejšou publikáciou konštruktéra Zdena Metzkera st. Veľmi úspešný exportný výrobok na svetových trhoch dal meno celej kategórii našich vozidiel – BABETTA.

Pokračovaním jednostupňových mopedov typového radu 207 bude najprv prototyp Jawamatic, kde sa konštruktéri, okrem riešenia hlukových problémov, naučili urobiť motor s dvojstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho posledný variant nakoniec skončil zabudovaný v mopedoch základného typu M-210 a M-225. Tu sa objaví aj PA-50, motorová jednotka pre poľnohospodárov, používajúca viac dielov z motora M-210. Ako člen konštrukcie motorov vás Metzker oboznámi s detailmi a dobrodružstvami, ktoré sa bežne nezverejňujú. Pri čítaní nazriete aj do bohatej histórie vývoja v Kolárove.

Obnoveniu našej historickej značky Manet typom Korado a výrobe poľnohospodárskeho agregátu Agzat v divízii Považských strojární – Polnotech, predchádzal mix rôznych navrhovaných prototypov. Zvláštna kapitola sa zaoberá pohonnou jednotkou PA-50, malotraktorom Agzat a jeho rôznym príslušenstvom. Jeho prevodovka mala zaujímavú históriu, ktorú by málokto čakal u takéhoto výrobku.

Kniha obsahuje mimo iného typové značenie všetkých výrobkov, aj nezavedených prototypov, ktoré sa autorovi podarilo pre históriu zaznamenať z knihy typov sériovej konštrukcie. Unikátom je zoznam mnohých prototypov motorov konštrukcie. Počty vyrobených mopedov všetkých typov, časté zmeny farebných kombinácií pre rôznych zákazníkov, k tomu VIN číslovania s kódmi.

cena: 25 € / 640 Kč
strany: 304
tlač: plnofarebná
rok vydania: 2019
rozmery: 225 X 170
jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-570-0133-1

V prípade záujmu si môžete objednať aj predchádzajúce knihy Zdena Metzkera, ktoré by rozhodne nemali chýbať v knižnici každého motocyklového nadšenca.

Informácie a objednávanie kníh nájdete na tomto odkaze: www.veteran-manin.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *