Návrat ďalších okruhov?

Richard Karnok 2

Asi pred desiatimi rokmi sa začal dosť vážny úpadok cestného motocyklového športu. Niežeby predtým nejako prekvital, ale vtedy sa na trati objavovalo čoraz menej pretekárov, ubúdali usporiadatelia, zmizol Hričov, Boľkovce pomaly končil Trenčín a tituly majstra SR sa v niekoľkých ďalších rokoch udeľovali len v triede 125 SP a štafetu držali len oldtimeristi s Podjavorinským okruhom v Novom Meste nad Váhom a takisto množstvom štartujúcich.

V roku 2007 sme zaznamenali príchod nových jazdcov a hoci sa to nedalo nazvať práve masovým náporom, predsa len sa o tituly majstrov Slovenska bojovalo v niekoľkých triedach. Navyše sa po štyroch rokoch konali preteky súčasných motocyklov Race for fun v Trenčíne a to až do času, kedy nám vyrástol prvý špeciálny okruh Slovakia Ring. Okrem toho sme sa akoby vrátili do minulosti a v kalendároch podujatí sa po rokoch znovu objavili preteky v Hlohovci (žiaľ len dočasne), v Holíči a neskôr aj v Kopčanoch. V ostatných dvoch rokoch už je teda konečne zasa kam chodiť, Slovakia Ring, Kopčany, Nové Mesto aj Holíč majú čo ponúknuť a na svoje si prídu vyznávači ako oldtimerských,tak aj súčasných pretekov.

No ani to by nemuselo byť všetko. V zákulisí sa čoraz častejšie hovorí o návrate pretekov na piešťanské letisko, ktoré bolo dlhé desaťročia hostiteľom najprestížnejších pretekov u nás, Ceny Slovenska. Za celým projektom sa skrýva osobnosť bývalého skvelého tamojšieho pretekára Rudolfa Mitošinku, ktorý tento rok oslávil 75. narodeniny a je ho možné stretávať stále na pretekoch. je zrejmé, že motocyklový šport je pre neho nevyliečiteľným postihnutím.

Mnohým nedáva spávať ani spomienka na preteky Race for fun, ktoré sa konali v rokoch 2007 – 2009 na trenčianskom letisku. A hoci sa ich posledný ročník skončil tragicky, tak toto podujatie zostalo v srdciach mnohých pretekárov zapísané svojou atmosférou ako niečo výnimočné…

Ak by do kalendára podujatí na Slovensku pribudli Piešťany aj Trenčín, bolo by to niečo výnimočné. Som rád, že sú u nás ľudia, ktorí majú chuť sa do niečoho takého púšťať a ja osobne im držím palce, pretože aj ich snaha môže priblížiť slovenský motocyklový šport viac do povedomia širšej verejnosti.

O akýchkoľvek novinkách v súvislosti so spomenutými plánovanými podujatiami vás budeme samozrejme včas informovať.

2 komentárov k článku “Návrat ďalších okruhov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.