Na Slovakia Ringu nás čaká nabitý rok

Richard Karnok 2

Pretekársky okruh Slovakia Ring má pred sebou nabitú sezónu 2013. Trať, ktorá minulý rok zažiarila a dostala sa medzi niekoľko privilegovaných, na ktorých sa jazdia preteky svetových i kontinentálnych šampionátov, si svoj status udrží aj v novej sezóne. A prinesie vám aj niečo navyše.

Hneď s príchodom jari sa z Orechovej Potône ozve zvuk motorov. Prvý aprílový víkend sa otvoria brány Slovakia Ringu  pre  Veľkú cenu Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov, ktorou sa začne Alpsko-jadranský šampionát (Alpe Adria Championship).

Na konci apríla čaká fanúšikov veľkolepý návrat Majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC, ktoré vlani prilákalo až 41 000 divákov. Vyrovnané a napínavé preteky môžeme očakávať 26. až 28. apríla 2013.

V máji po prvý raz uvidíme sériu, ktorá si v posledných rokoch vyslúžila prívlastok „najpriateľskejšia“. Holandský seriál Supercar Challenge zaujímavo kombinuje „superšporty, gétéčka a cesťáky“ z krajín Beneluxu. V predchádzajúcich rokoch sa v ňom dobre zapísali aj slovenskí jazdci a doma budú chcieť jednoznačne uspieť.

Jedno z najpozoruhodnejších podujatí roka v celosvetovom meradle sa k nám dostane na konci júna. Piate vydanie úžasnej cesty z Pekingu do Paríža, ktoré napísalo svoju premiéru v roku 1907. Podujatie prinesie na Slovakia Ring prekrásne veterány, ktoré prejdú pol sveta. Zázrak sám o sebe.

Aby to u nás nebolo len o motoroch, dva dni po veteránoch dostanú na trati priestor bicykle. Jedinečné 24-hodinové cyklistické preteky určené pre profesionálov i amatérov budú zaradené v kalendári Medzinárodnej cyklistickej únie UCI.

Tí, čo vlani navštívili náš okruh počas vytrvalostných pretekov 16h Le Slovakia Ring, určite nezabudnú na nádherný západ slnka. Tentoraz k nemu pridáme aj jeho východ. A bude to vôbec prvá automobilová 24-hodinovka u nás, tak si to na začiatku júla nenechajte ujsť, či už ako divák alebo rovno jazdec.

Mohutné štartové pole a typický zvuk motorov boxer: to je značkový seriál Porsche Alpen Pokal, ktorý si u nás rozloží stan v posledný júlový víkend. A po ňom už prídu ťažké kalibre: nová séria FIA GT Series, ktorá vychádza z úspechu Majstrovstiev sveta FIA GT1. Tie sme vlani na Slovakia Ringu privítali až dvakrát. V tomto roku bude mať svoj tím na štarte aj legendárny kráľ rely Sebastian Loeb a to jednoducho musíte vidieť.

Týždeň na to bude patriť okruh tradičnej augustovej Veľkej cene Slovenskej republiky pretekov cestných automobilov na okruhu. Slovenská, česká, maďarská a poľská špička nebude chýbať, a o napínavé preteky máme postarané.

V polovici septembra sa k nám prvý raz v histórii dostane nemecký šampionát vozidiel kategórie GT3, známy ako ADAC GT Masters. Masívne štartové pole a úžasný zvuk motorov rôznych značiek nenechá chladným žiadneho pravého fanúšika motoristického športu. Na podujatí uvidia diváci aj dve formulové série.

V septembri privítame aj ďalšie kolo rakúskeho Porsche Alpského pohára a v októbri fantastických drifterov v rámci King of Europe. Celú dlhú a adrenalínovú sezónu uzavrie na začiatku novembra už tradičná Autoshow Slovakia Ring.

Na motocyklových fanúšikov pochopiteľne čakajú aj ďalšie akcie, okrem spomenutých pretekov Alpsko-jadranského šampionátu to budú podujatia Majstrovstiev Slovenska a Slovenský pohár, či preteky Oldtimerov. V rokovaní je aj jedno z podujatí seriálu stredoeurópskeho šampionátu, ktoré organizuje Český svaz motocykového sportu.

Vstupenky na jednotlivé podujatia sa budú predávať priamo na Slovakia Ringu a prostredníctvom stránky ticketportal.sk.

Kalendár najvýznamnejších medzinárodných podujatí:

Podujatie

Predpokladaný termín konania

Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov na okruhu (Alpe Adria Championship) 05. – 07.04.2013
Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC 26. – 28.04.2013
Supercar Challenge 17. – 19.05.2013
Superstars Series 07. – 09.06.2013
Rallye Peking to Paris 2013 24. – 25.6.2013
24h Slovakia Ring cycling race 27. – 28.06.2013
24h ARC BRNO 03. – 04.07.2013
Porsche Alpen Pokal 26. – 28.07.2013
FIA GT Series 16. – 18.08.2013
Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných automobilov na okruhu 23. – 25.08.2013
ADAC GT MASTERS 13. – 15.09.2013
Porsche Alpen Pokal 19. – 21.09.2013
King of Europe 19. – 20.10.2013
Autoshow Slovakia Ring 08. – 09.11.2013

2 komentárov k článku “Na Slovakia Ringu nás čaká nabitý rok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *