Na slovíčko s majstrami Michelin Bikers Cupu 2016

Richard Karnok

Michelin Bikers Cup pokračoval aj v roku 2016 na naozaj vysokej úrovni. Dosahované výsledky a potrebná konkurencia, taktiež zahraničných jazdcov hlavne z Poľska a Nemecka, bola nielen v kategóriách 600 a 1000, ale tiež v kategóriách Naked do 750ccm a Naked cez 750ccm veľmi kvalitná. Opäť sa ukázalo, že amatérsky pretekať na profi úrovni je možné aj s bežnou cestnou motorkou, ktorú používate na ceste. Tesne pred štartom ďalšej sezóny tu máme teda krátke rozhovory s víťazmi predchádzajúceho ročníka.

Mr. SUPERSPORT (kategória 600cc) – Daniel Vokurka

Dan je stará známa firma, aspoň na okruhových dňoch Raceczechu, kedže vyhral celý seriál už vlani a tohtoročnú piatu sezónu zakončil rovnako. „Je to vždy veľký boj, nejdú mi veľmi štarty, a tak sa snažím o čo najlepšiu kvaldu, aby som mal miesto na dobiehania. Každopádne prvý som v Moste do šikany po štarte nikdy nedošiel a som zvedavý ako to bude prebiehať dnes. Mám to novo obuté, dal som nové brzdové dosky, zvyšok sa uvidí.“ A mal pravdu, štart bol opäť slabší, avšak po pár zákrutách sa Dan ako vždy dostal dopredu a túto pozíciu nepustil. Len tu bol rýchlejší Jaromír Chlup, takže do cieľa došiel až ako druhý.
Svoju Ninju už Dan jazdí tretí rok a tento rok potrebovala prvýkrát servis. „V Rakúsku som sebou šľahol a z vytočeného motora vyletelo tesnenie, takže to sa muselo urobiť. V Brne na vode to už zase fungovalo, po tohtoročnej sezóne ale dostane Ninja veľký servis.“ Do motora Dan nesiaha, ale všetko ostatné si robí sám. Vie prezuť gumy, štelovať si podvozok a keď práve nelieta po trati, trénuje na parkovisku. „Nedávno som si obstaral staré Gixxero a kužele a lietam na tom osmičky. Okolo kužeľa sa snažím dať kolienko, laktík a potom plnou parou vpred do ďalšej točky. Motorka má nefunkčnú päťku, ale vystačím si s prvými dvoma kvaltmi, a je to slušný záber na fyzičku.“ A ako sa Dan naučil jazdiť na okruhu? „Začal som na Gixxere, sem tam som sa zviezol, u nás hlavne s Racetrack a inak jazdíme s otcom za hranice. Tam sa dajú nazbierať tie najväčšie skúsenosti a je poznať, keď je človek rozjazdený.“ Dan má na konte cca 12 tratí a najviac ho vraj baví Sachsenring a Portimão. Budúci rok sa však chystá na ďalší seriál v rámci agentúry Raceczech, takže páni a dámy, jedného kvalitného súpera máte už teraz istého, hoci Dan nerieši body. „Aj keby sa na body nejazdilo, mňa by to bavilo, je to moje hobby. A najlepšie je, keď si to so mnou užíva aj moja priateľka, ktorá mi je vždy veľkou oporou.“

Mr. SUPERBIKE (kategória 1000ccm) – Alois Vokurka

V najsilnejšej kategórii tento rok zažiaril Alois „Starej pes“ Vokurka, ale ešte pred pretekmi si veľa šancí nedával … „Je tu samý mlaďas a veľká konkurencia, takže to môže dopadnúť všelijako. Každopádne celkovo by to mohlo klapnúť, ak so sebou neplácnem, tak do 8. miesta je to moje. A páčilo by sa mi to, pretože toto je pre mňa zrejme posledný šampionát. Či ho vyhrám, bude to fajn pocit, že som ešte niečoho schopný, že sa zveziem so synom, a že môžem vyhrať niečo iné, než len poukaz do kúpeľov.“ Hoci Alois je v tabuľke vysoko, predposledné preteky nedopadli práve dobre.
„V Brne na vode to bol absolútny horor. Išiel som to na šupkách z bazáru, ráno kvaldu na jednej gume a na preteky som mal pripravenú druhú, lenže sme zistili až pred pretekmi, že je pichnutá, takže som to musel dôjsť na tej z rána, ktorá už to mala za sebou. Navyše sa tam na mňa v každej zákrute lepil jeden súper a fakt som sa bál, že na mňa spadne, no a potom sa mi ešte nezapadne plégo na mojej starej prilbe a tým som skončil. Pritom preteky predtým som na vode išiel tiež na šupke, na ktorú sme chodili štyri roky čurať, a vyhral som to. Budúci rok ale naozaj žiadny šampionát. Sem tam sa zveziem a zase skúsim nejaké okruhy v cudzine, kde som ešte nebol, také tie málo známe, kde sa nejazdí WSBK ani MotoGP, ako je napríklad Zolder. Tento rok som bol len v Le Mans, ale budúci rok by som toho rád stihol viac a mám veľa rozjazdených gúm, tak ich musím niekde dojazdiť, kde sa nebude pretekať.“ Alois si na posledné preteky nasadil Shoeiku, ktorú vyhral vlani za druhé miesto a dostal sa na bedňu a v celkovom hodnotení na stupienok najvyšší. Svojím spôsobom ale môže hovoriť o šťastí. „Motorka mi tento rok raz horela, na Slovakia Ringu mi praskol olejový filter, prasklo to so mnou o zem a začalo to horieť. Uhasil som to štrkom, motorku sme potom museli vyhrabať. A ešte máme tento rok zvolávačku na kolieska v prevodovke, tak som rád, že sa to neroztrhlo.“ A rád bol nakoniec aj Michael Trötscher, pretože Alois mal pre neho pripravenú basičku pív, nech už by to malo dopadnúť akokoľvek.

Mr. NAKED DO 750 CCM – Jindra Slavík

A teraz pozor vážení, toto bude pre každého motivačná chvíľka. Malé Nakedy totiž vyhral človek, ktorý chodí už nejaký ten piatok o barlách a zatiaľ to vyzerá, že veľmi dlho bude. Lenže Jindra je ešte väčší kápo, ako ste mysleli. „Som ročník 1970 a na motorkách som začal jazdiť až v 36 rokoch. Vtedy ma ukecala priateľka Monča, že si kúpime motorku a budeme len tak jazdiť. Lenže potom ju to už na tandeme nebavilo a zaobstarala si svoju ZX-10R Ninju. Zo zvedavosti som sa na tom raz zviezol a bolo jasné, že čo nevidieť sa rozbehnem na okruh. To bol rok 2010 a o dva roky neskôr som išiel svoje prvé roadracingové preteky.
Hořice a prírodné okruhy, to je pre mňa najviac, ako pre niekoho iného MotoGP, a ma to tak lákalo, že už som mal pripravený Big Bang. Lenže vtom vypísali na rok 2012 kategóriu twin a to mi prišlo na ten štart rozumnejšie. Takže sme kúpili SV650, postavili z neho závodiak a hneď prvý rok z toho bol celkovo štvrtý flek. To ma nakoplo a ďalší rok som jazdil o celkové tretie miesto, keby som nezažil väčší kreš. Zozadu to do mňa poslal súper a ja som šiel k zemi a proti múru a cestou som vzal kolenom obrubník. Panva rozlámaná na šestnásť kusov, potrhané nervy v nohe a ďalšie chuťovky ma poslali na pol roka do nemocnice. Keď som odtiaľ odkríval a doktor mi povedal, že by som si mal zaobstarať vozík, vydržal som chvíľu pri televízii. Jedného dňa mi to ale nedalo, skúsil som bicykel a pár dní na to aj motorku. Tá je teraz pre mňa v plnom invalidnom dôchodku vlastne tým jediným, čo môžem robiť. Takže som sa vrátil na okruhy a tento rok aj na prírodné okruhy, kde ideme o body.“ A to Jindra pozná štyroch chlapcov s rovnakou diagnózou, traja z nich jazdia na vozíku a jeden je ležiaci. Toto je proste ukážka obrovskej vôle a odhodlanosti. A aj keď je občas limitovaný veľkou bolesťou, motorky a preteky, hlavne tie na prírodných okruhoch, sú pre neho úplne najviac. Zároveň ale hovorí, že ak by mal niekomu prekážať, nechá to tak a zostane len u tých okruhov, kde sa mu ako sa zdá nebývalo darí. Koniec koncov, zle si ale nevedie ani v tom RR a vraj plánuje na budúci rok veľký prestup!

Mr. NAKED NAD 750 CCM – Petr Melichar

Petr je svojím spôsobom nováčikom. Na motorke sa síce premáva od nejakých pätnástich a na okruh sa prvýkrát pozrel už pred niekoľkými rokmi, avšak tento rok je pre neho vôbec prvým, kedy odjazdil celý seriál pretekov. A ako sa zdá, všetky tie roky boli len čakaním, až to vyjde, a keď sa darí, tak sa darí. „Živím sa motorkami, vozím ich a predávam a času je tak zúfalo málo, že sa na motorke zveziem naozaj len občas. Tento rok to ale klaplo a podarilo sa mi zúčastniť sa všetkých pretekov a mám radosť, že mi to zatiaľ ide.“ Petr mal svoj titul istý už pred pretekmi, aj tak do nich nastupoval s nutnou dávkou nervozity.
„Mám na motorke prvýkrát rýchloradenie, a tak sa s tým zatiaľ skôr zoznamujem. Navyše nikdy nevieš, čo sa môže stať, hneď v prvom tohtoročnom jazdení som motorku pekne rozbil.“ Príslovie, kto nepadá, nezrýchľuje, teda na Petra ideálne sedí. „Na začiatku sezóny som jazdil Most cez dve minúty, teraz ho dávam za 1:53. Nie je to žiadna sláva, ale som spokojný. Je tu hrozne veľa rýchlych chalanov a ťažko povedať, či na to ešte vo svojom veku mám.“ Preteky dokončil Petr vo svojej kategórii na štvrtom mieste, a to za litrovými strojmi, a so svojou GSX-R750 si tak zároveň došiel pre celkové víťazstvo. „Som nadšený a budúci rok mám v pláne si to zopakovať.“ A to nie je vôbec zlý nápad. Však na neho dohliadajú jeho dievčatá: manželka, Bekinka a Nikolka, pričom do Mostu sa na posledné preteky museli uvoľniť zo školy, čo je ale dobrý dôvod, keď otec ide o titul s inak nepremožiteľným súperom, akým je Aprilia Tuono V4, BMW S 1000 R alebo KTM 1290 Super Duke R, no nie?!

A čo bude v roku 2017?
Agentúra Raceczech má už pripravené termíny na ročník 2017 a od prvého decembra ich bude možné zabookovať, preto sa môžete začať tešiť na ďalšiu sezónu plnú špičkových výkonov a zaujímavých súbojov opäť vo všetkých štyroch kategóriách, ktoré vždy v pretekársky deň budú dopĺňať ešte jedny preteky Open, ktoré sú bez rozdelenia podľa kategórie motocykla a sú určené predovšetkým pre začiatočníkov alebo jazdcov na sériových motocykloch tak, aby postupne vstúpili bez ujmy a šrámov do toho veľkého sveta amatérskeho pretekania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *