Na Slovakia Ringu sa rozhodlo o majstroch Slovenska mládeže a Babetta Cupu

Richard Karnok

PLUS GALÉRIA – Slovak Karting Center bol v sobotu 18. septembra dejiskom záverečného podujatia Majstrovstiev SR a Slovenského pohára mládeže cestných pretekov motocyklov. Keďže pred záverečnými pretekmi boli rozdiely na čele tabuľky minimálne, očakával sa tuhý boj o majstrovské tituly.

Krásny súboj o tretie miesto v prvej jazde v triede PW50: 81 Pavol Garbeľ, 100 Alex Beták a 19 Roman Masár

Súčasťou podujatia boli aj medzinárodné majstrovstvá Českej republiky, takže na mieste sa predstavilo sedemdesiat jazdcov, ktorí bojovali aj o prvenstvo práve v rámci šampionátu našich západných susedov. Preteky boli zároveň poslednými pre slovenský Babetta Cup.

Predpoveď o tuhom boji o titul majstra sa nenaplnila v triede najmenších, teda PW50, kde si suverénne počínal vedúci pretekár seriálu Šimon Urbančok a dvojitým víťazstvom si zabezpečil titul majstra Slovenska za rok 2021. Vďaka dvom druhým miestam zo Slovakia Ringu sa na druhé miesto v konečnom hodnotení posunul vlaňajší šampión Lucián Végh. Po prvej jazde na pódiu doplnil spomenutú dvojicu Pavol Garbeľ, po druhej Alex Beták. Tretie miesto v konečnom hodnotení ale patrí Romanovi Masárovi. Na ďalších miestach sú Eliška Jurigová, Pavol Garbeľ, Alex Beták, Jakub Sliva, Matej Smetana, Christian Valent a Matteo Bilka. Spomínam ich všetkých preto, lebo si zaslúžia obrovský obdiv za to, že sa vo svojom nízkom veku odvážili vstúpiť do čarovného sveta pretekov a urobili tak radosť nielen svojim rodičom, ale aj nám, ktorí sa okolo pretekov pohybujeme ako diváci alebo činovníci.

Boj o titul majstra v triede MiniGP 110 začína. 15 Lukáš Kozubík, 5 Alex Hapl

Len päťbodový rozdiel v tabuľke bol pred pretekmi na Slovakia Ringu medzi dvojicou favoritov triedy MiniGP 110, Alexom Haplom a Lukášom Kozubíkom. Hapl mal úspešnejší úvod sezóny, Kozubík, ktorý hneď na prvých pretekoch spadol mal pre zmenu čo dobiehať, ale štyrmi víťazstvami v predchádzajúcich pretekoch sa dostal tesne za svojho súpera. V sobotu na Slovakia Ringu súboj pokračoval, Hapl však v prvej jazde spadol a Kozubík sa tak vďaka plnému bodovému zásahu dostal na čelo tabuľky. V druhej jazde Hapl zvíťazil, ale Kozubíkovi stačilo aj tretie miesto k tomu, aby vybojoval titul majstra SR za rok 2021. Celkovo tretí skončil vlaňajší majster Lukáš Végh, štvrtý je Jakub Adamík, ktorý sa na Slovakia Ringu predstavil po zranení ruky a hneď dokázal vybojovať dve druhé miesta.

Rovnako strhujúci boj o víťazstvo sa očakával v triede MiniGP 160. Len šesť bodov delilo v tabuľke vedúceho Mária Zajaca a druhého Ladislava Veverku, obhajcu titulu majstra SR. Zajac viedol od prvého podujatia sezóny a svoje vedenie potvrdil aj v prvých sobotných pretekoch, keď po krásnom súboji dokázal poraziť práve Veverku. Veverka sa na mieste predstavil po zranení ruky a jeho účasť bola pred podujatím otázna. Príležitosť zabojovať o titul však bola silnejšia ako bolesti a vyplatilo sa. V druhých pretekoch zvíťazil a keďže Zajac pre problém s motocyklom skončil až na štvrtom mieste, z obhajoby majstrovského titulu sa tešil práve Veverka, pričom o jeho prvenstve rozhodol jeden jediný bod! Tretí v konečnom hodnotení skončil Bruno Kiss.

Pretekári triedy PW50 posledného podujatia sezóny na Slovakia Ringu

Na mieste sa predstavili aj pretekári Slovenského pohára triedy MiniGP Open. Táto trieda mala byť pôvodne rozdelená, pretekári s motocyklami špecifikácie Pitbike a Moto5 mali jazdiť s maďarským šampionátom, ale pre nulovú komunikáciu z maďarskej strany nakoniec Športová komisia CPM SMF rozhodla, že slovenským pretekárom zapíše body podľa pravidiel z predchádzajúcich rokov, teda tak, ako sa jazdilo v spoločnom seriáli s českým šampionátom. Tým pádom môžu byť naši jazdci ocenení, a to predovšetkým pri tejto zmene šlo. Celkové prvenstvo tak vybojoval Adam Havlín, druhý skončil Viktor Csemez a tretí Matúš Kotteš.

Veľký záujem o preteky na strojoch kategórie Minimotard v rámci triedy MiniGP Open sa objavil aj u starších pretekárov, ktorí síce nespĺňajú vekový limit pre mládežnícky šampionát, ale nakoniec na našich podujatiach predviedli krásne súboje a aj v ich prípade platí, že budú vyhlásení v rámci Slovenského pohára triedy MiniGP Open senior. Najúspešnejším zo seniorov bol počas sezóny Milan Dermíšek, na druhom mieste skončil Róbert Malík a tretí Rudolf Glasnák.

Víťaz Babetta Cupu za rok 2021 Vladimír Minárik

V triede Babetta Cup si v dámskej kategórii na Slovakia Ringu víťazstvá podelili Janka Gazdíková a Mirka Deckárová, z celkového prvenstva sa raduje Gazdíková. V mužskej kategórii na Slovakia Ringu zvíťazili Peter Gazdík a Matej Štepánek, celkovo však zvíťazil Vladimír Minárik.

Máme za sebou ďalší ročník mládežníckeho šampionátu. Práve mládež je budúcnosťou disciplíny CPM, ktorá ako máloktorá iná stojí na finančných možnostiach zúčastnených. Možnostiach motocyklovej federácie a predovšetkým rodičov, ktorí svoje ratolesti podporujú najviac. Žiaľ, v našej krajine sa od štátu nikdy nedočkáme podpory, akú majú masové športy, teda futbal či hokej. Nikoho „tam hore“ nezaujíma, že sa nám tu rodia talenty hodné podpory, ktoré by mohli byť vzorom tisíckam detí, ktoré dnes radšej trávia čas pred obrazovkami počítačov a displejmi mobilov. Dovoľte mi preto vyjadriť vďaku za to, že pre našu disciplínu stále svieti to povestné svetielko nádeje, tým, ktorí ju stále držia pri živote. Predovšetkým rodičom, ktorí to so svojimi deťmi ťahajú finančne, emotívne, boja sa o ne, prežívajú s nimi každý úspech či nezdar a nezameniteľným spôsobom ich povzbudzujú pri trati. Obrovskú vďaku si zaslúžia aj Mario Michalovič a Radim Nožička, ktorí vo svojich motoškolách pripravujú našich najmenších na pretekárske podujatia a ich práca je poriadne vidieť. Obdiv si zaslúžia aj pre to, že sa deťom venujú aj napriek tomu, že sami v mládežníckych kategóriách svoje vlastné deti nemajú, a to v minulosti nebývalo zvykom. Vďaka patrí viceprezidentovi SMF pre CPM Milošovi Balážovi, že v tomto čase dokáže zorganizovať pre deti preteky na Slovakia Ringu a v Dlhej a hľadá možnosti, ako mládeži čo najviac pomôcť. Verte, že to v súčasnosti vôbec nemá jednoduché. Som presvedčený, že všetkým zainteresovaným ide o spoločnú vec, o budúcnosť motocyklového športu na Slovensku a za to im patrí ešte raz jedno veľké ĎAKUJEM!

Text: Richard Karnok
Foto: Jaroslav Hanus

Výsledky Slovakia Ring: PW50, MiniGP110, MiniGP 160, MiniGP Open, Babetta Cup, Minimoto Junior A, Minimoto Junior B + Senior Open 50

Konečné poradie MSR a SP mládeže 2021

Konečné poradie Babetta cupu 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.